Görüş Bildir

Osman Kavala Kimdir? Osman Kavala Neden Tutuklu?

Anasayfa > Güncel

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala 4 yıldır Gezi Davası kapsamında tutuklu bulunuyor. ABD Ankara Büyükelçiliği, yazılı olarak yaptığı ve sosyal medyadan da yayımladığı açıklamasında dört yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala'nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları doğrultusunda serbest bırakılması çağrısında bulunmasının ardından geçtiğimiz günlerde 10 ülkenin büyükelçisi de bir araya gelerek bir bildiri imzalamıştı. Bugün Gezi Davası kapsamında Osman Kavala'nın duruşması görülüyor. Peki, Osman Kavala kimdir? Osman Kavala  neden tutuklandı? İşte merak edilen detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 büyükelçinin  Osman Kavala'ya özgürlük bildirisini imzalamasınına ardından konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

'Öbür tarafta, yatıyorlar, kalkıyor, Kavala, Kavala. 'Kavala' dediğin Soros'un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığına geliyor. Bu ne terbiyesizliktir? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye, Türkiye. Burası öyle zannettiğiniz gibi bir kabile devleti değil.'

Bugün Osman Kavala'nın duruşması var. Kendisi olayların siyasi bir yöne geçmesi sebebiyle duruşmaya katılmasa da herkes merak ediyor, bunca tartışmanın odağında ki 'Osman Kavala kim?' İşte detaylar...

Osman Kavala Kimdir, Kaç Yaşında?

Osman Kavala Kimdir, Kaç Yaşında?

2 Ekim 1957 yılında Paris'te dünyaya gelen Kavala, 1990'ların başından beri birçok sivil toplum kuruluşuna destek olmuştur. 2002'den beri kâr amacı gütmeyen bir kültür kurumu olarak faaliyetlerini sürdüren Anadolu Kültür'ün kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Uluslararası Af Örgütü'nün bağışçılarından biridir. Türkiye'de risk altında olan kültürel mirasın korunmasına yönelik çabaları nedeniyle 2019 yılında Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü'ne layık görülmüştür. Yine 2019 yılında, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin demokratik toplum çalışmalarına katkıda bulunan ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı altında olan kişilere verdiği 'Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü'ne layık görülmüştür.

Osman Kavala'nın Eğitimi

Osman Kavala'nın Eğitimi

Osman Kavala, lise eğitimini 1975'te İstanbul'da Robert Lisesinde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesinde işletme, Manchester Üniversitesinde ekonomi üzerine lisans eğitimi aldı. New York'taki The New School for Social Research'te doktora eğitimine başladı ancak 1982'de babası Mehmet Kavala'nın ani ölümü sonrasında İstanbul'a döndü ve ailesinin işlerini devraldı.

Osman Kavala 1982'de Türkiye'ye döndükten sonra farklı yayınevlerinin kuruluşunda aktif rol aldı. 1983 yılında İletişim Yayınları’nın kuruluşunda yer almasının yanı sıra, Aras Yayıncılık'ın da yönetim kurulu üyesidir.

Osman Kavala Neden Tutuklandı?

Osman Kavala Neden Tutuklandı?

Osman Kavala, 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklandı. Gezi Parkı olayları, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık kumpasları ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan iş adamı Osman Kavala, Gezi Parkı olaylarının yöneticisi ve organizatörü olmakla suçlanıyor. Osman Kavala, 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklandı. Kavala, halen cezaevinde bulunuyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
4
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?