Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Türkiye'nin Her Tarafı Zeytin Ağacı Olmuştur Ama Enerjiye de İhtiyaç Var'

 > 
33PAYLAŞIM

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Danıştay'ın Yırca kararı sorulan Arınç, "Danıştay'ın verdiği karar, yürütmeyi durdurma kararıdır. Bu karara uymak ve gereklerini yerine getirmek bizim içinde görevdir. İlgili şirket Danıştay'ın verdiği karara uymalı, biz bu konuda taraf değiliz" dedi.

Arınç'ın açıklamalarından satır başları:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş güvenliği konusunda yeni çalışmalarını Bakanlar Kurulumuza sundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da madencilik sektörünün ta başından bugüne kadar bulunduğu durumu özetleyen güzel bir sunum yaptı. Bu son olaylar ışığında da Madencilik Kanunu'nda yapılması gereken değişiklikler konusunda bilgi verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu maden kazaları ve iş güvenliği ile ilgili önlemler konusunda çarşamba günü açıklama yapacak.

DANIŞTAY'IN ZEYTİNLİK KARARI

Danıştay 6’ncı Dairesi’nin Yırca köylülerinin itirazı sonucu Soma'da yapılması planlanan termik santralle ilgili yürütmeyi durdurma yönünde verdiği kararın sorulması üzerine...

Danıştay 6. Dairesi'nin verdiği kararı şöyle özetlemek mümkün. Danıştay 6. Daire 2 hususta karar veriyor. Zeytincilik kapsamında bu tür termik santrallerin belirli uzaklıkta yapılması ikincisi de acele kamulaştırma konusunda bir hukuksuzluk var mı bu kapsamda bir karar var. Yargı kararlarına uymak zorundayız. Biz burada bir taraf değiliz.Danıştay'ın kararı gereğince şirkete düşen bunun gereğini yerine getirmektir. Enerji ve Tarım Bakanlığı ile bunu takip etmek zorundayız. Türkiye'de bazı bölgeler hükümetimizin verdiği destek nedeniyle her taraf zeytin tarlası olmuştur. Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur. Ama Türkiye'nin enerjiye de ihtiyacı var. Zeytin alanlarıyla ilgili sıkıntı sadece termik santral yapılmasıyla ilgili değil. Bursa'nın gemlik ilçesi birinci bölge deprem yeri. Hükümetimiz Gemlik'in daha güvenli bir yapıya sahip olması için güçlü bir yapıya sahip noktalarda konut yapmak istiyor. Gemlik'in yeniden inşaa edilmesi için müracat edilen tek alan zeytin tarlaları.. Ama siz yeniden Gemlik'i inşaa ederken bazı alanları verimsiz olan zeytin tarlaları var. Anayasa Mahkemesi bile Gemlik'in bu ihtiyacını geri çevirdi. Kesinlikle bunu Gemlik'e yapamazsınız dedi. Peki biz nerede Gemlik'i inşaa edeceğiz? Uzaya mı denize mi yeni Gemlik'i inşaa edeceğiz. Termik Santral'in temelinin atıldığı gün köylüler bayram etmişti.

YENİ KURULAN PARTİLER

Kütahya Milletvekili İdris Bal'ın Demokratik Gelişim Partisi'ni kurmasının ardından bir hafta geçmeden Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin'in de bir parti kuracağı söyleniyor. Bunları nasıl değerlendirirsiniz?

Değerlendirmeye bile gerek yok. Bahsettiğiniz şahıs ile ilgili belki bir ay önce bir televizyon kanalında (konuşsunlar ne kadar iyi olur) aman kuracakları şeyin de ne olduğunu iyi bilsinler. Bunun toplumdaki karşılığının hiçbir zaman olmadığını kendileri AK Parti milletvekili iken ancak kendilerine değer verildiğini, taşın yerinde olduğunu da söylemiştim. 30 kişiyi bulup parti kurdular. Buna parti denmez. Toplumun ciddi kesimlerine hitap etmeleri gerekiyor.

"BİR DAHA BANA BU İSİMLERİ SORMAYIN"

Görüyoruz ki ayrı ayrı şeyler düşünüyorlar. Bunlar boş gayrettirler. Bakan oldularsa AK Parti sayesindedir. Türkiye'de 100'den fazla siyasi parti var. Toplumun ciddi bir kesimine hitap edebilecekler parti kurmalı. Bir daha da bu isimleri bana sormayın lütfen. Ekmeleddin Bey, 14 partinin adayı olarak lanse edildi bunlardan 7'sinin tabelası bile yoktu.

HDP'NİN İMRALI ZİYARETİ TALEBİ

Çözüm süreci devam ediyor. Biz henüz masadayız, kalkmadık. Asıl HDP ne yapacak, neyi temsil edecek? Biz bu süreçte, bir siyasi uzantılı, işleri kolaylaştırmak bakımından farklı görüyoruz onlar da misyonlarını yerine getirmeli. HDP kendisine düşen misyonu yerine getirmek zorunda. Siz Öcalan'ın örsüyle Kandil'în çekici arasında kalmayın, özgür olun.

EMNİYET'TE TASFİYE İDDİALARI

Emniyet teşkilatının yeniden organizasyonuna ihtiyaç var.

'BAHOZ ERDAL ÖLDÜ' İDDİASI

Bize ulaşmış, teyit edilen bir bilgi bulunmamaktadır.

ALEVİ AÇILIMI

Sayın Başbakanın o gün yaptığı konuşmanın örnek olmasını diliyorum ama bazı örgütler her şeye baştan karşı.

HaberTürk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir