YouTube'da Çocuk Masalı Olarak Yayınlanıyordu: Kızıyla Evlenmek İsteyen Kralı Anlatan Video Tepkiler Üzerine Kaldırıldı

 > 
67PAYLAŞIM

1695 yılında Fransız şair Charles Perrault tarafından yazılan, öz kızıyla evlenmeye çalışan bir kralın ve ondan kaçmaya çalışan prensesin hikâyesini anlatan 'Eşek Derisi' isim masal 'Turkish Fairy Tales' isimli YouTube kanalında Türkçe olarak yayınlandı. Yayınlanan masala 'ensest ilişki ve çocuk istismarı' gerekçesiyle birçok şikayet geldi. Gelen tepkiler sonrasında söz konusu video YouTube'dan kaldırıldı.

Fransız şair Charles Perrault tarafından yazılan “Eşek Derisi” isimli çizgi-masal, 25 Ocak’tan beri Youtube’daki “Turkish Fairy Tales” (Türkçe Peri Masalları) isimli kanalda yayınlanıyordu.

Masal, öz kızıyla evlenmeye çalışan bir kralın ve ondan kaçmaya çalışan prensesin hikâyesini anlatıyor.

Habertürk Gazetesi'nden İrem Koca'nın haberine göre,  200 binden fazla izlenen masalı bazı izleyenler 'ensest ilişki ve çocuk istismarı' içeriyor gerekçesiyle tepki gösterdi. Gelen bu tepkiler nedeniyle yayından kaldırıldı. Ayrıca video 692 beğeni aldı.

'Okurken rahatsızlık duymadım. Olumsuz bir şey anlatsa yapmazdım.'

Masalda kralı seslendiren Mazlum Kiper, kralı seslendirirken herhangi bir rahatsızlık duymadığını belirterek, olumsuz bir şey anlatsa yapmazdım dedi. Kiper, ''Seslendirmesini hangi şirket, hangi kanal talep etti; hatırlamıyorum. En az 1 yıl olmuştur. Okuduğum seslerin içeriğine bakmıyorum. Okurken rahatsızlık duymadım. Olumsuz bir şey anlatsa yapmazdım. Ben sadece okuyorum, neyi anlatıyor bilmiyorum. Yani bu masaldır, adam bunu söyler; belki sonunda ceza alır. Tabii ki normalde bir kralın bile böyle bir şey yapması uygun olamaz. Bu belki Fransız mitolojisinden alınmış bir hikaye olabilir'' diye konuştu.

'Kaldırılması için ben de başvurdum.'

Masalda babasından kaçan prensesi seslendiren Oya Küçümen ise ''Eski çağlardaki bir yanlışı anlatmak içindi sanırım. Şimdi izledim ve bu yanlışı öven bir şey göremedim. Tam tersi olmaması gereken bir şey olarak anlatılıyor. Yine de kaldırılması için ben de başvurdum'' dedi.

'Babanın kızıyla evlenmek istemesini anlatıyor ki bunun adı ensesttir.'

Doç. Dr. Mehmet Gökşin Karaman, ''Bu masal kral olan bir babanın kızıyla evlenmek istemesini anlatıyor ki bunun adı ensesttir. Ebeveynlerden böyle talepler gelebileceğini düşünen çocuk korkabilir, endişelenebilir. Çocuk ve gençler için sakıncalı olabilir'' dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir