Türk Polisi Casus Yazılım mı Kullanıyor?

 > -

Bir çok hükümet ve baskıcı rejim ile çalışan İtalyan Hacking Team adlı şirket, özellikle DaVinci adlı gözetleme yazılımıyla ünlenmişti.

Kendine oldukça güvenen ve milyonları gözetleyip, anlaştığı birimlere bilgiler veren Hacking Team, hacklendi.

İlk olarak Hacking Team adındaki Twitter hesabını ele geçiren hackerlar, "Saklayacak bir şey olmadığı için bilgilerimizi yayınlıyoruz" mesajıyla 400 GB'lık verileri, ele geçirdikleri Twitter adresinden paylaştılar.

400 GB'lık verinin indirilmeye sunulması, Hacking Team ile ilgili daha önce ortaya atılan iddiaları da akıllara getirdi.

Hack ile ele geçirilen müşteri listesinde bulunan ülkeler ise şu şekilde: Mısır, Etiyopya, Fas, Nijerya, Sudan, Şili, Kolombiya, Ekvador, Honduras, Meksika, Panama, ABD, Azerbaycan, Kazakistan, Malezya, Moğolistan, Singapur, Güney Kore, Tayland, Özbekistan, Vietnam, Avustralya, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Rusya, İspanya, İsviçre, Bahreyn, Umman, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sudan gibi ülkeler ön plana çıktı.

İlk listede Türkiye'nin adı bulunmuyor fakat 400 GB'lık paket verilerin detayları ortaya çıktıkça yeni isimler de ortaya çıkıyor. Bunların arasında da Türk Polisi de var.

Gazeteci Ahmet Şık olayı Twitter hesabından 'Türkiye müşterisi tanıdık: POLİS' paylaşımıyla olayı takipçilerine aktardı

https://twitter.com/sahmetsahmet/status/618036872737124352

Buradan tam listesine ulaşabileceğiniz verilere baktığımızda, Türkiye'nin 11/10.2014 itibariyle aktif bir şekilde programı kullanan clientlardan biri olduğunu görüyoruz.

DaVinci adlı uzaktan yönetim sistemi, şifrelemeleri kırarak, hükümetlerin dosya, e-posta, Skype gibi yazılı ve ses tabanlı iletişim kanallarını izlemesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda belirlenen hedeflerin konum ve ilişkilerini ortaya çıkartıyor. Yazılım, uzaktan bilgisayarların mikrofon ve kameralarını da çalıştırmakta kullanılıyor.

Kaynak: Shiftdelete

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet ŞıkAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAzerbaycanBirleşik Arap EmirlikleriCasusÇek CumhuriyetiDiyetİspanyaİsviçreİtalyaKoreMacaristanMısırRusyaSuudi ArabistanTwitterhack
Görüş Bildir