"İngilizce Öğrenmek Zor Geliyor" Diyenlere Gelsin! Dünyanın Öğrenmesi En Zor 25 Dili

-

Bambaşka bir dil öğrenmek, eğlenceli bir yöntem olsa da bazen karşımıza birçok zorluk çıkabilir. Hele ki öğrenmesi zaten zor olan bir dili öğrenmeye çalışıyorsak... List25'te derlenen bu içeriğimizde, dünyanın öğrenmesi en zor 25 dilini bir araya getirdik.

Kaynak: http://list25.com/25-of-the-most-difficu...

25. Filipin Dili (Tagalog)

Tagalog, Filipinler halkının toplam nüfusunun neredeyse çeyreği tarafından konuşulan bir dil.

24. Navaho Dili

Navaho, Amerika'nın güneybatı kısmında konuşulan ve 120.000 ile 170.000 arası kişi tarafından benimsenen bir dil...

23. Norveç Dili

Norveç'in ulusal dili olarak bilinir.

22. Fars Dili

Hint-İran dillerine ait olan Farsça, genellikle Afganistan, İran, Tacikistan ve İran etkisindeki diğer ülkelerde konuşuluyor.

21. Endonezya Dili

Endonezya dili, yüzyıllardır Endonezya adalarının ortak dili olarak kullanıldı. Endonezya dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olduğu için, bu dilin de dünyada en çok kişi tarafından kullanılan dillerinden biri olduğu düşünülüyor.

20. Hollandaca

Batı Germen dili olan bu dil, genelde Hollanda, Belçika ve Surinam'da konuşuluyor. Hatta Avrupa'nın ve Amerika'nın birçok kısmında da konuşuluyor. Hollandaca, İngilizce ve Almanca'ya yakın bir dil olmasıyla biliniyor.

19. Slovence

Slovence, Güney Slav dilinin bir parçası olarak dünya üzerinde 2.5 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Bu dil, Avrupa Birliği'nin 24 resmi ve ortak dilinden biridir.

18. Afrikanca

Afrikanca, Nambiya, Güney Afrika, Zimbabve ve Botsvana yerlileri tarafından konuşulan bir dildir. Flemenkçe'nin dallarından biri olduğu düşünülür.

17. Danca

Dünya üzerinde 6 milyondan fazla insan tarafından konuşuluyor. Grönland'da toplam nüfusun neredeyse %15-20'si bu dili konuşuyor.

16. Baskça

İspanya'nın kuzeydoğusu ile Fransa'nın güneybatısını birbirine bağlayan Bask ülkesinin ata dilidir. Bask bölgesindeki toplam nüfusun yaklaşık %27'si bu dili konuşuyor.

15. Galce

Keltçe'nin dallarından biri olarak bilinir.

14. Urduca

Bu dil genellikle Hindistan'da yaşayan Müslümanlar ile özdeşleştirilir. Urduca ayrıca Pakistan'ın ortak dili ve resmi ulusal dilidir.

13. İbranice

İbranice, Afro-asyatik dil ailesine ait olan bir Batı Sami dilidir. İlk olarak milattan önce 10. yüzyılda kullanıldı.

12. Korece

Korece, Kuzey ve Güney Kore'nin resmi dili ve dünya üzerinde 80 milyondan fazla kişi bu dili konuşuyor.

11. Sanskritçe

Hindistan'da kullanılan 22 dilden biri olarak drama, şiir, felsefe ve teknik metinlerin bir çoğunda kullanılıyor. Ön-Hint Avrupa dil ailesi ve Ön Hint İran dil ailesinden çıkmıştır.

10. Hırvatça

Hırvatça, Sırp Hırvatça'sının standart hale getirilmiş bir çeşididir ve Avrupa Birliği'nin resmi dillerinden biri olarak kullanılır. Ayrıca Karadağ, Sırbistan ve Bosna'nın içinde bulunduğu birçok dilin temeli olan Doğu Hersek lehçesine dayanmaktadır.

9. Macarca

Macaristan'ın resmi dili olan bu dil, ayrıca Avrupa Birliği dillerinden biri. Yalnızca Macaristan halkı tarafından değil Slovakya, Ukrayna, Sırbistan ve Romanya halkı tarafından da konuşuluyor. Ural dil ailesine ait olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

8. İskoçça

İskoçya'nın yerlileri tarafından konuşulan bu dil, tamamen bağımsız gelişen dillerden biridir.

7. Japonca

Doğu Asya dili, Japonya'nın ulusal dilidir ve 125 milyondan fazla kişi tarafından konuşulur. Japonca, incelikli anlatım biçimlerinden oluşan karmaşık sistemi ve Çince ile bağlantısı dolayısıyla öğrenilmesi en zor dillerden biridir.

6. Arnavutça

Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan halkı tarafından konuşulan bir Hint-Avrupa dilidir. Arnavutça, ilk olarak Karadağ, Yunanistan ve İtalyan halkı tarafından konuşulan oldukça eski bir dildir.

5. İzlandaca

Kuzey Germen dili olarak da bilinen İzlandaca, Kuzey ve Güney Amerika'nın kolonileşmesinden sonra Danca ve İsveççe'den etkilenen bir Hint-Avrupa dilidir..

4. Tayca

Tayland'ın resmi dilidir. Ses perdesine uygundur, analitiktir. İmla ve işaretleri ile bilinir.

3. Vietnamca

Vietnamca, Vietnam'ın resmi ve ulusal dilidir. Bunun yanı sıra azınlıkların birçoğunun da ilk veya ikinci dilidir. Çince kelimeler barındırır. Fakat bugün kullanımda olan Vietnamca alfabesi, belli işaretlerin ve belli harflerin de bulunduğu Latin alfabesidir.

2. Arapça

Bugünün Arapçası, 6. yüzyılda kullanılmaya başlayan Arapça'dan geliyor. Orta Doğu'dan Somali Yarımadası'na kadar birçok bölgede konuşuluyor. Konuşma çeşitleri ise anlaşılmaz ve toplumbilimsel bir dil oluşturduğu söyleniyor.

1. Çince

Dünya nüfusunun beşte biri tarafından konuşulan bu dil, öğrenmesi en zor dil olarak kabul ediliyor. Standart Çince Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan ve Singapur'da konuşuluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

Bu liste hic ama hic olmamış #22 harfler arapca ama konusma şivesi kürtceye benzer ve cok kolaydir #21 bu da ayni sekilde #14'te yine ayni herfler arapca sadece 4-5 harf fazladan yine kürtceye benzer #2 en zor da 2inci oluyor bir de aslinda bunlarin icinde ki en kolayi osmanlica da zaten arapcaydi bu yuzyilda konustugumuz dil butun kelimeleri o zamanlar latin harfe gore degil arap alfebeye gore yazilirdi ve bence #1 #3 #4 #7 #10 #11 #12 #13 #16 #19 #23 #25 harıc hepsi kolay bide bunlardan daha da zoru var :)

ahmetcan.oral.5

Japonca' nın zor olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Zor olan Japonya' nın kullandığı saçma alfabe. Latin harfleriyle son derece kolay bir dil olurdu Japonca.

feyk

alfabede degil, alfabeler :))) ayni gazete basligindaki tek cumlede 4 farkli alfabe kullanilmis olabiliyor. tam arap saci. japoncayi temel seviyenin otesinde ogrenip ilerletemediysem bu nedendendir. adam gibi bir sozluk, yazili kaynak, metin bulamiyorsun. halbuki romanji, japoncanin latin harfleriyle yazilmis hali o kadar basit, o kadar netki.

hilal-can1

Yunanca bilen bir insan evladı yardım etsin bana

lisami

Korece ve Japonca oldukça kolay aslında bizlere sondan eklemeli olduğu için. Zorlanan varsa bile sadece alfabesinde zorlanır o da yaza yaza gelişir zaten.

corpse-bride

çince gibisi yoktur yazı dılını gectım kelımenın basta ortada sonda gelmesıne gore anlamı degısen garıp otesı bır dıl ve ne kadar dınlersem dınleyeyım kelımelerı ayıramadıgım tek dıl fınce danca urduca tayca felan vız gelır bu dılın yanında

feyk

cincede ayni kelimenin vurgulanma sekline gore anlami degisiyor. gramerinin bize ters olmasida cabasi. gercekden yakin dillerden birine hakim degilsen ogrenmesi en zor dillerden biri. sen japoncaya don :)

corpse-bride

kulak algılamıyor zaten oyle ızlıyom anca altyazıyla sevdıgım bır yapımları olursa (alfabelerı cezbedıyordu bır donem nedensse)benım uc favorı dılım var asyadan japonca,korece,urduca bıze en kolayı bunlar gelıyor :) ıspanyolcada cok eglencelı nedense ıngılızceye gore kolay buldugum avrupa dılı

feyk

ingilizce ogrendikden sonra ispanyolca kolay gelir tabi :) ispanyolca bir metni actigimda detaylari anlamasamda, ingilizceden tahminle asa yukari ne uzerine oldugunu anliyabiliyorum.

corpse-bride

onunda etkısı var da nedense en kolay dıllerden bırıymıs gıbı gelıyor ıng kadar komplıke degıl

Görüş Bildir