Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanları Açıkladı: Her Beş Ölümden Bir Tanesinin Nedeni Sağlıksız Beslenme!

-

Araştırmacılar, sebze, meyve, balık ve tam tahıllı yiyecekler tüketmenin uzun bir yaşamla son derece bağlantılı olduğunu söylüyor. Sağlıklı beslenmeyen kişilerse, zamanından önce ölüm riskiyle karşı karşıya. Sizler için The New York Times'tan derlediğimiz içeriğimize bir göz atın.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/04/03/scien...

Dünya çapında her beş ölümden biri sağlıksız beslenme yüzünden oluyor!

Çarşamba günü The Lancet isimli tıbbi bir İngiliz dergisinde yayınlanan araştırma, dünya çapında her beş ölümden birisinin, taze sebzeler, tohumlar ve sert kabuklu yemişlerden uzak duran ve onun yerine yoğun şekerli, tuzlu ve trans yağlı yiyecekler içeren yetersiz beslenmeden kaynaklandığını ortaya koydu.

Araştırmalara göre, 2017 yılında yaşanan 11 milyon ölümün yaklaşık 10 milyon kadarı kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanıyor!

Beslenmeyle ilişkili bir diğer ölümcül hastalık, 913 bin kişinin hayatına mal olan kanser ve 339 bin ölüme sebep olan Tip 2 diyabet olarak açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) önde gelen beslenme uzmanlarından doktor Francesco Branca, "Bu sayı gerçekten çarpıcı. Bu durum dünya için bir uyarı niteliğinde olmalı." dedi.

Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından desteklenen araştırma, 1990'dan 2007'ye kadar dünya çapındaki yeme alışkanlıklarını araştırdı.

Araştırmalar; süt, işlenmiş et, deniz mahsülleri, sodyum ve lif dahil olmak üzere 15 farklı kategorideki tüketimi de inceliyor. Ayrıca araştırmacılar, 195 ülkenin verilerini çözümledi ve Papua Yeni Gine, Afganistan ve Marshall Adaları'nın, beslenme sebepli ölümlerin yaşandığı ülkelerin başında olduğunu tespit etti.

Amerika Birleşik Devletleri, 195 ülke arasından 43. sırada yer alıyor.

Diğer yandan, Fransa, İspanya ve Peru bu oranın düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor. En kötüler arasında Amerika Birleşik Devletleri 43. sıradayken, Çin 140. sırada.

Araştırma, beslenme kaynaklı ölümlerin en az ve en fazla yaşandığı ülkeler arasında 10 kat farklılık buldu.

Örnek verilecek olursa Özbekistan'da, her 100 bin kişiden 892'si aynı sebeple hayatını kaybederken, İsrail'de bu sayı 89'a iniyor. İnsanları, yağ ve şeker tüketmelerini azaltmak için korkutmak yerine, uzmanlar dünya çapındaki diyetlere daha sağlıklı yiyecekler ekleyerek ölüm oranlarını azaltma kararını verdi.

Yazının başyazarı olan ve Washington Üniversitesi'nde epidemiyolog olan Dr. Ashkan Afshin, dünya çapında kırmızı et tüketimi miktarının, tavsiye edilen miktar olan 23 gramdan yüksek olduğunu, yani günlük 27 gram olduğunu söyledi.

Fakat durum sağlığa yararlı yemişler ve tohumlar olduğunda, insanlar tavsiye edilen miktar olan 21 gramdan çok çok az, ortalama 3 gram yiyor.

Tek istisnanın tuz olduğunu söyleyen araştırmacılar, tuzun hastalık ve ölümle yakından ilişkisi olduğunu vurguluyor.

Dr. Afshin ve diğer uzmanlar, özellikle taze ürünlerin işlenmiş gıdalardan daha pahalı olabilen düşük gelirli ülkelerde meyve ve sebzelerin mevcudiyetini artırmak için,  bulguların ulusal politikaların öneminin altını çizdiğini söyledi. Uzmanlar, daha sağlıklı ürünler üretmek için büyük gıda şirketlerinin baskı altında olmaları ve doktorların, sağlıklı beslenmenin önemini hastalarıyla tartışmaya teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi.

Cambridge Üniversitesi'nde epidemiolog olan Dr. Nita Gandhi, "Beslenmemizden çıkardığımız yiyeceklere odaklanmayalım çünkü dürüst olmak gerekirse bunu bir süre denedik." dedi.

Fakat herkes, çalışmanın esas tavsiyeleriyle aynı fikirde değil. Hindistan'da bir çocuk doktoru ve beslenme aktivisti olan Dr. Arun Gupta, gıda şirketlerinin sağlıksız yiyeceklerin yayılmasında oynadığı rolü, yazarların daha fazla vurgulamaları gerektiğini düşündüğünü söyledi. Gupta, "Korkum, bunun, "Biz yanlış bir şey yapmıyoruz.” diyerek raporu kullanabilecek olan sanayiyi baskı altına almasıdır." diye devam etti.

“Belki de isimlendirerek ve mahcup ederek, listenin alt sıralarındaki bazı ülkeler daha iyisini yapmak için ilham alacak."

Cambridge epidemiyoloğu Dr. Forouhi, beslenmeyle ilgili ölümlerin ulusal sıralamasının, en azından bazı ülkeleri, özellikle de ulusal diyet anketi olmayan ülkeleri, harekete geçireceğini umduğunu söyledi. "En azından üst sıralamaya yakın olan ülkelerden bir şeyler öğrenebilirler."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jnx

Bu sağlıksız beslenmeye "veganizm" dahil mi? Ben onu merak ediyorum asıl.

melkid

5 ölümden 1'i mi.. bence 5 ölümden 4'ü olmalıydı çünkü normalde bir insan 140 yaşına kadar yaşayabilir ama biz soluduğumuz kirli hava ve yediğimiz içtiğimiz gıdalarla kendimizi zehirliyoruz

toreador

cep telefonu vb. hersey o kadar saglikli ki sadece hamburger sorun. Hamburger yemeyince saglikli yasayacaksak birakalim hepimiz

uglyhotdude

Ben sağlıksız beslenmem ile mutluyum. Oturup mantı, kete, gözleme yiyemeyeceksem niye yaşıyorum.

mr.nobody38350

Maalesef ki bizim ülkemiz de obezite sıralamasında çok yukarılarda. Öncelikle tek işlevleri kocalarının parasını yiyip her hafta gün yapan yaşlı teyzeler sağlıklı bir hayata teşvik edilmeli.

vemrv

:)) teyzelere nasıl gitti bu konu,günlerde salatalar rövanşta.Asıl sorun boy boy teşvik eden reklamlardan etkilenen çocuklar.Onlara durumu anlatmak sorun;madem zararlı neden polisler satılmasına izin veriyor diye bir soruyor sonra uygun açıklamayı yap da dur o ikna olana kadar...

aysn_aysn

Merve sana katılıyorum ama oğuzhan da haklı.Es kaza katıldım komşularımı kırmayayım diye.-Annemle aynı binada oturuyorum hepsi annemin arkadaşı gitmesem çook ayıp olurdu-Börekler çörekler kısırlar dolmalar pattes salataları pastalar kurabiyeler çaylar kolalar meyve suları aman yarabbi bir yiyorlar görmen lazım.Dünyaya bir daha mı gelicez deyip deyip yiyorlar.Aklına recep ivedikteki gün sahnesi gelsin.Çok fenaydı çoook:)

vemrv

OOO en sevdiğim tayfa,bu terliklerini kadife işlemeli keseden çıkartan teyzeler bana bebek görmesine gelmişti en son.Bütün gündem onlarda;siyaset,magazin,gelin,görümce,yemek,el işi... Ama gerçekte sorun şu ki bu teyzeler kendi hür iradeleriyle yiyip içiyorlar.Fakat çocuklar tamamen reklamların,afişlerin cazibesine kanıp yemek istiyorlar.

Görüş Bildir