Koltuklar Yeni Sahiplerinde

3PAYLAŞIM
Koltuklar Yeni Sahiplerinde

Kabine değişikliğinin hemen ardından koltuklar yeni sahiplerine teslim edilmeye başlandı. Yalçın Akdoğan, Beşir Atalay'dan Başbakan Yardımcılığı; Volkan Bozkır, Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Başmüzakereci ve AB Bakanlığı görevini devraldı.

Başbakanlık'ta düzenlenen törende Başbakan Yardımcılığı görevini Yalçın Akdoğan'a devreden Beşir Atalay, "Ben kendim affımı istemiştim." dedi. Atalay görev süresi boyunca önem verdiği prensibi de anlattı:

"Türkiye'nin demokratikleşmesi ve sivilleşmesi en önemli kaygım ve çalışma alanım oldu"

Kürt sorununa çözüm süreci koordinatörü olan AK Parti'li Beşir Atalay, devir-teslim sırasında şunları söyledi:

"Dava ahlakı vardır. Bütün sadakatimiz davamızadır. Yeni Başbakanımız ile bir araya geldik. Kabineyi açıkladıktan sonra cumaya beraber gittik, yemeğimizi yedik. Yolumuza devam ediyoruz, yine partimin hizmetindeyim. Sayın Akdoğan siyasi hayatın içinde en çok birlikte olduğum kardeşlerimden biri. Şimdi de kendisine bu odayı teslim ediyorum, inşallah bundan sonra kendisini ziyarete geleceğiz. İyi yetişmiş bir arkadaşımız, bu enerjiyle yeni kabinemize büyük desteği olacaktır. Görevi hiç gözümüz arkada kalmadan yürütecektir."

"Zor zamanlar, sıkıntılı geceler geçirdik"

Yalçın Akdoğan da yakın mesai arkadaşı Beşir Atalay'dan görevi devralırken şunları söyledi:

" Aynı takımdan olanlar bayrağı birbirine devreder. Biz bir davanın neferleriyiz. Hangi görev verilirse o hedeflerin peşinde koşarız. Bayrak yarışında bayrağı biz devralıyoruz. Biz bir misyonun, davanın insanlarıyız. Bu uğurda mücadele etmeyi vazife biliriz. AK Parti’nin sessiz devrim projelerini hayata geçirdiyse bunun altında Beşir Atalay’ın imzası vardır.

Atalay çözüm sürecinin koordinatörü olarak görev yapmaktaydı. Akdoğan'ın da aynı görevi yürütmesi bekleniyor. Ancak görev dağılımları ilk Bakanlar Kurulu toplantısında netleşecek.

AB Bakanlığı görevi Bozkır'ın

8 aydır AB Bakanlığı görevini yürüten ve Dışişleri Bakanlığı'na kaydırılan Mevlüt Çavuşoğlu ise görevini emekli Büyükelçi AK Parti Milletvekili Volkan Bozkır'a devretti. Çavuşoğlu törende "AB sürecini birlikte yürüteceğiz" dedi.

Bozkır ise konuşmasında hem Çavuşoğlu'na hem bir önceki AB Bakanı Egemen Bağış'a teşekkür etti. Bozkır, Çavuşoğlu'nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı dönemindeki çalışmalarından övgüyle söz etti. Bozkır Türkiye'nin AB yolculuğuyla ilgili mesajlar verdi:

"AB üyeliğini uzakta görenler olabilir ama Türkiye kadar 50 yıldır kararlılığımızı, sabrımızı, toleransımızı ispat etmiş bir ülke olarak sonuç alacağımıza inanıyorum."

Kurtulmuş İşler'den görevi devraldı

Emrullah İşler Başbakan Yardımcılığı görevini AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a devretti. İşler, "Onurumla, gururumla aldığım görevi Kurtulmuş’a devrettiğim için mutluyum" dedi. İşler, "Bu görevin sıkıntılarına katlanan eşime ve çocuklarıma teşekkür ediyorum" derken gözleri doldu.

"Doğru bildiklerimi güçlü şekilde savundum, bundan dolayı huzurluyum. AK Parti bir misyon partisidir, bizim kaldığımız yerden kendisi görevi devam ettirecektir. AK Parti'de makamlar mevkiler talep edilmez, takdir edilir. Ben de AK Parti'nin bir neferi olarak hangi görev verilirse onu ifa edeceğim."

Numan Kurtulmuş ise İşler'in görevi süresince "duruşu, tavrı ve fikriyatıyla" İşler'in makamını dolduran bir isim olduğunu söledi. Kurtulmuş, "Bundan sonra bir hep beraber bu yolda yürümeye devam edeceğiz." dedi.

Gümrük Bakanlığı görevini AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'ye devredecek olan Hayati Yazıcı ise Bakanlık çalışanlarıyla vedalaştı. Personele hitap eden Yazıcı, bakanlığı dönemindeki yenilikleri anlattı. Yazıcı görevini Cumartesi günü Canikli'ye devredecek.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir