Görüş Bildir
Haberler
Vali'den Sümeyye Erdoğan'a: Sizi Dinlerken Tüylerim Diken Diken Oldu

Vali'den Sümeyye Erdoğan'a: Sizi Dinlerken Tüylerim Diken Diken Oldu

Onedio Medya
11.06.2014 - 09:05 Son Güncelleme: 11.06.2014 - 10:09

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan, Türkiye'de yaşayan insanların etnik kimlikleri veya kültürleri yüzünden ayrılmadığını belirterek, 'Önümüzdeki kapıları öyle kapadılar ki, geleceğe dair hayal bile kuramadık. Lise son sınıfta okul kapısında eğitim ve inancım arasında bir tercih yapmakla yüz yüze bırakıldım' dedi. Erdoğan'dan sonra konuşan Sirit Valisi Mustafa Tutulmaz ise, 'Ben de bugün burada ilk kez sizi dinlerken, tüylerim diken diken oldu' diye konuştu.

Siirt'e saat 15.30'da gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan, İbrahim Hakkı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin mezuniyet törenine katılmak üzere Siirt Üniversitesi Rektörlüğü Konferans Salonu'na geçti.

Okul Müdürü Minir Benek'in yaptığı açılış konuşmasından sonra konuşan Sümeyye Erdoğan, toprağın bereketinin yetişen bitkiden ziyade yetişen insanla ölçüldüğünü belirterek, zira insanın her toprakta yetişmediğini, Siirt'in ise insan yetiştiren bir şehir olduğunu söyledi.

Siirt'teki imam hatip lisesinin Türkiye'nin diğer kentlerindeki imam hatip liselerine göre ayrıcalıklı olduğunu savunan Erdoğan şöyle konuştu:

'Bir ilim şehrinde, havasına, ilmin nüfus eden şehrinde imam hatip okumak, kesinlikle bir ayrıcalıktır. Burada köylerin, ilçelerin isimleri değişti, etnik kimlikler ret edildi, İstanbul'da ise inançlar ret edildi. Ben ve okuyan arkadaşlarım, üniversite kapılarından alınmadık. Ne özel kurumlarda, ne de devlet dairelerinde görev alamadık.

Önümüzde kapıları öyle kapadılar ki geleceğe dair hayal bile kuramadık. Zulüm ve baskı inanın etnik köken, kimlik ve kültür ayırmadı. 28 Şubat yasakları nedeniyle yurt dışında, üniversite başvurumu yapıp kabulümü alırken, geri kalan tek aşama lise diploması iken, lise son sınıfta okul kapısında, eğitim ve inancım arasında bir tercih yapmakla yüz yüze bırakıldım. Biran bile tereddüt etmedim.

Eğitim için resmi veya gayri resmi tüm yolları zorlayacak, ama üniversite kabulü yapmam gerekse de başımı açmayacaktım. Burada anlatmak istediğim aslında bir duruş ve direniştir. Kürtleri ve Arapların kimliği de, baş örtüsü de, inanç ve değerler de, inkar ret ve asimilasyon baskısından kurtulmuştur. bugün yeni bir kapı aralanmış, yeni bir Türkiye'nin inşası başlamıştır. Tek parti dönemi bu ülkeye çok acılar yaşattı. Bugün, Doğu ve Güneydoğu'da tersten bir tek parti zulmüne baskısına tahammülümüz olamaz. Siirt ve Siirt'in ilim geleneği alim ve evliyalar, yaşanan açıların panzehiridir. Bizim referans noktalarımız onlardır.

' Vali: 'Tüylerim diken diken oldu'

Son olarak konuşan Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 'Ben de bugün burada ilk kez sizi dinlerken, tüylerim diken diken oldu. Çünkü ben de bir imam hatip lisesi mezunuyum. Bugün vali olarak ilk hitabımı burada imam hatiplilere yapmam, bir ilahi tesadüftür' diye konuştu.

Okulu tanıtan sinevizyon gösterisi, öğrencilerin şiir okumasının ardından okul korosunun 3 dilde ilahi dinletisi ile devam etti.

Daha sonra, Vali Mustafa Tutulmaz, günün anısına Sümeyye Erdoğan'a bir plaket verdi. Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ise, üzerinde Başbakan Erdoğan'ın resminin yer aldığı tablo şeklindeki bir kilimi Sümeyye Erdoğan'a hediye etti.

Tören sonunda Sümeyye Erdoğan, okulu bitiren öğrencilere diplomalarını verdi. Düzenlenen tören Erdoğan'ın öğrencilerle hatıra fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.

Milliyet

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/sumeyye-er...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0