Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Faiz Artışına Karşıyım

 > 
91PAYLAŞIM

Faiz Artışına Karşıyım, Müdahale Yetkim Yok, Sorumlular Hesabını Verir

Faiz Artışına Karşıyım, Müdahale Yetkim Yok, Sorumlular Hesabını Verir

Erdoğan: Bizim tabi en büyük talihsizliklerimizden biri de petrol ve doğalgaz noktasındaki sıkıntımızdır

Başbakan Tayyip Erdoğan , merakla beklenen Merkez Bankası'nın gece yarısı toplantısında önce faiz arttırımına gidilmesine karşı olduğunu açıkladı. Erdoğan, "ben faizlerin artırılmasına karşıyım. Sorumluluğu da onlara aittir. Yarın orada doğabilecek bir şeyin hesabını da onlar vereceklerdir" dedi.

Erdoğan'ın İran ziyareti öncesinde gazetecilere yaptığı Merkez Bankası'na ilişkin açıklamaları şöyle:

“Merkez Bankası’nın bağımsız bir kurum olduğunu biliyorsunuz. Konuyla ilgili olarak ben bir açıklama yapmaya kalksam diyecekler ki Merkez Bankası’na müdahale etti. Ama tabii ben faizlerin artırılmasına karşıyım. Sorumluluğu da onlara aittir. Yarın orada doğabilecek bir şeyin hesabını da onlar vereceklerdir. Dilerim ki duam da odur, atacakları her adım olumlu olur, kurda yeni bir dönem başlar. Biz ithalata dayalı bir anlayışın içinde değiliz. İhracata dayalı bir anlayışın içindeyiz. Cari açıkta meydana getirdiği etkiler ortada. Bizim tabii en büyük talihsizliklerimizden biri de petrol ve doğalgaz noktasındaki sıkıntımızdır.

Temenni ederim ki bu ziyarette somut sonuçlar alırız. Zira bildiğiniz gibi bizim İran’dan 10 milyon metreküp yılda doğalgaz alıyoruz. Bu ziyaretimizde tabii bu konuları ele alacağız. Yaptırımlar öncesi işlenmiş altın konusunda çok ciddi bir ihracat piyasasıydı İran. Yeni dönemle ilgili bu konuları görüşeceğiz.”

T24

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan'dan Önemli Açıklamalar

Başbakan'dan Önemli Açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İran’a hareketinden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Süreç içinde Adalet Bakanlığımız yeniden yargılanma konusunu değerlendiriyor. Çalışıyor. Ben bir şeyi söyleyebilirim. Özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. O dosyalar hangi mahkemelerde ise onları ağır ceza mahkemelerine aktarmış olmak suretiyle bu süreci kapatmış olacağız. Dolayısıyla 133 ağır ceza mahkemesi ile süreci sürdüreceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, İran ziyareti öncesi yaptığı açıklamada; "Özel Yetkili Mahkemeler, bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK'yı aynı şekilde kaldırmayı, ama buradaki TCK'na aktarılması gereken maddeleri aktarma gibi bir hedefimiz var" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2 yıl aradan sonra İran ziyareti için Tahran'a hareket etti. Erdoğan, ziyareti süresince Ruhani'yle ve dini lider Humeyni'yle görüşecek.

Başbakan Erdoğan, Tahran'a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan, 2 ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda arttığını söyleyerek; "Ziyaretim vesilesiyle mevcut ilişkilerimizi daha ileri taşıyacak bir adımı atıyoruz. Türkiye ile İran arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'ni kuruyoruz. Bu mekanizma, İran'la ikili ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracaktır. 2013 yılında ikili ticaret hacmimiz, 13,5 milyar Dolar'a ulaştı. Bu rakam, önceki seneye kıyasla kısmi düşüşte ifade ediyor" diye konuştu.

"YAPTIRIMLARIN TAMAMEN KALDIRILMASINI TEMENNİ EDİYORUZ"

İran'ın nükleer programı konusunda yeni bir döneme girildiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, İran ile P5 artı 1 arasında 24 Kasım 2013 tarihinde iki tarafın yükümlülüklerini ortaya koyan bir anlaşmaya varıldığını anımsattı. Bu mutabakatın 20 Ocak 2014 itibariyle uygulamaya geçilmesi kararlaştırıldığına dikkat çeken Erdoğan; "Türkiye olarak biz de bu gelişmeyi memnuniyetle karşılamış bulunuyoruz. Sürecin, İran üzerindeki yaptırımların tamamen kaldırılmasını sağlayacak nihai bir anlaşmayala sonuçlanmasını temenni ediyoruz. Türkiye, bu yönde şu ana kadar elinden gelen gayreti gösterdi. Şu andan sonra da çaba sarf edecektir. Bu çerçevede, temaslarımda Suriye'de cereyan eden, trajik olaylar başta olmak üzere bölgemizde son dönemde meydana gelen gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacağım" ifadelerini kullandı.

Fethullah Gülen'e ağır sözler

"ŞİŞLİ BELEDİYESİ'NE YAPILAN SALDIRI DA MANİDARDIR"

Son dönemde artan saldırıları değerlendiren Başbakan Erdoğan; "Son seçimler 200'e yakın Seçim Koordinasyon Merkezlerimiz hep taciz edildi. Ve biz hep buna karşı sabırla göğüs gerdik. Sabrımızın neticesini de başarılı bir seçim sonucuyla aldık. Esenyurt'ta meydana gelen olayda ben 'Şudur' deme konumunda değilim. Ama emniyet teşkilatımız süratle olaya müdahale etmiş ve neticesinde 9 kişi gözaltına alındı. Bir seçimin arifeside böyle bir tablonun ortaya çıkması çok çok üzücü. Esenyurt hassas bir ilçe. Bu hassasiyeti çok iyi bilen biriyim. Ama bundan önce Van'da büyükşehir belediye başkan adayımız, esnaf ziyareti yaparken taşlı sopalı saldırılar oldu. Daha sonra evine 2 kez bombası atıldı. Bütün bunlar aslında caydırmaya yönelik, adeta korku atmosferi oluşturmaya yönelik adımlar. Bunların hiçbirinden yılmak gibi bir şey sözkonusu değil. Yine, Şişli Belediyesi'ne yapılan saldırı da manidardır. Bu bir senaryo mudur yoksa gerçekten bir karşı adım mıdır? Silahın oraya bırakılması, taranması anlamlıdır. Emniyet teşkilatımız bununla ilgili de takibini sürdürmektedir" ifadelerini kullandı.

"FAİZLERİN ARTTIRILMASINA KARŞIYIM"

Erdoğan, Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğunun altını çizerek, faiz arttırımı konusunda şunları kaydetti; "Konuyla ilgili bir açıklama yapsam, diyecekler ki 'MB'ye müdahale etti." Ama şunu bilmenizi istiyorum; Ben faizlerin arttırılmasına her zaman olduğu gibi bugün de karşıyım. Ama müdahale etme yetkim yok. Ve sorumluluğu da onlara da aittir. Hesabını onlar vereceklerdir. Temenni ederim ki alacakları karar inşallah isabetli olur. Kurda yeni bir dönem başlar. Ve böylece de ekonomi bu anlamda ihracat-ithalat arasındaki dengede, bu sıkıntıları aşarız. İthalata dayalı bir ekonomik anlayışın içinde değiliz. İhracata dayalı bir anlayışın içindeyiz. En önemli talihsizliklerimizden bir tanesi de petrol, doğalgaz konusundaki sıkıntımızdır. 60 milyar Doları aşkın ithalatımız bizi sıkıntıya düşürmektedir. Ama biz bunu bugüne kadar farklı enstrümanlarla kapattık, kapatmaya devam ediyoruz."

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA İÇERİSİNDE ADIMIMIZI ATARIZ"

Muhalefetin HSYK değişikliği konusundaki tutumunu eleştiren Başbakan şunları kaydetti; "Anayasa değişikliğine hayır dediler. Yasal düzenlemeye de yanaşmadılar. Onun için, onlarla yapılacak bir şey şu an için gözükmüyor. Ama biliyorsunuz bu paketin Adalet Akademileriyle ilgili olan kısmın düzenlemesi bitti. Şu anda arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çalşmalarını sürdüyorlar. Temenni ediyorum ki Adalet Akademileriyle ilgili olan kısmı ve belki 2-3 madde daha bitirilmek suretiyle önümüzdeki hafta içersinde adımımızı atarız."

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir