'RobotEl' Bir İnsanlık Projesi: 25 Çocuğun Yüzünü Yeniden Güldüren Güzel İnsanlar

 > 
659PAYLAŞIM

Türkiye’de 700’den fazla gönüllüden oluşan RobotEl Platformu Suriye’deki savaşta ya da herhangi bir nedenle elini kaybeden çocuklara öyle bir el uzatıyor ki, başka ele gerek kalmıyor. Onlara 3D teknolojisiyle kaybettikleri eli geri veren platform, şimdiye kadar 25 çocuğu yepyeni bir ele kavuşturdu.

Bir marangozun iş kazasında parmağını kaybetmesinden sonra ortaya çıkan bir oluşum olan ‘Enable The Future (Geleceği Yapabilmek) Platformu’ sosyal yardımlaşmaya yeni bir boyut kazandırdı.

Türkiye’de ise bu projeyi RobotEl Platformu yürütüyor. Platform sosyal sorumluluk projesi olarak çıktığı yolda 2016 yılında STK oldu.

Ücretsiz olarak hizmet veren projede 25 çocuk, 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle üretilen robot eline kavuştu.

İlk kez 20 yaşındaki Mehmet Toprak’la hayata geçirilen proje, şimdi de Suriye’deki savaşta ellerini kaybeden mülteciler için proje hazırlıyor.

Mimar Zeynep Karagöz: 'Kişiye özel üretiliyor'

Vatan gazetesinden Esra Can Sinav'ın haberine göre, Mimar Zeynep Karagöz, makine mühendisi Hakan Pektan ve arkadaşları tarafından kurulan ve 700’den fazla gönüllüsü olan dernek, 80’den fazla 3 boyutlu yazıcı noktasıyla ihtiyaç sahiplerine destek oluyor. 

Gönüllülerin kendilerine Robot El Türkiye sayfasından ulaştığını söyleyen Karagöz süreci şöyle anlatıyor:

 “Türkiye çapındaki gönüllülerimizden kimisi duyuru ve vaka tespitinde; kimisi belgelemede - fotoğraf ve ölçü alımında; kimisi modelleme ve tasarım sürecinde kimisi de baskı ve / veya montaj aşamasında destek veriyor” derken yapım sürecini şu sözlerle anlatıyor, “Bize yardım talebi geldiğinde bunu gönüllü ağımızda duyuruyoruz. Bu aşamada bazen tek kişi bazen ekip olarak proje üstlenebiliyor. Vakanın ölçüleri alınıp fotoğraflandıktan sonra modelleme aşamasına geçiliyor. 3D model teknikleri kullanarak modellerden biri seçiliyor ve onun ölçü ve anatomisine uygun hale getiriliyor.”

'Cerrahi işlem yapılmıyor'

“Daha sonra 3 boyutlu baskı cihazları ile parçalar halinde baskı alınıyor. Bunlar monte edilerek test ediliyor. Adıyaman’daki bir vakada İzmir Emot hastanesindeki gönüllü doktorlarımız tarafından incelenmişti. Ölçü ve fotoğraf Kayseri’den giden gönüllü ile alındı, model Aydın’daki gönüllü tarafından oluşturuldu. İstanbul’da basıldı ve gönderilip Kayseri’deki gönüllü tarafından teslim edildi. Robot elde ihtiyaç duyulan malzemeler gönüllüler tarafından karşılanabiliyor. Bunun dışında bir robot elin maliyeti 50 doları buluyor. Üretilen robot ellerde hiçbir cerrahi işlem uygulanmıyor. Bilek hareketi veya dirsek hareketi ile parmaklar kapanarak kavrama yapabiliyor.”

Zehra isteğine göre tasarlanan robot eline kavuştu, ilk hareketi kalp yapmak oldu.

5 Yaşında olan Zehra’nın doğuştan eli yoktu. Zehra’nın ailesi robot el derneğine ulaşarak kızları için yardım istedi. Zehra için İstanbul’da bir araya gelen ekip 2,5 aylık bir sürenin ardından çalışmasını tamamladı.

Hedef: Robot el projesini genişleterek daha fazla ihtiyaç sahiplerine ulaşmak

Siz de gönüllü olabilirsiniz!

Siz de bu projeye destek olmak istiyorsanız robotel.org sitesinden gönüllü başvurusu yapabilirsiniz...

Facebook sayfalarını ziyaret etmek için tıklayınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir