Görüş Bildir
Haberler
Suçluların Korkulu Rüyası 10 Efsane Dedektif

Suçluların Korkulu Rüyası 10 Efsane Dedektif

Kanal D
02.01.2014 - 02:48 Son Güncelleme: 02.01.2014 - 04:42

Konu Gizemli Davalarsa,

İyi bir dedektif her türlü 'Cinayet'i, hatta kainatın sırlarını bile çözebilir. Sizce de öyle değil mi?

Nurgül Yeşilçay ve Engin Altan Düzyatan'la 'Cinayet'  Her Salı 20:00’de KanalD’de başlıyor, kaçırmayın!

Yeni yıla damgasını vuracak bu müthiş dizi hakkında Detaylı bilgi için tıklayınız

1. Sherlock Holmes

1. Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan Britanyalı hayalî dedektif kahraman.

Doyle' un üniversitedeki profesöründen esinlenerek yarattığı özel dedektif, tamamen düşünce ve mantık için yaşar, gözlem gücünü sistematik bir biçimde geliştirmiştir. Aseksüeldir, çözecek bir problem bulamadığı zamanlarda zihni onu rahatsız ettiği için kokain ve morfin kullanır, kopernik teorisini kendi düşünce sistemi ile ilgisi olmadığı için bilmez, ama hangi külün hangi sigaradan düşmüş olduğunu anında söyleyebilir.

 'Kanunun diğer yanında yer alsaydım en başarılı suçlu olurdum' der. En büyük düşmanı Mortiary isimli bir 'kötü' dür, en yakın ve tek dostu Dr. Watson 'dır.

2. Hercule Poirot

2. Hercule Poirot

Hercule Poirot, Agatha Christie tarafından yaratılan, Belçikalı unutulmaz dedektif. Poirot, düzen hastası ve tutkunuydu. Bir çok vakayı da bu tutkusu sayesinde çözmüştür. 

Cinayetleri olayları gözlemleyerek değil tanıklardan aldığı bilgiler doğrultusunda, kafasında bir olay örgüsü kurarak, koltuğuna oturup düşünerek çözer. Gerçekten bir stili var!

3. Thomas Magnum

3. Thomas Magnum

80'lere damgasını vuran efsane dedektif : Magnum P.I. 

Eski donanma subayı özel dedektif Thomas Sullivan Magnum, milyoner best seller yazarı Robin Masters tarafından Hawaii'deki malikanesinin güvenliğinden sorumludur ama  güvenlik testlerinin yanı sıra kendi özel dedektiflik işlerinide yürütür. Ama ne yürütmek!

4. David Addison

4. David Addison

O efsane gülümsemesi ile David Addison, 1985- 1989 yılları arasında yayınlanan Mavi Ay dizisinin sempatik ve esprili dedektifi! 

Olayları kendine has yöntemleriyle çözen Addison hepimizin içine dedektif olma arzusu düşüren ilk insan da olabilir.

5. Behzat Ç.

5. Behzat Ç.

Behzat Ç. dizi karakteri olmadan Emrah Serbes'in 'Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi' isimli romanında başroldü. Amirimiz, 1985 yılında Polis Akademisi'nden mezun olmuş, Cinayet büroda görev yapmakta. Ancak hizmet verdiği süre içerisinde almış olduğu cezalar nedeniyle hiç terfi edememiş hep başkomiser kalmıştır.

6. Mike Hammer

6. Mike Hammer

Efsaneleşmiş bir roman kahramanı; defektif Mike Hammer, Mickey Spillane tarafından yazıldı. Züppe değildir, kiralık değildir, serttir, ölüm kadar acımasızdır, hiç bir macerada kendi çıkarını düşünmez, adalet uğruna sürekli tehlikeye atılır, sonunda elli dolar artı masraflardan başka bişey almaz. Pardesüsü, fötr şapkası akıllarda kalmasını sağlayan bir diğer etken tabii...

7. Jules Maigret

7. Jules Maigret

Georges Simenon'un polisiye roman karakteri. Romanlarda komiser deyince akla ilk gelen isimlerden biri. Maigret cinayetleri psikolojik yönden çözer. Gayet sakin bir karaktere sahiptir. Çoğu esas karakterden farklı olarak evlidir. Eşi çok anlayışlı bir kadındır. Maigret her ne kadar evli de olsa, onun için önemli olan işidir. Bir soruşturmaya başladığı zaman ev, yemek, uyku hepsini unutur, melankolik bir şekilde soruşturmasını yapar.

8. Philip Marlowe

8. Philip Marlowe

Philip Marlowe, Raymond Chandler tarafından Büyük Uyku ve Uzun Veda kitapları için yaratılmış bir roman kahramanıdır.  Nüktedan, sıkı içici ve sert dedektif görünüşünün altında, Marlowe oldukça derin düşünceli, felsefi, satranç ve şiirden haz alan bir kişiliği barındırır. Fiziksel olarak zarar görmekten sakınmadığı gibi meseleleri çözmek için kolay kolay şiddete başvurmaz. Ahlaki olarak doğruluğu seçtiğinden Büyük Uyku'daki Carmen Sternwood gibi femme fatale karakterlerinin oyununa gelmez.

9. Lord Peter Wimsey

9. Lord Peter Wimsey

Dorothy L. Sayers'ın yazdığı 40 kadar polisiye romanının baş kahramanı.   Birinci Dünya Savaşında yaralanmış. Yaradan başka savaştan elinde kalan, bir de sadık uşağı Bunter. 1920’ler Londra’sında, zengin ve soylu bir müzmin bekar olarak yaşayan Lord Peter’in en büyük zevki, ender bulunan kitap koleksiyonu yapmak. Bu konuda engin bir bilgisi de var. Zaten Lord Peter pek çok konuda bilgili. Tıpkı çağdaşı bir başka detektif, Sherlock Holmes gibi. Ama onun gibi kendine ve gri hücrelerine hayran bir tip değil. Holmes’tan çok önemli bir farkı da kadınları sevmesi, onlara güvenmesi...

10. Miss Marple

10. Miss Marple

Listedeki tek kadın dedektif Jane Marple, Agatha Christie tarafından yaratıldı.. Jane Marple İngiltere'de küçük bir kasaba olan St. Mary Mead'de yaşamaktadır. Görünüşte sıradan yaşlı bir kadın gibi gözükmektedir ama aslında zekası ve sahip olduğu insan doğası ile ilgili bilgisiyle çevresinde gelişen cinayetleri İngiliz polislerini utandıracak kadar hızlı ve mantıklı bir şekilde çözümlemektedir. Ne harika.

Cinayet Başlıyor!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
39
28
16
13
13
11