ABD'nin Barış Planına Karşı Beş Partiden Ortak Bildiri: Yok Sayıyoruz

 > -
Abone ol

TBMM'de grubu bulunan partiler ABD yönetiminin açıkladığı Orta Doğu barış planını kınadı. İmzalanan metinde planın başta BM kararları olmak üzere uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

TBMM’de grubu olan partiler ortak Kudüs bildirisi yayınlandı. 

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan imzası ile yayınlanan ortak bildiride yer alan ifadeler şöyle:

"Amaç işgali ilhaka çevirmek"

"ABD Yönetimi'nin ihtilafın iki tarafından biri olan Filistin'i bütünüyle dışlayan, tek yanlı, hakkaniyetten uzak bir yaklaşımla hazırladığı görülen söz konusu plan, Birleşmiş Milletler kararlarına ve iki devletli çözüm perspektifine tamamen aykırıdır.

Bu plan, taraflar arasında bir müzakere zemini sağlamaktan ziyade, İsrail'in insanlığın kalbi olan Mescidi Aksa dahil Filistin topraklarında on yıllardır derinleştirerek sürdürdüğü işgale uluslararası meşruiyet kazandırmayı ve bunu Filistin tarafına dayatmayı amaçlamaktadır. Yapılmak istenen işgal sürecini ilhaka çevirmektir. Tüm Ortadoğu'nun barış, güvenlik ve istikrarını doğrudan ilgilendiren böylesine önemli bir konunun iç politika malzemesi yapılarak, Filistin halkının kendi geleceğini tayin hakkı başta olmak üzere, temel hak ve özgürlüklerinin hiçe sayılması ve uluslararası hukukun ve adaletin yok sayılması üzüntü ve ibret vericidir.

"Çözüm 1967 sınırlarına dayanan başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti"

Kudüs'ün statüsü, Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkı ve yasadışı yerleşimler gibi, en temel problem alanlarında bugüne kadar izlediği politikalarla Filistin tarafının güvenini kaybetmiş bulunan ABD Yönetimi'nin sözde barış planı ölü doğmuştur. İki devletli çözüm vizyonunu yok sayan ve ilgili Birleşmiş Milletler kararları başta olmak üzere uluslararası hukukun temel kurallarının ihlali anlamına gelen öneriler içeren bu girişimin, uluslararası toplum nezdinde kabul görme ihtimali de bulunmamaktadır.

Bu vesileyle, İsrail-Filistin meselesinin çözümünün, ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti'nin vücut bulmasıyla mümkün olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye, Filistin halkının temel hak ve özgürlüklerini gözetmeyen, Filistin Devleti'nin ve halkının kabul etmediği hiçbir girişimi desteklemeyecek, uluslararası toplumun vicdan ve sorumluluk sahibi üyeleriyle birlik ve dayanışma içinde, zulüm, dayatma ve işgale karşı Filistin halkının meşru haklarını tüm platformlarda savunmaya devam edecektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan tüm siyasi partiler olarak yukarıda sıraladığımız görüşler temelinde, İsrail-Filistin ihtilafına yönelik olarak ABD yönetiminin yayımladığı sözde barış özünde istikrarsızlık ve çatışma mahiyetindeki planını yok sayıyor ve esefle kınıyoruz."

İşte o bildiri:

Ne olmuştu?

Donald Trump 'Yüzyılın Anlaşması'nı Açıkladı: 'Kudüs İsrail'in Bölünmemiş Başkenti Olarak Kalacaktır' - onedio.com
Donald Trump 'Yüzyılın Anlaşması'nı Açıkladı: 'Kudüs İsrail'in Bölünmemiş Başkenti Olarak Kalacaktır' - onedio.com

ABD Başkanı Trump, dün İsrail Başbakanı Netanyahu ile kameraların karşısına geçti ve "Yüzyılın anlaşması" diye tarif ettiği Filistin İsrail arasındaki tarihi anlaşmazlığa ilişkin "barış planını" açıkladı. Kudüs'ün İsrail'in bölünmez başkenti olacağını vurgulayan Trump, iki devletli bir çözüm öngördüklerini kaydetti. Plan ayrıca Batı Şeria'da bulunan yasa dışı yerleşim birimlerini "meşru" hale getiriyor.

Trump Filistin'in başkenti Doğu Kudüs olan bir devlete sahip olacağını belirtse de bu konuda fazla ayrıntı vermedi. Trump ayrıca Filisin ekonomisinin kalkınması için 50 milyar dolar yardımda bulunacaklarını ifade etti.

Filistin anlaşmayı reddetti

Mahmud Abbas'dan Trump'ın Planına Yanıt: 'Bin Kere Hayır Diyoruz, Kudüs Satılık Değil' - onedio.com
Mahmud Abbas'dan Trump'ın Planına Yanıt: 'Bin Kere Hayır Diyoruz, Kudüs Satılık Değil' - onedio.com

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Trump'ın planını kesin bir dille reddetti. Abbas, "Kudüs satılık değildir. Bin kere hayır diyoruz" ifadelerini kullandı. ABD'nin tek taraflı olarak sunduğu barış planına Hamas ve diğer Filistinli örgütlerden de tepkiler geldi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir