Yaşanılan Kötü Olayların Etkisiyle Beynin Kendini Adeta O Anların İçine Hapsettiği Hastalık: Travma Sonrası Stres Bozukluğu

90PAYLAŞIM

Geçmişte hepimizin unutamadığı ve hala etkisinden çıkamadığı anlar vardır. Eğer bu anların etkisi, yaşam kalitenizi düşürüyorsa Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. 

Neyse ki tedavi edilmezse ciddi boyutlara ulaşabilen bu rahatsızlık çözümsüz değil...

Bu içerikte __mayoclinicpsikiyatri ve dbe kaynak olarak kullanılmıştır.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) yaşama riski her an ve her durumda ortaya çıkabilir; çünkü tam olarak neyin, ne şekilde ve neye göre etki gösterdiği belirlenemiyor.

Bazı etkenler Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşama olasılığını arttırabilir nitelik taşır. Çevreden beklenen ilgiyi alamamak, ailevi sorunların etkisinde kalmak, halihazırda madde veya alkol bağımlısı olmak, zihinsel sorun içeren hastalıklara sahip akrabanızın bulunması, duygusal zayıflık gibi durumlar sizin de riskli gruba girmenize neden oluyor.

Travmatik bir olay yaşadığımızda ya da sarsıcı bir olaya tanıklık ettiğimiz zaman yaşanan durumun ağırlığına bağlı olarak Travma Sonrası Stres Bozukluğuna yakalanma durumu ortaya çıkabiliyor.

Ölüm, savaş, afet, cinsel istismar, trafik kazası, fiziksel ya da cinsel saldırı benzeri olaylar yaşamış bireylerde sıkça gözlemleniyor. Semptomlar ise olaydan bir ay sonra çıkabilirken bazen de yıllar sonra kendini gösteriyor.

Hatta beynin o anları silmek için uğraşması nedeniyle doğal olarak Travma Sonrası Stres Bozukluğu belirtileri gösteren ama olayı yarım yamalak bazen de hiç hatırlamayan hastaların olduğu durumlar gözlemleniyor.

Düşünce ve davranışları etkileyerek kendinize bile tahammül edememenize neden olup hayatı çekilmez kılıyor.

Belirtileri kaygı bozukluğu, travmayı tetikleyen durumlarda olay anını yaşama hissi, kabus görmek ve sanrı şeklinde baş gösterirken bazı kişilerde durum travma anından çıkamayıp sürekli olayı yaşadığını sanma boyutuna kadar giderek şizofreniye dönüşebiliyor.

Beraberinde getirdiği bir takım davranış sorunları da depresyon, yeme bozukluğu, intihar düşüncesi, bağımlılık, uyku bozukluğu, duygusal tepkilerde aşırılık, gelecek kaygısı şeklinde gelişiyor.

Öyle ki bu hastalık ciddi iş gücü kaybı ve yetersizlik hissi yaratarak yaşamla bağları koparabilecek kadar ciddileşebiliyor.

Hastalıktan kaçınmak veya unutmaya çalışmak bir çözüm gibi gözükse de baskılanan duygularla kısa süreli iyileşme halinin ardından çok daha ağır bir etkiyle geri döndüğü gözlemleniyor, bu durumda hastalığın daha da kötüye gittiğini söyleyebiliriz.

Aynı şekilde zamanla geçeceğini düşünerek umursamadan zamana bırakmak da bir çözüm değil çünkü travmaya sebebiyet veren faktörlerin karşınıza çıkması yeniden hastalığa dönüş yapmanıza neden olan bir takım etkiler meydana getiriyor.

Ağır stres ve bulunan ortama uyum sağlayamama gibi sorunlar yaşıyorsanız Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Her hastalıkta olduğu gibi burada da erken teşhis önemli, malumunuz. Eğer sizde ya da bir yakınınızda Travma Sonrası Stres Bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikle şu belirtilerin olup olmadığını kontrol edin.

1. Uykusuzluk

2. Olayla ilgili anıların rahatsız edici biçimde sık sık hatırlanması

3. Sürekli olarak olayın tekrarlanacağı korkusu ve bu nedenle diken üstünde hissetme

4. Kolay irkilme

5. Çabuk sinirlenme

6. Yabancılaşma (başkaları beni veya yaşadıklarımı anlamıyor hissi)

7. Olayı hatırlatan durumlarda huzursuz olma ve bu durumlardan kaçınma

Hastalığın farkında olmamak ya da tedavi olabileceğine inanmamak iyileşmenin önüne geçebiliyor.

Teşhis edilebildiği takdirde çoğunlukla psikolojik tedavi ile iyileşebilen hastaların yanı sıra ağır travmalar yaşayan kişiler psikiyatri gözetiminde ilaçlar ile tedavi olabiliyor.

Az etkilenen kişiler sadece bilgilendirilerek, çok etkilenmiş ve ciddi belirtiler yaşayan ama günlük yaşantısında sorun yaşamayan kişiler danışmanlık ve psikoloji seanslarıyla, ciddi belirtiler ve hayatta tutunamama gibi sorunlar yaşayan kişilerse ilaç ve psikiyatri tedavileriyle iyileşebiliyor.

Düzenli bir hayat, sağlıklı beslenme ve spor yapmak beynin yaşattığı semptomların hafiflemesi için büyük fayda sağlıyor.

Kalıcı olarak bıraktığı etkiler de görüldüğü için bazı hastalarda hiçbir zaman tamamen iyileşme görülmüyor ve bu kişiler maalesef ömür boyu gözetim altında yaşayarak hayatlarını sürdürüyor. 

Elbette bahsettiğimiz belirtileri taşıyor olmanız, Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşıyorsunuz anlamına gelmiyor. Fakat bu şikayetlere sahipseniz bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilinmeyenbilinmez

genelde 3 lü paket halinde geliyor uykusuzluk,anxiyete,depresyon

Görüş Bildir