Görüş Bildir
Haberler
PTT'deki Harcamalar Sayıştay Raporunda: Çocuk Ayakkabısı, Takı, Yılbaşı Tatili...

etiket PTT'deki Harcamalar Sayıştay Raporunda: Çocuk Ayakkabısı, Takı, Yılbaşı Tatili...

PTT'de tören, açılış ve temsil giderleri için Genel Müdür ve yönetim kurulu başta olmak üzere belirli kadrolara verilen bütçenin gıda, eşya ve yılbaşı tatili gibi kişisel harcamalara harcandığı Sayıştay raporuyla belgelendi. Rapora göre, 2016 yılında tören ve temsil giderleri adı altında yapılan harcamaların bir önceki yıla göre yüzde 34 artarak 6 milyon 600 bin liraya çıktığı kaydedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, merkez ve taşra teşkilatında 26 binden fazla çalışanı bulunan ve yıllık geliri 3 milyardan fazla olan PTT'de Genel Müdür ve yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere belirli kadrolara tahsis edilen tören, temsil ve ağırlama giderleri tartışma yarattı.

İki Genel Müdürün bir yıllık harcaması 750 bin lira

İki Genel Müdürün bir yıllık harcaması 750 bin lira
İki Genel Müdürün bir yıllık harcaması 750 bin lira

Harun Maden ve  Kenan Bozgeyik

Sayıştay'ın hazırladığı raporlara göre; 2016'nın Mart ayında PTT Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kenan Bozgeyik, tören, temsil ve ağırlama giderleri adı altında 8 ay içinde 478 bin lira, önceki Genel Müdür Harun Maden'in ise 4 ayda 273 bin lira kişisel harcama yaptığı ortaya çıkarıldı. İki genel müdürün maaşları haricinde 2016 yılında yaptığı harcamalar ise 750 bin lirayı buldu. Sayıştay temsil giderlerinin içinde tören, toplantı, milli bayramlar, kuruluş yıldönümü, açılışlar gibi etkinliklerin olmadığına dikkat çekti.

Harcamalar bir yılda yüzde 34 arttı

Harcamalar bir yılda yüzde 34 arttı
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

PTT'nin kurum olarak yaptığı temsil ve ağırlama giderlerinin toplamı ise 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34.7 oranında artışla 6 milyon 600 bin liraya çıktı. Yani 2015'e göre 1 milyon 700 bin lira artış gerçekleşti.Yapılan harcamalarda daha çok kıyafet alımına rastlanırken, yüklü miktarda market alışverişi, gümüş takı, altın, otel konaklamaları gibi çok sayıda kişisel harcamanın yapıldığı belgeleriyle ortaya çıktı. Sayıştay raporunda harcamalarla ilgili olarak “Genel Müdürlük makam harcamalarının büyük bir kısmının Genel Müdür'ün kişisel harcamalarının olabileceği değerlendirilmektedir” denildi.

Genel Müdüre "sınırsız" harcama yetkisi getirildi

Genel Müdüre "sınırsız" harcama yetkisi getirildi

Daha önce yönetim kurulu üyeleri ve başkan için aylık 2.750 lira olarak belirlenen temsil ve ağırlama gideri harcamaları Aralık 2015'te yönetim kurulu kararıyla değiştirildi.Yeni düzenlemede genel müdüre “sınırsız” harcama yetkisi verilirken, diğer kadroların kullandığı temsil giderleri de artırıldı.

133 kez balık almış, fatura PTT'ye

133 kez balık almış, fatura PTT'ye

Yapılan denetimde bir daire başkanının ise Ankara Kızılay'daki balık pişirme evinden, bir yılda 133 kez balık alıp, toplam 9.414 lira harcadığı ve faturaları da PTT'ye ödettiği belirlendi. Öte yandan toplantı bitiminde PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik'in Sayıştay denetçilerine hakaret ettiği ve rapora yansıyanların art niyetli olduğunu söylediği Sayıştay denetçileri tarafından ifade edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Para puanlar bile gider gösterilmiş

Para puanlar bile gider gösterilmiş

PTT'deki yolsuzluğu açıklayan CHP Milletvekili Atilla Sertel “Örneğin önceki Genel Müdür Harun Maden döneminde; bir mağazadan yapılan takım elbise ve gömlek alımı kapsamında genel müdür adına 3.077 TL ve 1.349 TL tutarında taksitlendirilmiş fatura olduğu, bu alışveriş karşılığında 1.403 TL para puan kazanıldığı, kazanılan para puan karşılığında da alışveriş yapıldığı, ayrıca 1.403 TL para puan ödeme yapılmış gibi gösterilerek PTT'den tahsil edildiği rapora yansıdı” dedi.

Sertel, önceki Genel Müdür Harun Maden dönemimde giyim eşyalarına 25 bin lira ödendiğini belirten belirti. Sertel ayrıca Maden'in Genel Müdür olduğu dönemde, kendisi, eşi ve PTT çalışanlarından oluşan 47 kişinin kurumun Uludağ'daki tesislerinde 3 günlük tatil yaptığını ve yiyecek içecek harcamalarına 7.277 lira fatura kesildiğini söyledi.

Harun Maden'in 2015'te ne kadar harcama yaptığı bilinmiyor

Harun Maden'in 2015'te ne kadar harcama yaptığı bilinmiyor

CHP Milletvekili Atilla Sertel

Sertel, yönetim kurulu üyelerine ait 2016 yılı incelendiğinde, beş üyeden sadece Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ahmet Genç'in aylık 3.000 TL olarak belirlenen temsil tazminatını hiç kullanmadığını belirtti.

Sayıştay raporundaki bir başka ayrıntı ise Harun Maden'in 2015'te ne kadar harcama yaptığı bilinmiyor. Raporlara sadece 2016'nın ilk üç ayında 273 bin lira harcama yaptığı yansıdı.

Yolsuzluğun sosyal medyadaki yansımaları ise şu şekilde 👇

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
246
83
21
11
5
4
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mert Çelik

hiç utanmada kalmadı hırsızlık hainlik aldı başını gidiyor hükümet başta olmak üzere bütün sürü ve üyeleri halk üzerinden geçinmeye daha doğrusu sikmeye deva... Devamını Gör

ntyz

tüm hakkım zehir zıkkım olsun , boğazınızda kalsın, allah içinize sindirmesin , allah bin türlü belanızı versin. soyunuz sopunuz kurusun inşallah.

mak

partinin isminin bile adalet olduğu, dindarız biz birşey çalmayız dedikleri ama atadığı neredeyse tüm bürokratlarının, vekillerinin, bakanlarını rüşvetçi, ta... Devamını Gör