Sınav Stresi Önce Psikolojisini Bozdu Sonra Hastanelik Etti: 15 Yaşındaki Çocuk İlaçlar Nedeniyle Yoğun Bakımda

 > 
77PAYLAŞIM

Türkiye'de neredeyse her yıl sınav sistemleri değiştiriliyor. Değişen sınav sistemleri halihazırda iyi bir okul için yarışan gençlerin endişelerini artırıyor. Sınavların stresi yüzünden intihan eden öğrencilerin yanında birçok genç antidepresanlara neredeyse bağımlı hale gelmiş durumda. 

Antalya'da sınav stresiyle antideprasan kullanmaya başlayan genç kızın başına gelenler ise sınavların gençlere nasıl daha iyi bir gelecek sağlayacağını sorgulamaya yönlendiriyor. Psikiyatri uzmanının yazdığı antideprasanları kullanan 15 yaşındaki H.Ü.'nün vücudu su topladı, yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında değişen üniversiteye giriş sistemi lise öğrencilerinin sınav stresini daha da artırdı.

Dün Gece Ansızın Değişti: Üniversiteye Giriş Sınavı YKS İki Günde Yapılacak - onedio.com
Dün Gece Ansızın Değişti: Üniversiteye Giriş Sınavı YKS İki Günde Yapılacak - onedio.com

Antalya'da lise ikinci sınıf öğrencisi H.Ü., sınav stresi için psikiyatriste gitti. Doktorun yazdığı ilaçları kullanan H.Ü'nün cildinde bir süre sonrasında kızarıklıklar oluşmaya başladı.

Doğan Haber Ajansı'ndan Alparslan Çınar'ın haberine göre psikiyatri uzmanı Dr. Ö.A, 15 yaşındaki H.Ü'ye kişilik testi yapıp, 2 farklı ilaç yazdı. İlaçları eczaneden alıp kullanmaya başlayan H.Ü, kısa süre sonra önce sol kulak arkasında, ardından ağız çevresi ve vücudunun değişik yerlerinde kızarıklıklar fark etti.

Vücudu su toplayan H.Ü, 18 Ocak günü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi acil servisine götürülerek tedaviye alındı.

Tüm vücudu morarıp su toplayan ve yanık oluşan H.Ü'ye, "Stevens Johnson Sendromu" (Cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği nadir görülen ciddi bir rahatsızlık) teşhisi konuldu.

Teşhisi yapan doktorlar, sendroma ilaçlardan birinin sebep olduğunu, bu ilacın normalde "epilepsi" hastalarına verildiğini kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavisi devam eden H.Ü. yaşam mücadelesi veriyor.

Anne Dilek Ü., ilk reçeteyi yazan doktorun da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne çağrıldığını belirterek, ''Kızımın bilinci açık ama bütün vücudu yanıklar içerisinde. Yaşadığı acıyı sözlerle anlatamıyorum. Biz ailece bu acıyı çekiyoruz. Başımıza ne gelecek bilmiyoruz. Başka aileler böyle şeyler yaşasın istemiyoruz. İlacı yazan doktor buraya çağrıldı. 'Neden bu çocuğa bu ilacı verdiniz' diye soruldu. Geldiğinde panik haldeydi. 'H.Ü. çok felsefik, filozof gibi bir çocuk, o yüzden verdim bu ilacı' dedi. Olgun bir çocuk olduğunu düşündüğü için bu ilacı verdiğini anlattı'' dedi.

Yaşadıklarıyla ilgili hukuki mücadele başlatacaklarını belirten Dilek Ü, kızlarının tedavi edilmesi için tıbbi destek beklediklerini kaydetti.

İlacı yazan doktor açıklama yaptı.

İlacı yazan Dr. Ö.A. ise yaptığı açıklamada kendisini savundu. Doktor açıklamasında, "Kullanılacak ilacın böyle bir sonuca yol açabileceğini öngörmem mümkün değil. Pek çok ilaç, benzer sonuca yol açabilir, bu tabloya neden olabilir. Basit bir aspirin dahi böyle bir tabloya, hatta daha ağır bir tabloya yol açabilir" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir