Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'nin Çevre Dostu Teknoloji Üssü Teknopark İstanbul

22PAYLAŞIM
Türkiye'nin Çevre Dostu Teknoloji Üssü Teknopark İstanbul

Türkiye Çevre Dostu ileri teknoloji bölgesiyle tanışıyor… Çevre Dostu yeşil binalar konusunda vizyoner danışmanlık şirketi Altensis, hem çevrecilik hem de Türk ekonomisi ve teknolojisinin gelişimi konusunda bir başarıya daha imza attı. İleri teknoloji alanında milyarlarca dolarlık katma değer üretmesi beklenen Teknopark İstanbul, bu hedefe Altensis rehberliğinde çevre dostu teknolojilerle ulaşacak. Projede sağlanan Enerji tasarrufuyla birlikte kaynaklar operasyonel giderlere değil yatırımlara harcanabilecek.

Türkiye çevre dostu ileri teknoloji bölgesi ile tanışıyor… Halen 85 firmaya ev sahipliği yapan Teknopark İstanbul, Altensis rehberliğinde yeşil bina sertifikasına kavuştu. Çevre dostu özellikleri nedeniyle enerjide tasarruf eden Teknopark'ta kaynaklar operasyonel giderlere değil yatırımlara harcanabilecek.

İstanbul Kurtköy'de Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile İstanbul Ticaret Odası ana ortaklığında kurulan teknoloji kuluçka merkezi Teknopark İstanbul'un ikinci etabı da hayata geçiyor. Halen 85 firma ile 35 yeni girişimciye ev sahipliği yapmakta olan Teknopark İstanbul projesi, yeni girişim fikirlerine ev sahipliği yaparak dünyaya açılmalarına fırsat verecek.

Düşük İşletme ve Enerji Gideri

Aynı zamanda Türkiye'yi çevre dostu teknoloji merkezi kavramıyla tanıştıracak olan proje Altensis'in danışmanlığında, yeşil bina anlayışı nedeniyle LEED Gold sertifikasını aldı.

Altensis Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı, çevre dostu bina kriterleri esas alınarak tasarlanan Teknopark İstanbul'un, düşük işletme, Enerji ve operasyon giderlerine sahip olacağını söyledi. Emre Ilıcalı Böylece yeşil Teknopark'ta düşen giderler ve enerjiden tasarruf edilmesi ile birlikte teknolojiye daha fazla kaynak ayrılmasının ve daha fazla yatırım yapılmasının önü açılacak dedi.

Projenin LEED danışmanlık ve proje yönetimi hizmetlerini yürüten Altensis'in Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı, TEKNOPARK ISTANBUL'un hepsini kapsayan LEED Master Site yönetimini de yine kendilerinin yapacağını söyledi.

Emre Ilıcalı, projenin Ar Ge ve kuluçka merkezi binalarının çevreye olumsuz etkilerini önleyecek, karbon emisyonlarını azaltacak, ayrıca işletim giderlerini azaltarak, operasyonel maliyetleri en aza indirecek şekilde inşa edildiğini açıkladı.

Kimlere Ev Sahipliği Yapıyor?

Teknopark İstanbul, Havacılık ve Uzay, sağlık Bilimleri, Savunma Sanayii, Enerji, Denizcilik, İleri Elektronik, İleri Malzemeler, Endüstriyel Yazılım odak teknoloji alanlarında Ar-Ge faaliyeti yürüten firmalara ev sahipliği yapıyor.

Teknopark İstanbul'dan yapılan açıklamada, ulusal inovasyon ekosistemine katkıda bulunarak ülkemiz için kritik teknolojilerde kurulacak Ar-Ge ve Mükemmeliyet Merkezlerinin adresi olmasının da amaçlandığı belirtildi ve bu kapsamda İstanbul Havacılık Sektörü Yenilikçi İşbirliği Platformu ve İstanbul sağlık Endüstrisi Kümelenmesi (İSEK) girişimlerine doğrudan destek verildiği duyuruldu.

Tamamlandığında toplam 950 bin metrekare kapalı alana ulaşacak Teknopark İstanbul'da 10 yılın sonunda 30 bin kişi istihdam edilecek. Ar-Ge konusunda 1000'in üzerinde yerli ve yabancı kuruluş çalışacak. Ayrıca Türkiye'nin en büyük ve en nitelikli Kuluçka Merkezi de burada bulunacak. 16 bin metrekarelik Kuluçka Merkezi'nde, girişimci fikirler kendi ayaklarının üzerinde durana kadar geliştirilecek. Ardından şirketleşme sürecine geçilecek ve oluşan projeler piyasa rekabetine açılacak.

YEŞİL TEKNOPARK'IN ÖZELLİKLERİ: Kendi Kendine Yeten Bir Bina

ALTENSİS HAKKINDA

Türkiye'de çevre dostu-yeşil binalar konusunda danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulan ilk firma olan Altensis, kurulduğu tarihten bu yana sektöründe öncü bir rol üstlenmiştir.

Sürdürülebilir bir dünya, daha yeşil bir yeryüzü ve daha verimli ekonomiler için firmalara, başta yeşil binalar ve Enerji Verimliliği olmak üzere birçok konuda sürdürülebilirlik yönetim hizmetleri sunan Altensis, sadece yurt içinde değil, yurtdışındaki projeleriyle de farklılaşmıştır. Çalıştığı projelere sürdürülebilirlik kriterlerini en mükemmel şekilde entegre etmek amacıyla, kadrosunda uzman profesyonellere yer veren Altensis, bugün yurtiçinde sertifikalı yeşil binalarda yüzde 60'ı aşan bir paya sahiptir. Bu yönüyle sektörün lideri haline gelen Altensis, Türkiye'de yeşil bina pazarının genişletilmesine yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Altensis geride bıraktığı 6 yıllık süre içinde Türkiye'de, yeşil bina Değerlendirme sistemleri danışmanlığı ve denetlemesi (LEED ve BREEAM), Enerji ve Günışığı Modellemesi, Commissioning, Alternatif enerji proje yönetimi, Enerji Verimliliği etüd ve fizibilite çalışmaları, Bina Akustiği Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri, Ürün Eko-Etiketlemesi ve Yaşam Döngüsü Analizi, Sürdürülebilirlik Raporlaması, Karbon Emisyon yönetimi gibi kurumsal sürdürülebilirlik danışmanlığı hizmetlerinde aranılan bir firma haline gelmiştir.

Berkay Somalı, Emre Ilıcalı ve Serkan Emin'in idealist ve vizyoner bir bakış açısıyla 2008 yılında kurdukları Altensis, bugüne kadar İstanbul Finans Merkezi gibi Türkiye'yi uluslararası finans alanında öne çıkaracak Gayrimenkul projesinden, yine Türkiye'yi uçak bakımında bölgesel Merkez haline getirecek olan Habom'a kadar pek çok iddialı ulusal projeye imzasını atmıştır.

Yirmiye yakın şirketin genel merkezini ve ofisinin çevre dostu bina yolculuğuna rehberlik eden Altensis, pek çok ilke de imza atarak, Türkiye'yi ilk LEED Sertifikalı renovasyon, ilk ticari Ofis ve ilk mevcut bina projeleri, ilk BREEAM post construction sertifikalı projesi, ilk LEED platin sertifikalı binası ile tanıştırmıştır. Almanya merkezli Green for Growth Fund (GGF) tarafından enerji verimliliğinde en yeterli teknik danışman seçilen Altensis'in, BES Enerji adıyla Enerji Kimlik Belgesi ve enerji verimliliği konusunda yetkili akredite kardeş şirketi bulunmaktadır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir