Görüş Bildir
Haberler
Başsavcılığa Göre 'Can Dündar MİT TIR'ları Haberini Villası Satılsın Diye Yaptı'

Başsavcılığa Göre 'Can Dündar MİT TIR'ları Haberini Villası Satılsın Diye Yaptı'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın 3 yıldır satamadığı villasının alınması karşılığında MİT TIR'ları haberini yaptığına ilişkin yazıyı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istemiyle açılan davada, yeni bir gelişme yaşandı. 

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan, sanık Dündar'ın villasının satışıyla ilgili bir yazı ile birlikte, mahkemeye bazı deliller sundu.

Yazıda, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni sanık Can Dündar'ın Ankara ili Karakusunlar Mahallesi'nde bulunan villasını 2012'de 1 milyon 500 bin dolar bedelle satışa çıkardığı ifade edildi.

'MİT tırları haberinden kısa süre sonra villa satıldı'

Söz konusu taşınmazın 3 yıllık süre içinde satılamadığı 29 Mayıs 2015'te MİT'e ait tırların durdurulması ile ilgili Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberin yayımlanmasından kısa bir süre sonra 25 Haziran 2015'te bir buçuk milyon TL bedelle Bekir Mustafa Yılmaz'a satıldığı belirtilen yazıda, ''İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama' suçlarından yargılanmasına devam edilen sanık Dündar ve eşi Dilek Dündar'a ait Ankara ili Karakusunlar Mahallesi'nde 26697 ada 3 parselde 20/100 arsa paylı dubleks konutun, 1/2 hissesi Dilek Dündar adına kayıtlı iken, Dilek Dündar'ın hissesinin tamamını 750 bin lira bedelle Bekir Mustafa Yılmaz'a, sanık Can Dündar'a ait diğer yarı hissesini ise vekaleten eşi Dilek Dündar tarafından Yılmaz'a 750 bin lira bedelle sattıkları, satış bedelini nakden ve tamamen aldığı, konutun resmi tapu kayıtlarına göre toplam 1,5 milyon TL bedelle şüpheli Yılmaz'a satıldığı anlaşılmıştır'' denildi.

'Villayı birlikte aldılar'

Resmi kayıtlara göre konutu satın alan şüpheli Bekir Mustafa Yılmaz'ın, diğer şüphelilerden Sönmez Ahi ile aynı hukuk bürosunun ortakları oldukları bilgisine yer verilen yazıda, tapu kayıtlarına göre villayı her ne kadar şüpheli Yılmaz'ın aldığı görünse de, hakkında iletişimin tespiti tedbiri uygulanan şüpheli Ahi'nin 30 Aralık 2015 günü yaptığı bir telefon görüşmesinde, söz konusu villayı şüpheli Yılmaz ile birlikte aldıklarının anlaşıldığı kaydedildi.

'Adana Jandarma Bölge Komutanı'nın avukatı'

Yazıda, şüpheli Ahi Sönmez'in MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Adana Jandarma Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu'nun avukatı olduğu ve MİT'e ait tırların durdurulmasından sonraki süreçte yoğun biçimde telefon irtibatlarının bulunduğu aktarıldı.

Fethullah Gülen'in uzun yıllar hizmetinde bulundu

Yine şüpheli Ahi'nin, diğer şüphelilerden Atilla Tarık Çilekçi ile akrabalık ilişkisinin olduğu ve aralarında yoğun telefon irtibatının bulunduğu kaydedilen yazıda, şüpheli Çilekçi'nin FETÖ/PDY terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in uzun yıllar hizmetinde bulunduğu, Gülen'in en yakınında bulunan kişiler arasında olduğu, açık kaynaklarda yapılan çalışmalarda da Gülen'in elini öperken çekilmiş fotoğraflarının bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

Yazıda, sanık Can Dündar'ın yayımladığı haberin gazetecilik faaliyeti ve basın hürriyeti kapsamında olmadığı öne sürülerek, yargılamaya konu haberin 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin hemen öncesinde yayımladığı da göz önünde bulundurulduğunda, doğrudan FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarından temin edilen maddi menfaat karşılığında örgütün nihai amacı doğrultusunda yayımladığı ifade edildi.

Sputnik

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
127
42
11
3
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Furkan Meraklı

Bu habere inanacak koyunlar var ya, şaka gibi.

Sefa Kulaksız

gollum için bilirkişi atayan zihniyetten ne bekliyorsunuz?

goofy

başlığı gördükten sonra içeriği okumaya bile gerek kalmadı