Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akaryakıtta Zam Furyası: Benzin ve Motorine İki Gün Sonra Yine Zam

 > 
210PAYLAŞIM

Dolardaki kurundaki yükseliş akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyor.  Gece yarısından itibaren benzine 15 kuruş, motorine ise 13 kuruş zam geldi. Bu, yılbaşından bu yana geçen 13 günde benzine yapılan ikinci zam olacak...

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası, 14 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorin fiyatlarına zam geleceğini duyurmuştu.

Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından geçerli olmak üzere litre başına benzine 15, motorine 13 kuruş zam yaptı.

Yeni fiyatlarla birlikte benzinin litresi İstanbul'da 5,24 liradan 5,39 liraya, İzmir'de 5,26 liradan 5,41 liraya yükselecek.

Motorinin litre fiyatı ise Ankara'da 4,61 liradan 4,74 liraya, İstanbul'da 4,56 liradan 4,69 liraya, İzmir'de 4,58 liradan 4,71 liraya çıkacak.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

Benzine son olarak 11 Ocak'ta zam yapılmış, fiyatlar 7 kuruş artmıştı.

Kasım ayından bu yana ise benzine 5 kez zam yapıldı ve fiyatlar yüzde 13.4 oranında artış gösterdi.

Grafik: Para Analiz 

'TL'de değer kaybı devam ederse benzinin litresi 6 lirayı aşabilir'

Enerji piyasası uzmanı Cüneyt Kazokoğlu'nun BBC Türkçe'deki analizine göre Türkiye'nin dışa bağımlılığı petrol ve doğalgazda, yüzde 100'e yakın. 

Petrol ve petrol içeren formülle belirlenen doğalgaz fiyatları da ABD Doları cinsinden fiyatlanıyor.

Dolayısıyla, bu ürünlerin neredeyse tamamını ithal etmek zorunda olan Türkiye'nin cari açığı büyük ölçüde enerji kaleminden oluşuyor.

Kazıkoğlu "Türk Lirası'nın değer kaybı sürdüğü sürece Türkiye'ye yansıyan fiyatlar azalmayacak, tam tersine artacak" diyor ve şöyle devam ediyor: 

"Bu durum fiyatların belirlenmesindeki ikinci etken, Maliye Bakanlığı'nın inisiyatifindeki Özel Tüketim Vergisi artışları ile birleşince döviz kurundaki kayıp sürdükçe akaryakıt fiyatlarının daha da artması; benzinin litresinin 6, dizelin litresinin 5 liranın üzerine çıkmasını beklemek yanlış olmaz."

Benzin ve motorine gelen peşi sıra zamlar sosyal medyanın da gündeminde...

Ekşi Sözlük "14 ocak 2017 akaryakıt zammı" başlığından 👇

Para Analiz, PÜİS, ve BBC Türkçe

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir