Keseb Sınır Kapısı'nı ÖSO Güçlerinin Elinde

70PAYLAŞIM

Keseb Sınır Kapısı'nı ÖSO Güçleri Ele Geçirdi

Keseb Sınır Kapısı'nı ÖSO Güçleri Ele Geçirdi

Suriye'nin Lazkiye kentine açılan Keseb Sınır Kapısı, dün itibariyle Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolüne geçti

Hatay’ın Yayladağı İlçesi'ndeki gümrük kapısının karşısında bulunan ve iç çatışmaların başlamasından bu yana Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad 'a bağlı güçlerin kontrolünde bulunan Suriye'nin Lazkiye kentine açılan Keseb Sınır Kapısı, dün itibariyle Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolüne geçti. Keseb Sınır Kapısı'nı almak için cuma günü operasyon düzenleyen ÖSO güçleri ile Suriye askerleri arasında süren şiddetli çatışmalar dün sabaha kadar devam etti. Kapı, saat 05.00 sıralarında tamamen ÖSO'nun kontrolüne geçti.

Yaralılar Türkiye’ye getirildi.

Radikal'de yer alan habere göre, Keseb Sınır Kapısı'nın kontrolü ÖSO'nun eline geçmiş olsa da, kapıya yakın bölgedeki iç kesimlerde ÖSO ve rejim askerleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Bu arada Suriye’de Esad rejimine karşı savaşan cihatçı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün, Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki tek toprak parçası olan Halep’teki Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik “3 gün süre tanıyoruz” tehdidinin yer aldığı videonun 15 Mart’ta çekildiği ortaya çıktı ve sürenin 18 Mart’ta dolduğu anlaşıldı. Halep’in kuzeyindeki Membeç bölgesinde bulunan ve Türk askeri tarafından korunan Süleyman Şah Türbesi, son dönemde bölgedeki ÖSO, IŞİD ve Suriye ordusu arasındaki çatışmaların ortasında kaldı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

ÖSO, Esad Güçlerinin Kontrolündeki Keseb Sınırı Kapısı'nı Ele Geçirdi

ÖSO, Esad Güçlerinin Kontrolündeki Keseb Sınırı Kapısı'nı Ele Geçirdi

Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ndeki gümrük kapısının karşısında bulunan ve iç çatışmaların başlamasından bu yana Esad’a bağlı güçlerin kontrolünde bulunan Suriye’nin Lazkiye kentine açılan Keseb Sınır Kapısı, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolüne geçti.

Keseb Sınır Kapısı’nı almak için cuma günü operasyon düzenleyen ÖSO askerleri ile rejim askerleri arasında süren şiddetli çatışmalar bu sabaha kadar devam etti. Kapı, saat 05.00 sıralarında tamamen ÖSO’nun kontrolüne geçti. DHA muhabirinin ulaştığı Suriye’ye açılan bu noktada zafer çığlıkları atan ÖSO askerleri, gümrük binasındaki Esad’ın resimlerini yırttı. İsmini açıklamayan bir ÖSO askeri, yoğun çatışma sonrası kapıyı aldıkları için mutlu olduklarını ifade ederek, “Keseb’i aldık. Suriye’nin birçok yerini aldık ve yavaş yavaş ilerliyoruz. 30′a yakın yaralımız var, şehitlerimiz de var. Esad güçlerinden de çok sayıda yaralı ve şehit var” dedi.

Keseb Sınır Kapısı’nın kontrolü ÖSO’nun eline geçmiş olsa da, kapıya yakın bölgedeki iç kesimlerde ÖSO ve rejim askerleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların yanı sıra rejimin uçakları iç kesimleri bombalıyor.

Çatışmalar nedeniyle dün boşaltılan Yayladağı İlçesi’ne bağlı Gözlekçiler Köyü’ne giriş ise halen yasak. Önlem amacıyla boşaltılan Suriye sınırına 2 kilometre mesafede olan 200 nüfuslu köydeki jandarmanın almış olduğu güvenlik önlemleri halen devam ediyor ve köye girmek isteyenlere izin verilmiyor. Köy boşaltıldıktan sonra köyün kırsal kesimine 1 roket ve 1 havan mermisi düşmüş, bazı evlere de kurşunlar isabet etmişti. 

(DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir