Web Aramaları Sesli ve Görüntülü Olacak

 > -
Web Aramaları Sesli ve Görüntülü Olacak

Beş yıl içinde internet üzerinden yapılan aramaların yarısı sesli ve görüntülü olabilir. Bunun için çalışmalara başlayan Baidu mühendisleri, metin girişini ikinci plana atmaya hazırlanıyor.

Çin ve Güneydoğu Asya'nın ardından Güney Amerika ve Avrupa'da da yayılan Baidu, web aramalarını bir sonraki seviyeye çıkarmak için çalışıyor. Baidu Research biriminin baş mühendisi Andrew Ng, 'beş yıl içinde web aramalarının yarısının sesli ve görüntülü olmasını beklediklerini' söyledi. Ng, yapay zekanın bir türü olan derin öğrenme sayesinde yapay sinir ağlarının ses, görüntü ve diğer girdiler hakkında bilgi toplamak için eğitilebileceğini ifade etti.

Gigaom toplantısında konuşan Ng, teknolojinin Facebook, Netflix, Spotify ve Twitter gibi firmalara çok fazla bilgi kazandırdığını, Google, Microsoft ve Baidu gibi firmaların ise birçok uygulamaya derin öğrenmeyi entegre etmek için önceden çalışmalara başladığını belirtti. Google'dan Baidu'ya 2014'ün başında transfer olan Ng, Baidu'nun özellikle ses tanımı, görüntü araması, web sıralaması ve reklamcılık sistemler üzerinde gelişmiş derin öğrenme üzerinde çalıştığını ifade etti.

Ng, Baidu'nun yapay sinir ağlarını daha doğru tanım yapacak şekilde geliştirerek, özellikle okuma yazma oranının düşük olduğu bölgelerdeki internet kullanıcılarına yardım edebileceklerini söyledi. Baidu'nun aldığı 10 arama komutundan bir tanesinin bugün bile sesli olduğunu ifade eden Ng, beş yıl içinde sesli ve görüntülü aramanın öne çıkacağını ve metin girmekten daha doğal olacağını söyledi.

Ng, "Yapay zekayı kim kazanırsa interneti de o kazanacak" ifadesini kullandı.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinDeepMindFacebookGoogleMicrosoftNetflixSpotifyTwittertransferweb
Görüş Bildir