'ASELSAN, TAI ve SAGE'den 100 Mühendisin Hollanda’ya Göçü' Meclis Gündeminde

 > -

Hollanda’daki savunma sanayii ve teknoloji şirketlerinin TÜBİTAK SAGE, TAI ve ASELSAN’dan 100’e yakın mühendis transfer ettiği öne sürüldü. CHP Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygun, konuyu Meclis gündemine taşıdı ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. 

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır'ın aktardığı bilgiye göre, son dönemde Hollanda’daki savunma sanayii ve teknoloji şirketleri TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), Türk Havacılık Uzay Sanayii (TAI) ve ASELSAN’dan 100’e yakın mühendisi transfer etti.

CHP'li Aygun, Meclis’te araştırma önergesi ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygun, konuyu Meclis gündemine taşırken TL’nin dolar ve euro karşısında erimesi ve Hollanda hükümetinin mühendislere vatandaşlık sözü vermesinin “beyin göçünü” hızlandırdığına dikkat çekti.

Aygun, TSK’nin haberleşme, radar ve elektronik harp sistemleri ihtiyaçlarının milli olanaklarla karşılanması ve dışa bağımlılığının azaltılması için 1975 yılında TSK Güçlendirme Vakfı’na bağlı bir anonim şirketi olarak kurulan ve giderek büyüyen ASELSAN’ın şu anda dünyanın en çok ciro yapan 100 savunma sanayii şirketi arasına girdiğini belirtti.

Aygun soru önergesinde, savunma sanayinde çalışan mühendislerin koşullarını iyileştirecek düzenlemelerin yapılıp yapılmayacağı, “beyin göçünü” önlemek için ne gibi önlemler alınacağı konusunda bilgi istedi.

Ayrıca Aygun, savunma sanayinde kritik projelerde çalışan nitelikli ve donanımlı mühendislerin Hollanda’ya gidişinin, Türkiye için önemli bir beyin göçü olmakla birlikte, teknoloji ve savunma sanayiine yönelik stratejik çalışmaları tehlikeye düşürmesi açısından da son derece tehlikeli bir nitelik taşıdığını vurguladı.

Ayrıca bakınız 👇

New York Times Türkiye'den Göçü Haber Yaptı: 'Yetenekli ve Varlıklı Türkler Kitleler Halinde Ülkeyi Terk Ediyor' - onedio.com
New York Times Türkiye'den Göçü Haber Yaptı: 'Yetenekli ve Varlıklı Türkler Kitleler Halinde Ülkeyi Terk Ediyor' - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir