'2014'te Savaşlara 14.3 Trilyon Dolar Harcandı'

28PAYLAŞIM

2014 yılında dünya çapında devam eden savaş ve çatışmalarda harcanan para miktarı 14.3 trilyon dolara ulaştı. Bu miktar, dünya üzerindeki toplam gelirin yüzde 13’üne denk geliyor.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün (IEP) Global Peace Index (Dünya Barış İndeksi) raporuna göre, 2014 yılında dünyanın farklı yerlerinde devam eden savaş ve çatışmalarda 14.3 trilyon doların harcandı. Rapora göre, savaşlarda harcanan para miktarı İngiltere, Kanada, Fransa, İspanya, Brezilya ve Almanya’nın toplam Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sının (GSYİH) toplam miktarından daha fazla. Bu miktar, aynı zamanda dünyanın toplam gelirinin yüzde 13’ü temsil ediyor.

Raporda, 2014 yılında savaş ve çatışmalarda öldürülen kişi sayısının 2010'a göre yüzde 350 arttığını ve ölenlerin toplam sayısının 180 bin kişi olduğu ifade ediliyor.

'Suriye, Irak ve Afganistan'daki savaşlar...'

Rapora göre, ölümlerdeki bu artış en çok Suriye, Irak, Afganistan’da gerçekleşti.  Suriye’nin 2014 yılında dünyanın en tehlikeli ülkesi. Suriye'yi  Irak ve Afganistan takip ediyor.  

IEP’nin 2015 yılında Dünya Barış İndeksi raporunda da, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın dünyanın en güvensiz bölgeler olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, 81 ülkede güvenlik seviyesi yükselirken, 79 ülke daha az güvenli hale geldi.

Kaynak: Global Peace Index

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir