Kayıplar Derinleşti: Türk Lirası, Dolar, Euro ve Sterlin Karşısında Rekor Düşük Seviyeye Geriledi

 > -

Türkiye heyetinin Washington'daki görüşmelerinden herhangi bir ilerleme işareti gelmemesi piyasada yine tansiyonun yükselmesine neden oldu. Türk lirası yeni bir satış dalgasına maruz kalırken, dolar, euro, sterlin ve döviz sepetinde yeni rekorlar kırıldı. Uzmanlara göre piyasa net bir şey duymak istiyor.

Dolar/TL, bu sabah 5.45'e yaklaştı. Euro, 6.32'in üzerine çıkarak rekor kırarken, sterlin 7.0114 ile zirve yaptı.

Akşam piyasaların kapanış saatlerinde 5.30 civarında olan dolar/TL, bu sabah yüzde 3'ü geçen yükselişle 5.4488 seviyesine geldi. Euro ise 6.3222 seviyesine çıkarak zirve yaptı.

ABD ile yaşanan 'Brunson' krizi sonrası hafta başı 5.42 seviyesini aşan dolar/TL, iki ülke arasında ön mutabakat sağlandığı haberleri ve Türk heyetinin ABD'ye gitmesi ile sakinleşmişti.

Gündem Brunson Krizi ve Yaptırımlar: Türkiye Heyeti ile ABD Heyeti Arasında Krizi Çözmeye Yönelik İlk Toplantı Gerçekleşti - onedio.com
Gündem Brunson Krizi ve Yaptırımlar: Türkiye Heyeti ile ABD Heyeti Arasında Krizi Çözmeye Yönelik İlk Toplantı Gerçekleşti - onedio.com

Dün Türkiye heyeti ile ABD heyetinin görüşmesi sonrası ABD Dışişleri Sözcüsünden gelen açıklamada, görüşmelerin devam ettiği ve Brunson da dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konunun ele alındığı ifade edildi.

İki ülke yetkilileri arasındaki görüşme trafiği sürerken yurt içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş dünyasına olumlu mesajlar verdi.


Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre 
Erdoğan görüşmede, “Makul süre içinde her şey düzelecek, piyasalar rahatlayacak. Hiç korkmayın, hepsi geçecek. Özel sektör de vatandaşımız da neyin nereden geldiğinin farkında” dedi.

Piyasalarda ABD'ye giden Türk heyetinin yapacağı görüşmelerin sonucuna odaklı seyir sürerken, belirsizliğin devam etmesi nedeniyle baskının devam edeceği öngörülüyor.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, "ABD ile görüşmeler konusunda net bir açıklama olmamasından kaynaklı kurda yukarı hareket devam ediyor. Piyasa net bir şey duymak istiyor, bir çözüm olmasa bile çözüm sürecine yönelik nasıl bir aksiyon alınacağını duymak ister o yüzden de kurda dalga boyu yüksek hareketler izliyoruz" dedi.

TL'nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 30'a ulaştı, yıllık düşüş ise 50'yi aştı.

Yüksek enflasyon, cari açık, şirketlerin artan döviz borcu, hükümetin harcama odaklı politika yürütecek olması ve TCMB'nin para politikasına yönelik soru işaretleri gibi makro ekonomik; bunun yanı sıra ABD ile ilişkiler kaynaklı siyasi risklerin baskısıyla TL'nin gördüğü tarihi zirve itibariyle yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 30'a ulaştı. Bu süreçte TL benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden de negatif ayrıştı.

Dolar/TL şu sıralar 5.40 seviyesinde seyrediyor, döviz kurları sosyal medyanın da gündeminde 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir