Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oyun Geliştirmek İsteyenler Toplanın: Bu Programlarla Hep Beraber Oyun Geliştiriyoruz!

Gamer
108PAYLAŞIM

Video oyunları oynamayı sevmeyen kişi sayısı oldukça azdır. Bazıları bu konuda ileri giderek kendi video oyunlarını geliştirmek isterler. Fakat nereden ve nasıl başlayacaklarını bilmezler. Biz de sizlerin oyun geliştirme isteğinizi gerçekleştirmeniz için kullanabileceğiniz en iyi 10 oyun programını derledik. İşte o programlar:

Sürükle bırak Game Maker ile oyun yap!

Game Maker: Studio sizlere sürükle bırak yöntemiyle kolay bir şekilde 2D oyun yapma imkanı sağlıyor. Game Maker: Studio kullanırken önemli olan sizin yaratıcılığınızdır. Yaratıcılığınızı kullanarak istediğiniz oyunu tasarlayabilirsiniz. Ayrıca detaylı bilgi edinmek için Game Maker derslerinden de yararlanabilirsiniz. Program ücretsizdir. Eğer tercih ederseniz profesyonel seviyeye de yükseltebilirsiniz. 

Programın profesyonel seviye fiyatları şu şekildedir: Studio paketi ücretsiz olmakla birlikte Studio Professional 150 dolar ve Studio Master Collection 800 dolar etiket fiyatlarına sahip.

Oyun geliştirebileceğiniz platformlar: Masaüstü, Mobil, Konsol, Web

Stencyl ile sürükle bırak yöntemi ve AS3 kodlamayla oyun yapabilirsiniz.

Stencyl, oyun geliştirmeye yeni başlayanlara hem sürükle bırak yöntemiyle hem de AS3 kodlama ile oyun yapabilme desteği sunuyor. Genellikle mobil oyun geliştirmek için kullanılan Stencyl kolay ara yüzü sayesinde oyun geliştiricilerinin işlerini oldukça kolaylaştırıyor. 

Programın ücretine değinecek olursak: Programın Starter paketi ücretsiz olarak kullanılabilirken Indie paketi yıllık 100 dolar ve Studio paketi yıllık 200 dolar ücrete sahip.

Oyun geliştirebileceğiniz platformlar: Web, Masaüstü, Mobil

Kodlama yapmadan oyun geliştirmek ister misiniz? O zaman Construck 2'ye bir göz atmalısınız.

Kodlama yapmadan, etkinlik tabanlı olarak oyun geliştirebileceğiniz Construck 2'de özellikle web için oyunlar geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda Construct 2’nin Chrome, Firefox, Kongregate, Facebook ve NewGrounds desteği de mevcut. Bunların yanı sıra 2D oyunlar geliştirirken programın kendi mağazasındaki müzik ve tasarımları kullanabilirsiniz.

Programın fiyatına değinecek olursak: Yazılım, ücretsiz olmak birlikte 130 dolar vererek daha profesyonel işler ortaya koymanıza da olanak tanır.

Oyun geliştirebileceğiniz platformlar: Web, Mobil, Masaüstü

Ben 2D oyunları geliştimeyi bıraktım artık diyorsanız; Unity 3D ile 3D oyunlar geliştirebilirsiniz.

2D oyun geliştirme konusunda ilerlediniz ve farklı bir arayıştaysanız; Unity 3D ile 3D oyunlar geliştirebilirsiniz. Unity 3D oyunlarınızda daha kaliteli grafikler ve mekaniklere yer vermenize imkan sağlar. Fakat giriş seviyesindeki diğer oyunlara göre kullanımı daha zordur diyebiliriz. Java Script'in Unity versiyonu olan UnityScript için C# ve Boo yazılım dilini bilmeniz gerekiyor. 

Unity 3D'nin farklarından birisi ise Asset Store sayesinde diğer geliştiricilerin satışa çıkardığı tasarım ve animasyonlara sahip olabilmenizdir. Aynı zamanda Unity 3D'de kendi ekibinizi kurarak da çalışabilirsiniz.

