Kars Üç Gündür Ayakta

35PAYLAŞIM
Kars Üç Gündür Ayakta

Üç gün önce Kars'ta kaçırılarak öldürülen 9 yaşındaki M. A.'nın ailesine destek olmak için kent sakinleri işyerlerini açmadı, 6 bin kişi slogan atarak talihsiz çocuğun evine yürüdü. M. A. için Boğaziçi Köprüsü'nde de eylem düzenlendi

KARS’ta kaçırılarak öldürülen 9 yaşındaki M. A.’nın ailesine destek vermek için halk sokaklara döküldü. Bugün okutulan mevlidin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 6 bin kişi, M. A.'nın ailesine destek vermek için İstasyon Mahallesi’ne kadar yürüdü.

Ziya Gökalp İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi M. A., İstasyon Mahallesi’ndeki evlerinden 6 Nisan Pazar günü çıkarak babası, Yolcu A.’nın işyerine yemek götürdü. Evine bir daha dönmeyen M.A'nın cesedi 7 Nisan günü kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Karadağ çöplüğü civarında kullanılmayan boş tabyada bulundu. 8 Nisan günü Asri Mezarlıkta gözyaşları arasında toprağa verilen M. A. cinayetini Digor Pazarındaki güvenlik kamera görüntüsünün çözmesi bekleniyor.

6 BİN KİŞİ EVLERİNİN ