Aziz Nesin'in Romanı 'Zübük' Müzikal Oluyor

Aziz Nesin'in ünlü romanı “Zübük”, 2015 yılında kutlanacak doğumunun 100. yılı nedeniyle Tiyatrokare tarafından müzikal olarak sahneye taşınıyor. Nedim Saban'ın uyarladığı müzikalde, Zübük karakterini Tuna Orhan üstleniyor.

27 Kasım'da Mecidiyeköy'deki Profilo Kültür Merkezi'nde başlayacak olan müzikal komedi, Beylikeğrisi adlı hayali bir yerde, bir seçim sandığının başında geçiyor. Konu kısaca şöyle: “Siyasi hayatına küçük bir ilçede başlayarak, milletvekilliğine kadar yükselen “İbrahim Zübükzade” çevresindeki herkesi kandırmış, halkın manevi değerleri ve inançlarını sömürerek siyasette yükselmeye başlamıştır. Bu önlenemez yükselişi durdurmak isteyenler, son çare olarak onu daha da yükselterek, Ankara'ya göndermeye karar verirler. Ancak Zübük, nereye giderse gitsin bela olmaya devam eder…”   

Meslek hayatına Antalya Devlet Tiyatrosu'nda başlayan ve Hokkabaz filminde Cem Yılmaz ile başrol oynayarak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali oyunculuk ödülünü alan ve en son ‘Yalan Dünya' dizisindeki ‘Yönetmen Tufan' karakteriyle izlediğimiz Tuna Orhan, Kemal Sunal tarafından filme taşınan “Zübük” karakterine farklı bir yorum getirecek. Oyunun diğer rollerinde Derya Artemel, Füsun Kostak, Halim Ercan, Hakan Akın, Ercü Turan, Hilmi Özçelik, Evren Erler, Serdar Aydın, Emrah Düzkaya, Ena Alpar, Selim Tezin gibi isimler rol alıyor.

Projenin heyecanını şimdiden yaşadığını belirten Nedim Saban, müzikalle ilgili olarak şunları söylüyor: “Zübük romanını okuduktan sonra, bu karakterin yazıldığı dönemde Don Kişot efsanesini yakaladığını gördüm. Zübüklük adeta bir kavram olarak dilimize girmiş ve Aziz Nesin'in dillere destan karakteri ölümsüzleşmiş. Romanın yan karakterleri de müthiş renkli ve seyirciye nefis bir tat bırakıyor.”

Dekor ve giysi tasarımı Sıla Karakaya, müzik Orhan Enes Kuzu, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu, koreografi Özge Midilli, şarkı sözleri Nedim Saban'a ait olan Zübük'ün gösterim tarihleri ise şöyle:

27 Kasım, 29 Kasım, 5 Aralık, 6 Aralık, 19 Aralık, 20 Aralık. Profilo Kültür Merkezi, saat 20.30.

28 Kasım Cuma 20.30 Caddebostan Kültür Merkezi

2 Aralık Salı 20.30 İzmir İsmet İnönü Kültür Merkezi

3 Aralık Çarşamba 20.30 İzmir Haldun Dormen Kültür Merkezi

13 Aralık Cumartesi 20.00 Ankara Şinasi Sahnesi

14 Aralık Pazar 16.00 Ankara Şinasi Sahnesi       

16 Aralık Salı 20.30 Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi  

21 Aralık Pazar 16.00 Kozyatağı Kültür Merkezi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir