Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Zamanların En Büyük Aşığı William Shakespeare Hakkında 18 İlginç Bilgi

-
Abone ol

İngilizce'nin en büyük yazarı ve dünyanın seçkin drama yazarı kabul edilen İngiliz şair, oyun yazarı  William Shakespeare'in yaşamına ve eserlerine dair ilginç bilgileri sizler için derledik.

1. Shakespeare’in babası John, 1550 yıllarında Stradford kasabasına yerleştiğinde bir çiftçiydi.

Shakespeare’in babası John, 1550 yıllarında Stradford kasabasına yerleştiğinde bir çiftçiydi.
Shakespeare’in babası John, 1550 yıllarında Stradford kasabasına yerleştiğinde bir çiftçiydi.

Kasabada ilk olarak bakkalcılık yaptı ve sonra şehrin belediye başkanlığına kadar yükselmesini sürdürdü. Shakespeare’in annesi ise, varlıklı bir ailenin kızıydı.

2. Shakespeare, ailenin üçüncü çocuğu olarak görseldeki Stradford-on-Avon'da bulunan bu evde dünyaya geldi.

Shakespeare'in Joan, Margaret, Gilbert, Anne, yine Joan, Richard, Edmund isimlerinde toplam 7 adet kardeşi vardı.

3. Shakespeare henüz 18 yaşında bir genç iken, 1582 yılında Kasım ayı geldiğinde 26 yaşındaki Anne Hathaway ile evlendi.

Evlendikleri sırada Anne Hathaway, Shakespeare'den 3 aylık hamileydi ve 6 ay sonra ilk çocukları Suzanna dünyaya geldi. 1585 yılının Şubat ayına gelindiğinde ise çiftin Hamnet ve Judith adlı ikizleri oldu.

4. 1585 ve 1592 yılları arasında Shakespeare'in ne yaptığı bilinmiyor.

Araştırmacıların bir kısmı bu 7 yıllık süreçte Lord Chamberlain's Men adlı tiyatronun yöneticiliğini yaptığını ya da öğretmen olarak çalıştığını düşünüyorlar. Diğer bir kısmı ise kendini eğitime adadığını ve hukuk okuduğunu düşünüyor.

5. Shakespeare birçok farklı imza kullanmıştır.

İmzalarına bakıldığında "Willm Shaksp", "William Shakespe", "Wm Shakspe", "William Shakspere", "Willm Shakspere" gibi çeşitli varyasyonlara ulaşılmıştır. Fakat hiçbirinde günümüzde kullanılan ismi William Shakspeare yoktur.

6. Hayatını araştıran kaynaklar, Shakespeare'in soyadını kendisi dahil kimsenin tam olarak doğru telaffuz edemediğini belirtiyor.

Yine bu araştırmalara göre soyadının tam tamına 80 farklı telaffuz şekli var.

7. Varlıklı bir aileden gelen Shakespeare gerek yaptığı ticaret ile gerekse kaleme aldığı ve sahnelettiği oyunlar sayesinde çok zengin bir iş adamı haline geldi.

Hatta bazı kaynaklara göre bu dönemde Shakespeare'in tefecilik yaptığına dair bilgiler yer almaktadır.

8. Shakespeare yaşamı boyunda toplam 38 eser vermiştir. En uzun oyunu Hamlet olup 1613 yılında 49 yaşındayken yazdığı son oyun ise İki Soylu Akraba'dır.

Shakespeare yaşamı boyunda toplam 38 eser vermiştir. En uzun oyunu Hamlet olup 1613 yılında 49 yaşındayken yazdığı son oyun ise İki Soylu Akraba'dır.
Shakespeare yaşamı boyunda toplam 38 eser vermiştir. En uzun oyunu Hamlet olup 1613 yılında 49 yaşındayken yazdığı son oyun ise İki Soylu Akraba'dır.

9. "2. Richard" ve "Kral John" oyunları tamamen manzum yazılmış eserlerdir.

"2. Richard" ve "Kral John" oyunları tamamen manzum yazılmış eserlerdir.
"2. Richard" ve "Kral John" oyunları tamamen manzum yazılmış eserlerdir.

10. En kısa oyunu 1770 satırlık Yanlışlıklar Komedyası'dır ve bu oyun sahnelediğinde yaklaşık 4 saat sürmektedir.

11. Shakespeare'in günümüze hiçbir kopyası ulaşamayan iki eseri vardır. Bunlar "Titled Lavour" ve "Love's Labour's Won"dur.

Bazı teorilere göre ise "Love's Labour's Won" isimli eseri "Aşkın Çabası Boşuna- Love's Labour's Lost" isimli oyunun devamı niteliğindedir. Diğer bir teori ise "Love's Labour's Lost" oyunu için düşünülen alternatif bir başlıktır.

12. Shakespeare intihar unsurunu çok seviyordu ve bunu kaleme bazı eserlerde rahatlıkla görebilirsiniz.

Shakespeare oyunlarında intihardan dolayı gerçekleşen ölüm sayısı 13'tür.

13. Shakespeare 1616 tarihinde doğduğu yer olan Stradford-on-Avon'da vefat ettiğinde o sıralar mezar hırsızlığı çok olağan bir durummuş.

Hele ölen kişi zengin ve ünlü biri olunca hırsızların mezarı soymak için daha bir iştahı kabarıyormuş. Mezara zarar gelmemesi adına Shakespeare'in ölümü sonrası bir yazara yakışabilecek şekilde mezar taşına kafiyeli bir lanet kazınmış.

"Güzel arkadaş, İsa aşkına bir dur da sakın | Eşmeden örtüsünü üstümdeki toprağın. | Bu taşları koruyan her kim olursa kutsansın | Kemiklerimi yerinden oynatana ise lanetler yağsın."

14. Shakespeare'in günümüze etkilerinden bahsedecek olursak edebiyat ansiklopedisine göre en çok alıntılanan yazarların başında geliyor.

15. Abraham Lincoln'un Shakespeare hayranı olduğu ve arkadaşlarıyla da bunu paylaştığı bilinmektedir.

Abraham Lincoln'un Shakespeare hayranı olduğu ve arkadaşlarıyla da bunu paylaştığı bilinmektedir.
Abraham Lincoln'un Shakespeare hayranı olduğu ve arkadaşlarıyla da bunu paylaştığı bilinmektedir.

Ayrıca Abraham Lincoln'ün suikastçısı John Wilkes Booth, ününü Shakespeare oyunlarına borçludur.

16. Uranüs gezegenin bilinen 27 adet uydusu vardır ve bu uyduların isimleri Shakespeare ve Alexander Pope’un eserlerindeki kadın ve peri isimlerinden seçilmiştir.

Bilinen en büyük beş uydusu Miranda, Umbriel, Oberon, Ariel ve Titania'dır

17. 1890 yılına kadar Amerika'da sığırcık yoktu.

Amerika’daki bir Shakespeare fanatiği Shakespeare’in oyunlarında bahsettiği kuşların New York’ta da olmasını istediğinden farklı ülkelerden ithal ettiği tarlakuşlarını, ardıçkuşlarını ve sığırcıkları New York’da serbest bıraktı.

18. Shakespeare'in kaleme aldığı eserlerde yer alan terimler ve deyimler günümüz İngilizcesinde hala kullanılmakta.

Shakespeare'in İngilizce diline 3000'i aşkın kelime kattı belirtiliyor. Ayrıca günümüzde yabancıların çocuklarına verdiği Olivia, Miranda ve Jessica gibi isimler de Shakespeare eserlerinde yarattığı isimler.

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
lv3nt

a.q herkes seyh pir e takılmış; ("Evlendikleri sırada Anne Hathaway, Shakespeare'den 3 aylık hamileydi ve 6 ay sonra ilk çocukları Suzanna dünyaya geldi") ben buraya takıldım,olayın aslı nedir.Anne Hathaway derken benim platonik aşkım 12 Kasım 1982 doğumlu Anne Hathaway olamaz değilmi :)

turk.

lan anladık şeyh pir diyerek gönderme yapıyorsunuz tamam. Herkes te yazınca boku çıkıyor

sen-mitsuji

Tövbe or not tövbe

sevimsiz__hayalet

Şeyh pirin en sevdiğim eseri "BİR YAZ GECESİ İSTİHARESİ" DİR:)

burak-yurt

yapmayın şu şeyh pir espirisini tam kafa dağıtıcak bi konu buluyoruz yine aklımıza bu toplumdan nasıl mallar çıkabileceğini hatırlatıyosunuz lütfen.

Görüş Bildir