'Düşündürücü Bir Sonuç': İmam Hatip Öğrencilerinin Çoğu Kendi İstekleri Dışında Kaydoluyor

 > 
99PAYLAŞIM

Ensar Vakfı bünyesinde çıkan 'Değerler Eğitimi' dergisinde yer alan bir makalede imam hatip öğrencilerinin çoğunluğunun kendi istekleri dışında bu okullara kaydolduğunu ortaya çıkarda. Makalede, öğrencilerin ailevi etkenler ve istedikleri okullara yerleşemediği için imam hatipleri tercih ettikleri yer aldı ve 'imam hatiplilik şuuru hakkında düşündürücü bir sonuç' yorumu yapıldı.

DW Türkçe'den Burcu Karakaş'ın haberine göre, Ensar Vakfı bünyesinde çıkan "Değerler Eğitimi" dergisinin Haziran 2020 sayısında yayımlanan "Öğrenci ve Mezunlarının Perspektifinden İmam Hatip Liselerinin Değerlendirilmesi" başlıklı akademik makale de, imam hatip lisesi öğrencilerinin bu okulları daha çok kendi dışındaki etkenlerle tercih ettiğini belirterek "imam hatiplilik şuuru"nun eksikliği vurgulandı.

'Bir inancı, ideali önceleyerek tercih ettiğini belirten öğrenciler azınlıkta'

2017-2018 eğitim-öğretim yılında Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile yapılan araştırmanın sonuçlarında, öğrencilerin imam hatip lisesini tercih etme sebepleri sırasıyla aile etkisi, istediği okula yerleşememe, dini eğitim verilmesi ve öğrencinin idealini/inancını yansıtması şeklinde sıralanıyor. Makalede, "İstekleri dışında bir etki ile kaydolan öğrencilerin, mevcut öğrencilerin üçte birinden fazlasını oluşturuyor olması önemli. Bir inancı, ideali önceleyerek tercih ettiğini belirten öğrenciler azınlıkta. Bu durum 'imam hatiplilik' şuuru hakkında düşündürücü bir sonuç” tespitleri yer aldı.

Ailelerin yüzde 10'u imam hatibi tercih ediyor

Sosyal Demokrasi Vakfı’nın (SODEV) 2019 Kasım ayında yayınlanan araştırmasında, "Çocuğunuzu istediğiniz okula gönderme şansınız olsaydı okul türlerinden hangisine göndermek isterdiniz" sorusuna velilerin yüzde 36,7'si "Anadolu Fen Lisesi", yüzde 17,8'i "Özel Anadolu Fen Lisesi", yüzde 17'si "Anadolu Lisesi", yüzde 11'i "Özel Anadolu Lisesi", yüzde 10'u "İmam Hatip Lisesi", yüzde 7,5'i ise "Anadolu Meslek Lisesi" yanıtı verdi.

'Çocukların hayatı sıkıntılı'

Aile konusuna dikkat çeken eğitimcilerden, İstanbul'da bir anadolu imam hatip lisesinde öğretmenlik yapan E., "Genel olarak aile baskısı hakim ve çocukların hayatı sıkıntılı" yorumunda bulundu. Öğretmen E., deist ve ateist öğrencilerinin olduğunu ifade ederek, "Din olayından bezmiş olanlar var" diye ekledi.

 Ankara'da bir imam hatip ortaokulunda öğretmen olan A. ise, "Ortaokulda öğrenci profili, diğer okullara göre pek de farklı değil. Velisinin isteğiyle gelen olduğu gibi, kendi isteğiyle gelen öğrenci de var. Eğitim kalitesini normal ortaokullardan farklı görmüyorum" ifadelerini kullandı.

'Ben belli bir siyasi görüşü temsil etmiyorum'

Bir yandan imam hatip okulları tartışması devam ederken, imam hatip mezunu Refiate Öztürk'e göre, diğer yanda toplumda bu okulların öğrenci veya mezunlarına yönelik önyargıların da sürdüğünü dile getrdi ve şu ifadeleri kullandı:

"İmam hatip lisesinden mezun olduğum için belli bir siyasi görüşü desteklemek zorunda değilim. Ben belli bir siyasi görüşü temsil etmiyorum. Ayrıca, ilahiyat okuyanların büyük bir kısmı imam hatip okullarından ama mezunların çoğu ilahiyat okumuyor."

Bu yıl başında yayımlanan PISA anketi de benzer bir sonuç ortaya koymuştu👇

PISA Anketi: 'Kendini Okula Ait Hissetmeyenlerde En Yüksek Oran İmam Hatipte' - onedio.com
PISA Anketi: 'Kendini Okula Ait Hissetmeyenlerde En Yüksek Oran İmam Hatipte' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir