Görüş Bildir

Polonya Sınırına Giden Göçmenlerin Azaltılması İçin Türkiye ile AB Arasında Anlaşma İddiası

Anasayfa > Gündem

Polonya ile Belarus sınırında yaşanan göçmen krizi devam ederken, Türkiye ile Avrupa Birliği'nin (AB) bir dizi önlem üzerinde anlaştığı öne sürüldü. Buna göre Türkiye, Belarus'a giden göçmen sayısının azaltılması için daha sıkı kontrol mekanizması kuracak.

Euronews Türkçe'nin haberine göre Avrupa Birliği ve Türkiye arasında varılan anlaşma kapsamında, Polonya sınırında yığılan ve AB ülkelerine gitmek isteyen göçmen baskısının azaltılması için Türkiye, Belarus uçuşlarında tek yön bilet satışına son verecek. Böylece Türkiye'den Minsk'e gitmek isteyenler çift yön bilet almak zorunda kalacak.

Ayrıca Türk Havayolları da İstanbul'dan Minske yapacağı uçuşlarda Irak, Suriye ve Yemen gibi göçmen kaynağı ülke vatandaşlarına bilet satışlarına kısıtlama getirecek. Bloomberg'de yer alan haberde ayrıca Türk Havayolları'nın Orta Doğu ağlarının da Belarus Ulusal Havayolu Belavia tarafından kendi vatandaşları için kullanmasının da önüne geçeceği belirtildi.

Havayolu şirketlerine yaptırım

Havayolu şirketlerine yaptırım

Türkiye'nin AB'nin baskısıyla önlem alacağı haberlerinin ardından Belarus Ulusal Havayolu Belavia bir açıklama yayımladı. Açıklamada Ankara'nın talebi doğrultusunda Türkiye'den yapılacak uçuşlara Irak, Yemen ve Suriye vatandaşlarının cuma gününden itibaren alınmayacağını duyurdu.

Avrupa Birliği, Polonya sınırında yaşanan göçmen krizinin daha ileri boyuta taşınmaması için özellikle Irak'tan Belarus'a yapılan uçuşlara yönelik önlem almaya çalıştı. Türkiye ile yapılan son anlaşma ile de göçmenlerin Belarus'a gitmelerinin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Ancak Türkiye tarafı, AB yetkililerine bu sorunla mücadele etmenin zor olduğunu vurguladı. Türk yetkililer, çoğu göçmenin uçuş ve kimlik belgelerinin tam olduğunu bu nedenle bu insanları durdurmanın güç olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği, dün de Polonya sınırından geçmeye çalışan göçmenleri Belarus'a getiren havayolu şirketlerini kara listeye almaya ve Minsk yönetimine karşı alınacak yaptırımları Amerika Birleşik Devletleri ile koordine etmeye hazırlandığını açıkladı.

Günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu basın sözcüsü 'Belarus rejimine karşı alınacak önlemlerin yaptırımlar olacağı açık ve komisyon başkanı halihazırdaki yaptırımların genişletileceğini söyledi' ifadelerini kullandı.

Polonya-Belarus arasındaki sınır krizinin nedeni ne?

Polonya-Belarus arasındaki sınır krizinin nedeni ne?

Belarus'ta 2020'de yapılan seçimi Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko açık farkla kazandı. Ancak hile iddialarıyla sokağa çıkan muhaliflere sert müdahale yapıldı.

Binlerce kişinin tutuklanmasının ardından AB tarafı Belarus'u hedef alan bir dizi sert yaptırım uygulamaya başladı. İki taraf arasında gerilim artarken Rusya'nın desteğini alan Belarus'tan Polonya sınırına göçmen akını başladı.

Minsk yönetimi yaptırımlara tepkisini 'göçmen akışını kontrol altına almak için gereken fonlardan ülkenin yoksun bırakıldığını' savunarak ve yasa dışı göçü durdurmak için yapılan anlaşmaya artık uymayacağını açıklayarak gösterdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
2
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Maximre

Türkiye'de Belarus gibi bırakmalı Avrupa'nın Pokunu, sorununu biz çekmek zorunda değiliz.

yobaz-hoplatan

Siyasal islamci icin konu para oldugunda dinini bile satar gerekirse papaz kiligina girer. Tanidik geldi mi? Evet biri bir zamanlar ,,Gerekirse papaz kiligin... Devamını Gör

Selam Özbakan

alın alın onlarıda alın her tarafımız sebab dolsun ama açlıktan ölelim