Görüş Bildir
Haberler
Gözaltında Darp Edilen ÇHD'li Avukatlar Serbest

Gözaltında Darp Edilen ÇHD'li Avukatlar Serbest

adem kara
17.05.2014 - 13:15 Son Güncelleme: 17.05.2014 - 16:10

Avukatlar kapalı spor salonunda gözaltındalar.

Fotoğraf: ÇHD

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraf: ÇHD

Fotoğraf: Sendika.org

Fotoğraf Efkan Bolaç'ın Twitter hesabından alınmıştır.

ÇHD'li Avukatlar Darp Edilerek Gözaltına Alındı

Soma'da gözaltına alınan 36 kişi, spor salonunda saatlerce bekletildi. Aralarında ÇHD'li avukatların da bulunduğu isimler, sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı.

Manisa Valiliği, dün 5 bin kişinin katıldığı ve polisin sert müdahalesiyle karşılaşan yürüyüşün ardından, bugün Soma'da yapılması beklenen tüm gösteri, protesto ve yürüyüşleri yasaklarken, Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 8 avukat da ilçeye eyleme geldikleri iddiasıyla kelepçeleyip gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar hastaneye getirldi.

Valiliğin yasaklama kararının ardından, il dışından gelen otobüs ve araçlar ilçe girişinde durdurularak içindekilere kimlik kontrolü yapıldı, dışarıdan gelenler ilçe merkezine alınmadı. Durdurulan otobüslerde bulunanlardan bazıları tarlalar ve patika yolları kullanarak ilçeye girebildi. İlçe merkezinde Kaymakamlık, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Madenci Heykeli'ne giden yollarda halkın toplu geçişlere izin verilmemeye başlandı.

AVUKATLARA GÖZALTI

Polis, Soma’daki maden faciasında yakınlarını kaybeden işçilerin ailelerine hukuki destek vermek için ilçeye gelen Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile üyeler Günay Dağ ve Efkan Bolaç'ın da aralarında bulunduğu 8 avukatı gözaltına aldı. Bazıları kelepçelenen avukatların eylem için ilçeye geldikleri iddiasıyla gözaltına alındığı ileri sürüldü. Eğitim- Sen binası önünde avukatlar dışında da gözaltılar oldu. Soma'da polisin bugün gözaltına aldığı kişi sayısının 36 olduğu belirtildi. Bu arada dün yapılan ve polisin sert müdahalede bulunduğu yürüyüşte gözaltına alınan 9 kişiden 8'i serbest bırakılırken, 1 kişinin sorgusunun sürdüğü belirtildi. Darp edilerek gözaltına alınan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın kolunun kırıldığı ifade edildi.

Gözaltına alınan avukatlara ters kelepçe takıldığı ve Linyit Spor Salonu'nda tutuldukları öğrenildi. Gözaltı olayı, Avukat Efkan Bolaç’ın, Eğitim-Sen binasına doğru yürürken gözaltına alınmak istenmesiyle başladı. İzmir ve Ankara Barosu'na bağlı avukatlar Bolaç’ın gözaltına alınmak istenmesine itiraz etti. Polisin müdahale etmesi sonrası, Bolaç ile birlikte 15 avukat yaka paça gözaltına alındı. Bu gelişme sonrası İzmir Barosu Başkanlığı, bir ekip oluşturarak Soma'ya gönderdi.

Soma'da oğlu gözaltına alınan anne Devrim Yalçın, Hayat Televizyonu'na konuştu. Yalçın, 'Polis sivil giyimli. Provakasyon yapıyor şu an kentimizde' diye konuştu.

EFKAN BOLAÇ: GÖZALTI KARARI OLMADIĞI HALDE...

Efkan Bolaç konuya ilişkin Hayat TV'ye yaptığı açıklamada haklarında gözaltı kararı olmadığını söyledi. Bolaç, 'Victor Jara'lar gibi Metin Göktepe'ler gibi spor salonuna kapatıldık' dedi. Bolaç, sözlü ve fiziki şiddete maruz kaldıklarını belirtti. Saldırı sırasında yaralanan Selçuk Kozağaçlı'nın kolunda kırık olmadığını da aktardı.

Bolaç, yaşananları 'Ancak polis devletinde olabilir' şeklinde değerlendirdi.

CHP'Lİ ÖZEL: GÖZALTI GEREKÇESİ YOK

Soma'da polisin gözaltına aldığı 8 avukatın da aralarında bulunduğu 36 kişi, Soma Linyit Spor Salonu'na götürüldü. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, spor salonuna girip gözaltılarla ilgili bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan CHP'li Özel, “Buradaki insanlar hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı' dedi.

Polisin kimlik kontrolü yaptıktan sonra gözaltı işlemi uyguladığını anlatan Özgür Özel, şunları söyledi:

'Bu insanlar neden bu spor salonuna getirildi? Sanırım 4 bin kişiyi gözaltına almak istiyorlar. Gözaltındakilerden 2'si yaralı, birinin kolu kırık ya da çıkık, diğerinin ise yüzünde kanama var. Hastaneye götürmek istedik, ancak arkadaşları serbest kalana kadar yanlarından ayrılmayacaklarını söylediler. Birkaç arkadaşımız da ters kelepçe yapılması nedeniyle bileklerinde kabarma var.' 

CHP Milletvekili Özel, gözaltına alınanların serbest bırakılması için iki milletvekilinin Başsavcıyla görüşmeye gittiğini kaydetti.

TAKVİYE KUVVET GELDİ

Bir grup avukat da kimliklerini gösterdikten sonra spor salonuna girdi. Spor salonu önünde kalabalığın artması üzerine de takviye Çevik Kuvvet polisleri sevk edilerek geniş güvenlik önlemi aldı.

'BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ' SLOGANI ATTILAR

Gözaltındakilerin tutuldukları spor salonunda 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganı duyuldu. Avukatların dışında gözaltına alınanların da Somalı gençler olduğu bildirildi. 

Gözaltına alınan 8'i avukat 36 kişi tutuldukları spor salonundan sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye sevkedildi. Avukatların ifadesinin Cumhuriyet Savcısı tarafından alınacağı belirtildi.

VALİLİKTEN OHAL AÇIKLAMASI

Dünkü yürüyüşün Soma ve Manisa dışından gelen gruplarca yapıldığını ileri süren Manisa Valiliği, olaylarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

'Milletimizi derin acılara boğan elim maden ocağı kazasında kaybettiğimiz ve toprağa verdiğimiz vatandaşlarımızın acısı henüz tüm ağırlığıyla yüreklerimizde iken ve madende mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdürüldüğü esnada, kanuna aykırı olarak çoğunluğu Soma ve Manisa dışından geldiği değerlendirilen grupların dün (cuma) saat 17.30 sıralarında Soma ilçe merkezinde toplanıp, yasaya aykırı olarak yürüyüşe geçtikleri görülmüştür. İl Emniyet Müdürü tarafından yaptıklarının yasaya aykırı olduğu ve dağılmadıkları takdirde zor kullanılarak dağıtılacakları belirtilip, uzun süreyle uyarıda bulunulmuştur. Çoğunluğu dışarıdan geldikleri değerlendirilen bu kişilere yönelik tepki de göz önünde bulundurularak tüm kamu kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşımızın kurtarma çalışmalarına odaklandığı bir zamanda bu eylemlerin provokatif yönü de göz önünde bulundurularak, dağılmayan gruba karşı kademeli olarak tazyikli su ve gaz kullanılmak suretiyle grup orantılı güç kullanılarak dağıtılmıştır. İçinde bulunduğumuz bu acılı ve hassas dönemde bu tür yasa dışı provokatif eylemlere bundan sonra da müsaade edilmeyeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.' 

DHA

Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/84442/s...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın