Görüş Bildir
Haberler
Arınç 4 Gün Süre Verdi

Arınç 4 Gün Süre Verdi

yelda kahveci
15.01.2014 - 15:00
İçeriğin Devamı Aşağıda

Arınç: 'Anayasa Üzerine Hemen Uzlaşılmazsa HSYK Meclis'e Gelir'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç HSYK ile ilgili değişikliğin ancak Anayasa üzerine hafta sonuna kadar uzlaşılması halinde Genel Kurul'a getirilmeyeceğini söyledi.

 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan'ın HSYK değişikliğinin Anayasa üzerine bir uzlaşma olması halinde askıya alınacağını söylemesiyle alakalı olarak Arınç; 'Başbakanımız Anayasa'nın daha önemli olduğunu ve bu konuda bir uzlaşma olması halinde HSYK'nın Meclis gündemine gelmeyeceğini söyledi. MHP böyle bir çalışmaya katılmayacağını hemen belirtti. Şimdi geri kalan üç parti hafta sonuna kadar anlaşırsa HSYK tabii gündeme gelmez. Ancak anlaşılamazsa o zaman Adalet Komisyonu'ndan HSYK çalışması geçer ve önümüzdeki hafta Genel Kurula gelir' dedi.

Arınç HSYK üyelerinin de Meclis'ten atanmasıyla ilgili öneri hakkında da,'Sayıştay üye seçimlerini Meclisimiz yapıyor. Başka diğer kurumların da üye seçimleri Meclis tarafından yapılmaktadır. Bunların içinde RTÜK'e de Anayasa gereği partilerin milletvekili sayısı oranında üye verebilir. Ancak bunun CHP ’li üye, Ak Partili üye demek yanlıştır. Onların kontenjanından atanmış kişilerdir bunlar. Bu noktada her atama için öyle adlandırılmalıdır. Partiler kontenjanlarını tarafsız seçer. Şayet bu öneri yasallaşırsa partiler uygun gördükleri adayları üyelik için sunarlar. Bunlara şu partili üye bu partili üye demek yanlış olur' yorumunu yaptı.

İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması üzerine yapılan çalışma hakkında sorulan soruya ise Arınç şu cevabı verdi, 'Askere Yüce Divan yolu ile ilgili çalışmanın zamanlaması manidar denmemeli. Sayın İlker Başbuğ ile ilgili konu zamanında konuşuldu ve yaptığı görev suçu değil, sivil suçtur denmişti. Bu sebepten de sivil mahkemede yargılandı. Ancak yaptığımız değişiklikten sonra yargının ve yargının en üst kurumunun farklı bir karar vermesi halinde ne olacağını hep birlikte görürüz.'

Radikal.com.tr 

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/politika/ar...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0