Görüş Bildir
Haberler
'Obama Şekerleme Yapıyor'

'Obama Şekerleme Yapıyor'

adem kara
13.06.2014 - 12:40

ABD Kongresi'nin Cumhuriyetçi üyeleri, Demokrat Partili Başkan Barack Obama’yı Irak'ta olacakları öngörememekle ve harekete geçmemekle suçladı.

Irak ordusu, Bağdat'ın 50 km. kuzeyindeki Bakuba'da IŞİD ile çatışıyor, örgüt başkente yaklaşıyor.

IŞİD, Bağdat’ın yaklaşık 100 km. kuzeyinde, İran sınırındaki Celula kasabasına girdi.

ABD Kongresi'nin Cumhuriyetçi üyeleri, Demokrat Başkan Obama’nın Irak politikasını eleştirdi; Temsilciler Meclisi Başkanı, Obama'yı olanlar karşısında 'şekerleme yapmakla' suçladı.

Dışişleri Bakanlığı Irak'taki Türk vatandaşlarına en kısa sürede bölgeden ayrılma çağrısı yaptı.

Bülent Arınç: Bugün hayırlı bir haberi, bir müjdeyi alabilecek noktadayız.

Arınç: Tır şoförleri Türkiye’ye dönebilecek noktada değiller ancak çok güvenli yerdeler.

13 Haz 2014 Güncelleme 09:55 TSİ | Konular İşgalin ardından Irak, IŞİD

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak'ta önemli yerleşimleri ele geçirmesinin ardından, ABD Kongresi'nin Cumhuriyetçi üyeleri, Başkan Barack Obama'nın Irak'tan çekilme kararı ve sonrasında izlediği politikaları eleştirdi.

McCain: Savaş bitmedi

Senato Genel Kurulu'nda Irak ile ilgili bir konuşma yapan eski başkan adaylarından Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain, ülkesinin Irak’tan çekilerek ülkeyi aşırılık yanlısı grupların tehdidine karşı korunmasız bıraktığını iddia etti ve şunları söyledi;

'Bu hafta Irak'ta meydana gelenler, ABD'nin, ardında kendi ayakları üzerinde duramayacak bir Irak bıraktığını gösteriyor… Savaşlar, düşman yenilgiye uğratıldığında sona erer. Irak savaşı sona ermedi, çünkü Irak'a karşı savaşan güçler henüz yenilgiye uğratılmadı. Afganistan'da Taliban hâlâ ayakta. Çünkü savaşlar ABD Başkanı'nın gözünde bitiyor, düşmanın gözünde bitmiyor.'

McCain, Obama'nın ulusal güvenlik danışmanlarının aklıyla hareket etmeyi bırakmasını istedi.

Boehner: Obama şekerleme yapıyor

Bir diğer Cumhuriyetçi, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ise Obama’yı yaklaşan tehlikeyi görememekle suçladı ve şunları söyledi;

'Bizim yapmamız gereken Iraklıların talep ettiği teçhizatları ve teknik yardımı kendilerine sağlamamızdır. Hava saldırısını gerçekleştirmemiz veya gerçekleştirmememiz konusunda yeterince detaylı bilgiye sahip değilim ancak bu teröristler ilerliyorlar, Kuzey Irak'ın kontrolünü ele geçiriyorlar. Şimdi Musul'u ele geçirdiler. Bağdat'tan 100 mil (160 kilometre) uzaktalar. Peki Başkan ne yapıyor? Şekerleme yapıyor.'

ABD Başkanı, IŞİD’e karşı Maliki hükümeti ile işbirliği yapılacağını ve gündemlerinde kara harekatı dışında her türlü seçeneğin olduğunu açıklamıştı. Bu, ABD’nin IŞİD mevzilerini havadan bombalayabileceği ihtimalini doğuruyor.

Cumhuriyetçiler işgal etti, Demokratlar çekildi

Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush döneminde Afganistan ve Irak, uluslarası terörizmi destekledikleri gerekçesi ile işgal edildi.

Bush'un ardından göreve gelen Obama, Aralık 2011'de ABD ordusunu Irak’tan çekti. ABD 2014 sonunda Afganistan’dan da çekilmeyi planlıyor.

Cumhuriyetçi kongre üyeleri sık sık Obama yönetimini bu savaşları yarım bırakarak aşırılık yanlılarının güçlenmesine yol açmakla suçluyor.

Kaynak: AA, Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/oba...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın