Görüş Bildir
Haberler
Osman Kavala Kimdir? Osman Kavala Neden Tutuklu?

Osman Kavala Kimdir? Osman Kavala Neden Tutuklu?

Hilal Karayiğit
26.11.2021 - 14:42 Son Güncelleme: 26.04.2022 - 23:28

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala yaklaşık 5 yıldır Gezi Davası kapsamında tutuklu bulunuyor. ABD Ankara Büyükelçiliği'nin, konuya ilişkin yazılı olarak yaptığı ve sosyal medyadan da yayımladığı açıklamasında beş yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala'nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları doğrultusunda serbest bırakılması çağrısında bulunmasının ardından 10 ülkenin büyükelçisi de bir araya gelerek bir bildiri imzalamıştı. Geçtiğimiz gün çıkan karar sonucunda Osman Kavala ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Peki Osman Kava kimdir, eğitimi nedir? Osman Kavala'nın Gezi Parkı olayıyla alakası ne? İşte tüm detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 büyükelçinin Osman Kavala'ya özgürlük bildirisini imzalamasınına ardından konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

'Öbür tarafta, yatıyorlar, kalkıyor, Kavala, Kavala. 'Kavala' dediğin Soros'un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığına geliyor. Bu ne terbiyesizliktir? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye, Türkiye. Burası öyle zannettiğiniz gibi bir kabile devleti değil.'

Osman Kavala Kimdir, Kaç Yaşında?

Osman Kavala Kimdir, Kaç Yaşında?

2 Ekim 1957 yılında Paris'te dünyaya gelen Kavala, 1990'ların başından beri birçok sivil toplum kuruluşuna destek olmuştur. 2002'den beri kâr amacı gütmeyen bir kültür kurumu olarak faaliyetlerini sürdüren Anadolu Kültür'ün kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Uluslararası Af Örgütü'nün bağışçılarından biridir. Türkiye'de risk altında olan kültürel mirasın korunmasına yönelik çabaları nedeniyle 2019 yılında Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü'ne layık görülmüştür. Yine 2019 yılında, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin demokratik toplum çalışmalarına katkıda bulunan ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı altında olan kişilere verdiği 'Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü'ne layık görülmüştür.

Osman Kavala'nın Eğitimi

Osman Kavala'nın Eğitimi

Osman Kavala, lise eğitimini 1975'te İstanbul'da Robert Lisesinde tamamladı.  Orta Doğu Teknik Üniversitesinde işletme, Manchester Üniversitesinde ekonomi üzerine lisans eğitimi aldı. New York'taki The New School for Social Research'te doktora eğitimine başladı ancak 1982'de babası Mehmet Kavala'nın ani ölümü sonrasında İstanbul'a döndü ve ailesinin işlerini devraldı.

Osman Kavala 1982'de Türkiye'ye döndükten sonra farklı yayınevlerinin kuruluşunda aktif rol aldı. 1983 yılında İletişim Yayınları’nın kuruluşunda yer almasının yanı sıra, Aras Yayıncılık'ın da yönetim kurulu üyesidir.

Osman Kavala Gezi Parkı Davası Nedir?

Osman Kavala Gezi Parkı Davası Nedir?

İlk olarak 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan Osman Kavala, Gezi Parkı olaylarının yöneticisi ve organizatörü olmakla suçlanmıştır. Kavala ile birlikte 15 kişi daha İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmış ve davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala olmuştur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından tahliyesi talep edilen Kavala uzun bir süre cezaevinde kaldı. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 18 Şubat 2020 tarihinde görülen son duruşmada ise Osman Kavala'da dahil tüm sanıklar için beraat kararı verilmiştir.

Osman Kavala Neden Tutuklu?

Osman Kavala Neden Tutuklu?

Gezi Parkı olaylarının yöneticisi ve organizatörü olarak yargılandığı davada beraatine karar verilen Osman Kavala serbest kalmadan aynı gün 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamından tekrardan gözaltına alınmış ve yeniden tutuklanmıştır. 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırma veya bu düzen yerine başka bir düzen getirme veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemekle', 'Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemekle' ve 'Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'ni ortadan kaldırma veya görevlerini yapmasını tamamen engellemekle' suçlarından yargılanan Kavala hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Osman Kavala Hakkında Son Durum

Osman Kavala Hakkında Son Durum

Gezi Parkı ve 15 Temmuz darbe girişiminden yargılanan Kavala hakkında 26 Nisan 2022'de mahkeme heyeti tarafından son karar verildi. Mahkeme heyeti Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezasına karar verdi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
14
4
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın