Donald Trump 'Yüzyılın Anlaşması'nı Açıkladı: 'Kudüs İsrail'in Bölünmemiş Başkenti Olarak Kalacaktır'

 > 
55PAYLAŞIM

ABD Başkanı Donald Trump İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile kameralar karşısına geçerek tek taraflı olarak hazırlanan "Yüzyılın Anlaşması" planını açıkladı. Trump Kudüs'ün bölünmeden İsrail'in başkenti kalacağını söylerken "başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak" ifadelerini kullandı.

Donald Trump, Filistin-İsrail meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla hazırladığı "Yüzyılın Anlaşması" planını açıkladı. "Hiçbir zaman için tarihin karanlık günleri İsrail halkı için geri gelmeyecektir" sözleriyle açıklamasına başlayan Trump, şöyle devam etti:

"İsrail seyahatim sırasında Filistin. Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmiştim. Filistin halkı daha iyi bir yaşamı hak ediyor  ama onları piyon olarak kullananların kıskacına kapılmışlar demiştim. Sayın Abbas ile Beyaz Sarayda da bir araya gelip “belki de dünyadaki en zor işlerden biri İsrail ve Filistinlileri barıştırmak demiştim. İş başına gelince küçük adımlarla işe başladım. Bu vizyon geçmişteki önerilerden çok farklı. Geçmişteki en iyi plan bile ağır kavramsal çerçevelere oturtulmuş ve çok ayrıntılıydı. Çok ayrıntılı olduğu için de ulaşılması zor çözümlerdi. İsrail bu çözümle barışa doğru önemli bir adım atıyor."

"Kudüs İsrail’e ait olacak bir başkent olacak"

Her iki tarafın da barış istediğini ve İsrail'in barışı gerçekten istediğini söyleyen Trump Kudüs'ün İsrail'in başkenti olacağını ve ABD'nin bu sınırları tanıyacağını söyledi ve şöyle devam etti:

"Her iki taraf da barışı istiyor ve İsrail barışı gerçekten çok istiyor. Gelecekte Filistin devleti olacak bir toprak da yaratacağız. Ve burada terörizmi katı bir şekilde reddedecek olan bir Filistin devletinden bahsediyoruz. Burada Kudüs İsrail’e tek olarak ait olacak bir başkent olacak. Ama bu çok büyük bir şey değil çünkü ben zaten bunu sizin için yaptım. Bu şekilde kalacak. Benim vizyonuma göre İsrail için çizdiğimiz bu sınırı ABD resmi olarak tanıyacak. İki devletli geçiş sürecinde ne olursa olsun İsrail devletinin güvenliği hiçbir şekilde tehlikeye düşmeyecek. Gece kulüplerine otobüslere yönelik saldırılar bir daha geri gelmeyecek. Ben İsrail için çok şey yaptım ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdım. Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğunu tanıdım."

"Filistinliler için de çok şey yapmam gerekiyor"

Filistinlilerin de bu anlaşma ile bağımsız bir ülkeye kavuşacağını söyleyen Trump, "Filistinliler için de çok şey yapmam gerekiyor. Aksi halde adaletsiz olur. Filistinliler için de bağımsız bir ülkeye sahip olma şansı olacak. Bu harita ile başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak. Yıllarca Filistin halkına verilen sözler tutulmadı ve bunu hayal kırıklığını yaşadıklarını biliyorum. Bunları bir kenara bırakmalılar. Bizim ortaya koyduğumuz plan onların topraklarını iki katına çıkacak. Başkentlerinde bir ABD büyükelçiliği kurulacak" ifadelerini kullandı.

"Filistin halkının geliri ikiye üçe katlanacak"

Trump 'Yüzyılın Anlaşması' olarak adlandırdığı anlaşmanın Filistin tarafına olan etkisini şöyle anlattı:

"İsrail Ürdün Kralı ile birlikte çalışarak bölgedeki kutsal mabetlerin güvenliği sağlama konusunda iş birliği yapacaklar. 50 milyar dolarlık bir destekle birlikte yeni kurulacak Filistin Devlet’inin ekonomisi tesis etmesin sağlayacağız. 1 milyon Filistinli için iş imkanı sağlanacak. Filistin halkının geliri ikiye üçe katlanacak. Bizim vizyonumuz artık Filistinlilerin yardım ile yaşamalarını sağlayan döngüden onları kurtarmak. Kendi ayakları üzerinde durmalarını destekleyeceğiz. Hamas’ın İslami Cihat örgütünün kötü faaliyetlerini yasaklayacak kanunlar olacak ve finansal olarak terörün hiçbir şekilde destek almamasını sağlayacağız."

"Barışı seçerseniz ABD ve diğer ülkeler sizin yanınızda olacak"

Açıklamasında Filistin Başkanı Mahmud Abbas’a seslenen Trup, "bu toprağı alın kendi ülkenizi kurun" ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:

"Yıllardan beri gelişemiyorsunuz. Filistinlilerin bu anlaşmayı inceleme fırsatı olsun. Ve Filistin bunu sonunda bağımsız ve harika bir ülke olsun. Sayın Abbas barış yolunu seçerseniz ABD ve diğer ülkeler sizin yanınızda olacak. Bunu yaparlarsa bu işe yarayacak. Bu tarihi fırsata vereceğiniz cevapla birlikte Filistin halkının devlet olma talebine de cevap vermiş olacaksınız."

"İsrail ve Filistinliler bu anlaşmadan daha zorlar"

Trum açıklamasını şu şekilde devam ettirdi:

"Filistin’in kendi geleceğini iyiye doğru değiştirmek için karar alması durumunda ABD onlara destek olacaktır. Birçok lider beni aradı ne gerekiyorsa yapmaya hazırız dediler. Batı Şeria’daki İncil’de adı geçen birçok kutsal yeri Hristiyanlar ziyaret edemiyorlar şu an. Bu kadim toprak çatışmanın değil barışın sembolü olmalı. Umman, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne de teşekkür ediyorum. Çok önemli bir iş yaptılar ve büyükelçilerini bugün buraya gönderdiler. ABD’nin Ortadoğu’daki ortaklığı hiç bu kadar iyi olmamıştı ABD’nin İsrail ile bağları da hiç bu kadar kuvvetli olmamıştı. Belki de en zor anlaşma buydu. Bu zor bir anlaşma. İsrail ve Filistinliler bu anlaşmadan daha zorlar. Ama insanlığa karşı bir görev bu. Benyamin Netanyahu bu anlaşma için çok çalıştı."

Türk gazeteciler açıklamaya alınmadığı iddia edildi

NTV Washington temsilcisi Hüseyin Günay, Beyaz Saray'da düzenlenen basın açıklamasına Türk gazetecilerin alınmadığını iddia etti. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Günay, "Beyaz Saray Türk gazetecilere ambargo uyguladı. Trump ve Netanyahu basın toplantısına Washington’daki yerleşik Türk gazeteciler alınmadı. Akreditasyon için başvurduk ancak olumlu yanıt verilmedi" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir