Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Türkiye 6 Yıl İçinde AB Üyeliğini Hedefliyor'

 > 
30PAYLAŞIM

Türkiye'nin AB nezdindeki büyükelçisi Selim Yenel, Türk hükümetinin 6 yıl içinde 2023'e kadar AB üyesi olmayı hedeflediğini söyledi.

DW Türkçe'nin haberine göre Alman gazetesi Die Welt'e konuşan Türkiye'nin AB nezdindeki büyükelçisi Selim Yenel, Türkiye'nin 2023 yılında 100 yaşına basacağını belirterek, "Avrupa Birliği üyeliğinin ülkesi için taçlandırılmak olacağını" ifade etti. 

Ülkesinin tam üyelik için çabalarını sürdürdüğünü ifade eden Yenel, "Uzun vadede AB üyesi olmamak bizim için kabul edilemez. AB üyeliği bizim için çok önemli" diye konuştu.

'Vizesiz seyahat ekim ayından itibaren hâlâ mümkün'

Selim Yenel

Yenel, siyasi ve ekonomik konularda, ayrıca tüketicinin korunması ve sağlık gibi tüm alanlarda Türkiye'nin standartlarını yükselttiğini ifade etti. 

Vize liberalizasyonu konusunda ise AB'den garanti isteyen Yenel, "Gerekli olarak 72 koşulu yerine getirmemiz durumunda AB'nin Türkler için vize zorunluluğunu kaldıracağı konusunda kuşkularımız var" dedi.

Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etmesini tüm Avrupa kurumlarının onaylayacağından emin olmaları gerektiğini vurgulayan Yenel, vizesiz seyahatin ekim ayından itibaren hâlâ mümkün olduğunu belirtti. Yenel, Türkler için vizenin bu yıl içinde mutlaka kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Mülteci anlaşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ekim ayına kadar Türk vatandaşları için vizenin kaldırılmaması durumunda mülteci anlaşmasının feshedileceğini söylemişti.

Erdoğan: 'Vize Muafiyeti Olmazsa Sığınmacı Anlaşması Devam Etmez' - onedio.com
Erdoğan: 'Vize Muafiyeti Olmazsa Sığınmacı Anlaşması Devam Etmez' - onedio.com

AB ve Türkiye arasındaki mülteci anlaşması çerçevesinde Yunanistan'a gelen yasa dışı ve iltica hakkı bulunmayan mülteciler Türkiye'ye geri gönderiliyor. Geri gönderilen her Suriyeli mülteci karşılığında Türkiye'den yasal yollarla Suriyeli mülteci alınıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de insan kaçakçılarıyla savaşta Türkiye ile varılan mutabakatın büyük rol oynadığını belirterek mutabakatın sürmesinden yana olduğuna işaret etti.

 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir