Görüş Bildir
Haberler
ABD'nin 'Askeri Misyonu' Bağdat'ta

ABD'nin 'Askeri Misyonu' Bağdat'ta

adem kara
25.06.2014 - 09:38 Son Güncelleme: 25.06.2014 - 09:40

Pentagon, yaklaşık 300 kişilik askerî danışman ekibinden ilk grubun, Irak ordusuna IŞİD’e karşı savaşta destek vermek amacıyla başkentte göreve başladığını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ilk etapta 40 askerî personelin yeni görevleri için iş başında olduğunu aktardı.

Kirby, Bağdat’taki ABD ordusu mensuplarının kesinlikle IŞİD’e karşı bir sıcak operasyon başlatmak için bölgede olmadığını, tek amaçlarının Irak ordusuna danışmanlık desteği vermek olduğunu vurguladı.

Washington, Bağdat’taki ABD askerî personeli sayısını ilerleyen günlerde ihtiyaca göre artırabilir.

ABD yönetimi IŞİD’in ilerleyişinin ardından Basra Körfezi’ne, bölgede güvenliği artırmak ve olası bir operasyonu hayata geçirmek için uçak gemileri yollamıştı.

Obama yönetimi, ABD'nin muharip askerlerinin kesinlikle Irak’a gönderilmeyeceğini ilan etmiş ve Irak’ın geleceğine ülkedeki siyasi liderlerin ve halkın karar vereceğini açıklamıştı.

'Yeni hükümet' baskısı

ABD yönetimi bir yandan IŞİD’e karşı Irak ordusunu güçlendirmeye çalışırken, diğer yandan ülkede bir ‘birlik hükümeti’ kurulması için Maliki yönetimi üzerindeki baskıyı artırıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Irak’ta iki gün boyunca yaptığı görüşmelerde Maliki’nin yanı sıra Sünni, Kürt ve Şii liderlere yeni bir hükümet kurulması için çağrı yaptı.

IŞİD ilerliyor

Ülkede uzun süredir devam eden kaos, IŞİD’in 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD’in bölgeye düzenlediği saldırının ardından Irak ordusunun askerleri bölgeden çekilmişti.

Örgüt, Suriye’deki tüm operasyonlarını durdurarak Irak’a yüklenmeye başlarken, Irak ordusu bünyesine kattığı gönüllülerin de desteği ile kaybettiği bölgeleri geri almaya çalışıyor.

IŞİD hedefinin Bağdat’a ilerlemek olduğunu açıklamıştı.

Irak’ta bir süredir Şiiler gönüllü milisler oluşturuyor. Ülkenin en büyük Şii otoriteleri Ayetullah Ali Sistani, Ammar El Hekim ve Mukteda Sadr, Şiileri silah başına çağıran fetvalar yayınlıyor. Irak televizyonu gönüllü sayısının 3 milyona ulaştığını iddia etti.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol bölgesi Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili olan örgüt son olarak ülkenin en büyük ikinci kenti Musul ve Tikrit'in yanı sıra Anbar eyaletindeki bazı kasabalar ve Suriye sınırındaki önemli bölgelerde kontrolü ele aldı.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/abd...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0