Bu kadar kapsamlı bir programın fiyatı ise: Ücretsiz versiyonun yanı sıra Plus hesabı için aylık 35 dolar, Pro hesabı için aylık 125 dolar ödemeniz ve Enterprise sürümü için Unity ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Oyun geliştirmeye olanak sağlanan platformlar: Masaüstü, Mobil, Konsol, Web

Macera oyunu yapmak isterseniz Adventure Game Studio sizler için!

"Ben macera oyunları severim. Aynı zamanda oyun tasarlayacaksam macera oyunu tasarlarım" mı diyorsunuz? İşte bu evrede karşınıza Adventure Game Studio çıkıyor. Basit oyunların yanı sıra eğer kendinizi geliştirir ve programın dilini öğrenirseniz daha karmaşık oyunlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Programın ücreti: ücretsiz

Oyun geliştirebileceğiniz platformlar: Masaüstü

Uğraşırım sorun değil yeter ki etkileyici olsun derseniz: Unreal Engine 4 sizin için.

Etkileyiciliğe önem veriyorsanız hatta bunun için kullanacağınız programın zor, karışık ve uğraştırıcı olması önemli değilse Unreal Engine 4 tam size göre. Fakat ufak kötü bir not eklemek istiyoruz, öğrenme evresi biraz zor. Bu programda oyun geliştirmek isterseniz ilk olarak C++ programlama dilini bilmiyorsanız öğrenmelisiniz.

Program ücreti: Ücretsiz olarak oyun geliştirebilirsiniz fakat oyunun çıkışından itibaren her 3 ayda bir 3000 doların yanı sıra kardan, satış gelirinin %5’ini şirkete vermelisiniz.

Oyun geliştirebileceğiniz platformlar: Web, Masaüstü, Mobil

Her tarzda oyun geliştirebileceğiniz, CryEngine!

CryEngine sizlere oyun geliştirme aşamasında tam destek sunuyor. Aynı zamanda istediğiniz tarzda oyun geliştirebilirsiniz. Program oyun geliştiricilerine, son yılların en popüler olan sanal gerçeklik oyunlarından geliştirmek istiyorsanız motoru çok güçlü olan CryEngine sizlere bu fırsatı sunuyor.

Programın ücreti: CryEngine'de fiyatı siz belirlersiniz. CryEngine’in ne kadar ettiğini kendinizce düşünün ve o miktarı verin. Ayrıca üyelik alıp eğitim ve desteğe erken erişmek isterseniz aylık 50 dolar veya Premium üyelik için 150 dolar ödemelisiniz.

Oyun geliştirebileceğiniz platformlar: Masaüstü, konsol.

PuzzleScript ile kendi bulmacanızı yaratın!

Sürekli bulmaca çözenler, aynı bulmacalardan sıkılabilirler. Bu durumda kendi bulmacanızı üretmek ister misiniz? PuzzleScript ile İnternet üzerinden hemen puzzle oyunları yapmaya başlayabilir, oyunlarınızı başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Program çok zor değildir.

Programın ücreti: Ücretsizdir.

Oyun geliştirebileceğiniz platformlar: Mobil, Web

Benim oyunum bir hikaye içermeli diyorsanız; Ren'Py ile bu tarz oyunlar yapabilirsiniz.

Bir senaryonuz var ise bu senaryoyu Ren'Py ile oyuna çevirebilirsiniz. Program sayesinde karakterleri ve diyalogları başarılı bir şekilde bir araya getirebilirsiniz. Programda Python dili kullanılıyor ve size yol göstermek adına birkaç eğitim serisi de yer almakta.

Programın ücreti: Ücretsiz olarak Ren’Py’ı kullanabilirsiniz.

Oyun geliştirebileceğiniz platformlar: Masaüstü

Profesyonel olmasına gerek yok, yeni başladım ben diyorsanız RPG Maker size göre.

Çok uzun bir maziye dayanan RPG Maker tecrübesini birçok alanda kanıtlamıştır. Bu program ile profesyonel bir oyun ortaya çıkaramazsınız. Fakat yeni başladıysanız zevkle kullanabileceğiniz bir programdır.

Programın ücreti: Programın türüne bağlı olarak 25 dolardan 80 dolara kadar çıkan bir fiyata sahip.

Oyun geliştirebileceğiniz platformlar: Masaüstü

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cemal-yariz

oyun geliştircek kişiler benimle iletişe geçebilir mi bir proje üzerinde çalışıyorum başarı ihtimali yüksek

bilal-gezer

ya bende bu işi yapmak istiyorum ama daha tam kodlama öğrenmedim. ama sorun yok öğrenirsin diyorsan iletişime geçelim

infux

ben

dogukan-aslan8

BEN

dogan-gok

autocad ve revit kullanıyorum 3d-maxde orta düzeyde tasarımcı lazım olursa iletişime geçebilirsiniz

burak-yesil5

merhaba abi istersen beraber yapabiliriz

burak-yesil5

istersen gel beraber birşey geliştirelimm.

ali-turkmen

ben

kursad-egemen1

BERABER ÇALISABİLİRİZ

emir-akbas

Ren'py arayüzü ilk başta zorlayan ancak sonraları çok kolay bir şekilde oyun geliştirebileceğiniz bir motordur tavsiye ederim :) (basit ve kodlama gerektirmiyor iyi bir başlangıç)

infux

ben ilgileniyorum

ayhan-gazi-gulcu

Construct 2 kullanan biri olarak söylemek istediğim bir şey var. Kodlama gerekiyor ama şu şekilde, sistemi çözmeniz gerekmektedir. Bu iş biraz yapboza benziyor, sistemi kavrarsanız sizi kimse tutamaz.

talha-ilhan

Yanlış çevirmişsiniz Unreal Engine ile alakalı kısmı. Ödeme şekli şu şekilde. Her üç ayda bir toplam gross yani brüt gelir (zararlar veya platformun kestiği yüzdeler hariç) 3000$ geçince geçtiği miktarın %5'i Unreal Engine'e gidiyor. Eğer geçmez ise para ödemiyorsunuz. Free denmesinin mantığı o zaten.

ertunc-okurlar

eğer cidden dediğiniz gibi ise çok iyi . mantıklı olan da bu zaten. herkes dolar kazanmıyor sonuçta

benyanki

Unreal ile heveslenmiştim yapmaya. Gel gelelim elimizden tutan yok arkadaş. Param olsa crytek gibi firma kurup deneyimli elemanlar alıp piyasanın altını üstünü getirecek fikirler var. Zaman ve para yok malesef :(

tunahan-delisalihoglu

öncelikle merhaba bu aralar bu tip konularla çook uğraşıyorum yani : oyun programla.Sizlerin bu yorumunu gördüm yorumu atmanızdan çok zaman geçmemiş hala bir isteğiniz ve ilgi çekici fikirleriniz varsa lütfen iletişime geçelimm birde lütfen fotografa bakıp bu daha çocuk bişey yapamayız demeyin. evet yaşım çok değil ama bu işlerin yaşa değil bilgiye baktığını çok rahat savuna bilirim nede olsa her yetişkin insan oyun yazmıyor neyse daha detaylı olarak konuşmak isterseniz benim de güzel fikirlerim var .facebook:Tunahan Delisalihoglu

benyanki

Buradan özel mesaj attım :)

kayra-ozgur

halên devam etmektemisiniz ?

burak-yesil5

Gel kardeşim beraber ortak olak yapak olur mu benimle iletişime geç

yuksel-topal

halen oyun geliştiriyorsanız msj atarsanız konuşalım

yuksel-topal

deneyimli eleman zaten kendi firmasını kuruyor

Görüş Bildir