Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2016'da Paylaşım Rekorları Kıran 25 Fake Fotoğraf

443PAYLAŞIM

2016'nın tarihe "fakelerin yılı" olarak geçme ihtimali oldukça yüksek. Bir sürü fake haber ve fotoğrafın yayıldığı hatta "fake"in kelime anlamı üzerinde bile bir çok çekişmenin yaşandığı bir yıl oldu. Biz de sizler için Gizmodo aracılığıyla 2016'da sosyal medyada paylaşım rekorları kıran ama aslında ne yazık ki tamamen fake olan fotoğrafları hazırladık.

Kaynak: http://gizmodo.com/69-viral-images-from-...

1. David Bowie ve Lemmy Kilmister mı?

İkisinin de trajik ölümünden kısa bir süre sonra sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılan bu fotoğraf aslında tamamen fake. Orijinal fotoğrafta Lemmy'nin yanında Fransız kız arkadaşı bulunuyor. Her kim yaptıysa fotoğrafı çok gerçekçi olduğunu inkar edemeyiz.

2. Ölen arkadaşına sıkıca sarılan bir kanguru mu?

Sosyal medyada ölen arkadaşına veda eder gibi paylaşılan bu kanguru için aslında bunu söylemek pek de doğru olmaz. Sağdaki fotoğrafa baktığımızda yemeye hazırlandığını da söyleyebiliriz galiba.

3. Marilyn Monroe ve James Dean mı?

Kısa ama göz kamaştırıcı hayatlar yaşayan bu ikilinin fotoğrafının da fake olduğunu üzülerek söyleyebiliriz. Marilyn Monroe'nun fotoğrafı 1955'in Mart ayında New York'taki Ambassador Hotel'in terasında çekilmişken, James Dean'ınki 1955'de çekilen East of Eden filminin sahne arkasından.

4. Piyangodan kazandığı parayı retweetleyenlere vereceğini iddia eden adam

Amerika'nın popüler Powerball Piyangosundan $75,000 kazandığını iddia eden bu adamın da fake fotoğraf paylaştığını anlamak çok da zor değil.

5. Amy Winehouse, Lana Del Ray'le mi takılıyormuş?

Lana Del Rey'in fotoğrafı Red Hot Chili Peppers'ın 2012'deki bir konserinden, Amy'ninki de 2011'in mart ayından. Zaten birkaç ay sonra (2011-Temmuz) da Londra'daki evinde ölü bulunmuştu.

6. Bu alıntı söz gerçekten Alan Rickman'a mı ait?

2016'da kaybettiğimiz, Harry Potter'in Severus Snap'inin bu fotoğrafı sosyal medyada hızla paylaşılmıştı. Harry Potter fanlarını üzecek bir haber ama ne yazık ki alıntılanan bu cümle 2011'de Tumblr'da paylaşılmış.

7. Buzdan örümcek ağı mı?

Evet, ilk bakışta gerçekten bir örümcek ağı olduğuna inanmak mümkün ama ne yazık ki 2011'de Helsinki Hayvanat Bahçesi'nde sergilenen bir buz heykeli.

8. Gerçekten selfie mi?

Sosyal medyada "dünyanın en iyi selfie"si olarak paylaşılan bu fotoğraf ne yazık ki selfie değilmiş.

9. Aynen, kesin Yetidir.

İspanyol web sitesi olan ForoCoches'da fotoğrafları ve videoları paylaşılan Yeti'nin Formigal'de bir kayak merkezinde görüldüğü iddia edilmişti. Fake olduğunu sağdaki fotoğrafta bulunan ayak izlerinden anlayabilirsiniz. Birisi kostümüyle yanlış yerlere de ayak izi bırakmış anlaşılan. Bir diğer ilginç nokta da şu ki; Yeti aslında mitolojik bir yaratıktır ve gerçek hayatta karşılaşmanız da pek olası değildir.

10. Himalayalar uzayda böyle görünüyormuş!

Ne yazık ki 2006'da bilgisayarda yapılmış olan bir fotoğraf.

11. 2016'da Astım Sigarası?

İnanması güç olsa da gerçekten astım sigarası diye bir şey vardı eskiden ama ne yazık ki bu fake bir reklam. Çünkü reklamı incelediğinizde yazı karakterlerinin son derece modern olduğunu görebilirsiniz. Bir kullanıcının söylediğine göre kullanılan yazı tipleri "Manzanita" ve "Aristocrat"mış. Sağ tarafta gördüğünüz uydurma reklam "Manzanita" ile oluşturulmuş. Gördüğünüz gibi photoshopla bunu yapmak bu kadar basit işte.

19. yüzyılda var olan astım sigaraları, nikotin içermiyordu ve içinde astım ataklarında kullanan kişinin solunumu rahatlatacak otlar bulunuyordu.

Reklamın fake olduğunu yanlış yazılmış kelimelerden de anlayabiliriz. Sonuçta profesyonel bir reklamda "effectivly"yi yanlış yazmazsınız. (effectively olmalı)

12. Mükemmel zamanlamayla çekilmiş bir uçak fotoğrafı mı?

Chay Yu Wei, Nikonun düzenlemiş olduğu fotoğraf yarışmasına bu fotoğrafla katılmış ve tabii ki kazanmış. Ama ne yazık ki mükemmel zamanlamayla deklanşöre basmış olduğunu iddia ettiği fotoğrafın gerçek olamayacak kadar iyi olduğunun farkına varamamış. Tabii ki daha sonrasında diğer fotoğrafçılar tarafından photoshop ile yapılmış olduğu kolaylıkla anlaşılmış. Sizin de sağ taraftaki fotoğraftan görebileceğiniz gibi, ufak dokunuşlarla bunu yapmak hiç de zor değil.

13. Kovulan Burger King çalışanı nuggetları da yanında götürdü!

Burger King çalışanı olan 18 yaşındaki John Correa twitter üzerinden bu fotoğrafı paylaşarak "Bugün Burger King'de çalıştığım son gün! Bu yüzden bütün nuggetlarını çaldım" yazdı. Yöneticisinin açıkladığına göre aslında yakında bir Burger King'e götürdüğü nuggetlarmış. Correa sosyal medyada insanların gördükleri şeylerden ne kadar çabuk etkilendiğine dikkat çekmek için bu fake haberi paylaştığını söylemiş.

14. Megyn Kelly trilyoner Suudi Prensi ile mi birlikte?

Donald Trump tarafından retweetlenen bu fotoğrafı gördünüz mü? Amerikan Fox Haber kanalında çalışan Megyn Kelly'nin yanındaki trilyoner Suudi prensi ile birlikte olduğu iddia edilmişti. Fakat Suudi Prens, Al-Waleed, bu haberden rahatsız olduğunu ve tamamen fake bir fotoğraf olduğunu twitter üzerinden bildirdi. Trump'ın fake bir haber paylaşmış olmasına inanmak zor olsa da Amerika'nın yeni başkanın artık böyle bir hataya düşmeyeceğine inanıyoruz.

15. İskoçya'da Kutup Ayısı?

Tabii ki İskoçya'da kutup ayısı falan yok. 2010 yılında 1 Nisan şakası olarak paylaşılan bu fotoğrafın 6 yıl sonra tekrar nasıl canlandığına dair hiçbir fikrimiz yok.

16. Obama'nın işaret ettiği Trump'ın çıplak portresi mi gerçekten?

2016'nın başlarda sosyal medyada birden patlayan bu fotoğraf tabii ki küçük bir photoshop hilesi sadece.

17. Sol taraftaki fotoğrafın kime ait olduğunu biliyor musunuz? Marilyn Monroe mu? Üzgünüz yanıldınız.

Ölümünün üzerinden 50 yıl geçmiş olsa bile hala en çok konuşulan kadınlardan biri olan Marilyn Monroe'ya ait olduğu düşünülerek paylaşılan fotoğraf aslında Jayne Mansfield'in. Birçok fotoğrafı Marilyn Monroe ile karıştırlan Mansfield pek çok başarı kazanmış ve sinema filmlerinde oynamış olsa da sonsuza kadar "zavallı adamların Marilyn Monroe'su" olarak anılacak galiba.

18. Marilyn Monroe ve Elvis Presley?

Neden Elvis Presley bir binanın çatısında Marilyn Monroe ile birlikte olsun ki? Anlaşılan o ki, Marilyn'in bu fotoğrafı photoshop için fazlasıyla uygun.

19. 60'lardaki doğum kontrol hapı reklamı olduğuna inandınız mı?

Sol taraftaki doğum kontrol hapı reklamı olarak paylaşılan fotoğraf da fakelerden birisi. Sağ tarafta gördüğünüz gibi aslında bir güneş kreminin reklamı.

20. Ne kadar da vintage bir fotoğraf!

Twitter'da birçok kişi tarafından paylaşılan bu fotoğrafın kesilmemiş haline baktığımızda günümüzden bir fotoğraf olduğu gayet net. Doğrusu, 2015 yılında Jocelen Janon tarafından çekilmiş olan bir fotoğraf.

21. Amerika'ya beyaz başkan mı istiyorsunuz?

Donald Trump, son 50 yıldır Amerika'nın tartışmasız en ırkçı cumhurbaşkanı adayıydı. Fakat destekçilerinin bu fotoğrafı gördüğünüz gibi fake.

22. Ponçik Tavşancık

Bu sevimli mi sevimli, ponçiklik abidesi tavşan da ne yazık ki fake. Bu tavşancık, Weibo'da Soft Mochi adında bir Çin zanaatkarı tarafından yapılmış oyuncak.

23. Simpsonlar'dan Pokemon Go Tahmini

Simpsonlar 1989'da Pokemon Go'yu gerçekten tahmin etmiş olamazlar tabi ki. Gördüğünüz gibi orijinal fotoğrafta işaret edilen sadece boş bir köşe.

24. Bebelere Heineken!

Eskiden insanlar bebeklerine bira mı içiriyordu? Buna inanır mısınız gerçekten? Twitter'da bir hesabın "Heineken'in eski bir reklamı" olarak paylaştığı görsel aslında 7Up'ın bir reklamı.

25. Yine mi Marilyn?

Sol tarafta gördüğünüz, Twitter ve Pinterest'te Marilyn Monroe olarak paylaşılan bu fotoğraf aslında Elsa Sorensen'e ait. Doğru açıdan bakıldığında Monroe'ya inanılmaz derecede benzese de, Marilyn değil.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen-of-the-alaska

bazılarını görmüştüm oha q

dusunen_odun

peki bu tip işlerle kimler uğraşıyor :D

emrekarayel

Ne çektin be Marilyn?

badcboy54

Günümüzde aynalı sazan çok :D normal yani :D

boris-mancov

tabıkıde 1989 da pokemon go yok ama cep telefonu hatta akıllı telefon var.

Görüş Bildir