Görüş Bildir
Haberler
Benzin 6 Liraya Koşuyor

Benzin 6 Liraya Koşuyor

adem kara
21.06.2014 - 10:12 Son Güncelleme: 21.06.2014 - 13:25

Irak’taki şiddet olayları, uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatını 115 dolar seviyelerine çıkardı. Artış, iç pazarda benzin ve motorine zam olarak yansıdı. Zamla birlikte İstanbul’da benzinin fiyatı 5,12 liraya, Van’da ise 5,26 liraya yükseldi. Uzmanlar, yüksek vergilerin düşürülmemesi halinde benzinin fiyatının 6 liraya çıkacağı uyarısında bulunuyor.

Irak’ta son günlerde artan iç karışıklık ve terörist eylemler, ham petrol fiyatlarını olumsuz etkiledi. Brent petrolünün varil fiyatı 115 dolar seviyelerine yükseldi. Bu durum, iç pazara benzin ve motorine zam olarak yansıdı. Sektör uzmanlarına göre, Irak’taki terörist eylemlerinin yayılma endişesi fiyatları daha da yükseltebilir. Ham petroldeki son artış, Türkiye’de benzinin fiyatını 10, motorini ise 12 kuruş artırdı. Akaryakıt zamlarının, Irak krizine paralel artarak devam edeceği belirtiliyor. Uzmanların dikkat çektiği bir diğer nokta da akaryakıtta vergilerin çok yüksek olması. Bu sebeple yapılan zamlar fiyatları hızla yukarı çekiyor. Artışların devamı halinde 1 litre benzinin fiyatı 6 lirayı bulabilir. Yapılması gereken, yüksek fiyat döneminde vergilerin düşürülerek tüketicilerin korunması. Ancak, Maliye yönetiminin vergileri düşürmeye yanaşmaması, fiyat indirimin önündeki en büyük engel.

Son zamlarla birlikte 95 oktan benzinin fiyatı Ankara’da 5,13 lira, motorin 4,53 lira oldu. İstanbul’da ise 1 litre benzin 5,12 lira, motorin 4,49 liradan satılıyor. Ancak benzin ve motorin fiyatları, rafinerileri tesislerinden uzaklaştıkça artış gösteriyor. Buna göre 5,26 lira fiyatla 1 litre benzin en pahalı Van ve Elazığ’da araç sahiplerine ulaşıyor. Bu illeri 5,24 lira ile Diyarbakır izliyor. Artvin’de litresi 5,18 lira satılan benzin İzmir’de pompada 5,14 liradan müşterilere sunuluyor. Motorin ise litresi 4,66 lira ile en pahalı Van’da satılıyor.

İSMAİL ALTUNSOY | Zaman

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/ekonomi_benzi...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0