Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'nin İhracatına Jeopolitik Darbe

-
Türkiye'nin İhracatına Jeopolitik Darbe

Rusya, Ukrayna, Libya, Irak gibi Türkiye'nin önemli ihracat pazarlarındaki karışıklıklar ihracatı vurdu. Türkiye'nin bu ülkelere 1 aylık ihracat kaybı 750 milyon dolar oldu. Türkiye'nin Temmuz ayı ihracatı da 12.5 milyar dolarda kaldı..

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayıyla karşılaştırıldığında Irak, Rusya, Mısır, Ukrayna, Libya ve İsrail'e olan ihracatı büyük ölçüde azalan Türkiye, bu pazarlara bir önceki yıl Temmuz ayına oranla 755.2 milyon dolar daha az ihracat yaptı. En büyük kayıp yüzde 46.4'lük düşüş yaşanması sonucu ihracatımızın yüzde 46.4 eridiği Irak'a karşı yaşandı.

Türkiye'nin en büyük 20 ihracat pazarının 5'i şu an sorun yaşıyor. Türkiye'nin en büyük ikinci ihracat pazarı Irak, altıncı pazarı Rusya, 11'inci pazarı İsrail, 16'ıncı pazarı Mısır ve 19'uncu pazarı Libya bu riskler nedeniyle artık Türkiye'den daha az alım yapıyor.

Buna karşın yine sorunlu bölgelerden Suriye'ye olan ihracatta yüzde 65.2'lik artış göze çarptı. Türkiye'nin Filistin'e olan ihracatı da yüzde 17 artış gösterdi.

Jeopolitik sorunların ihracatı doğrudan etkilediğini söyleyen İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi'ye göre, özellikle Suriye nedeniyle Orta Doğu satışlarımız etkilendi. Ya sipariş azalıyor, ya da sorun var diye ihracatçı buradan mal göndermeye çekiniyor.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 1 milyar dolarlık ihracatımızın olduğu Irak'taki kaybın Türkiye'de ihracatın genelini da çok etkilediğini ifade eden Tanrıverdi "Pazarda jeopolitik olaylar herşeyi etkileyebiliyor. Ama bu çok da önemli değil çünkü rüzgar bir anda terse de dönebiliyor. Örneğin Rusya, Polonya'dan 1 milyar yaş sebze meyve alıyordu. Alamazsa bu Türkiye'ye kayacak. Türkiye'nin ihracatı patlayacak" diye konuştu.

Hangi ülkede ne kadar değişti?

Irak1,062.305569,542-%46.4

Rusya613,343535,981-%12,6

Ukrayna165,085124,635-%24.5

WSJ

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir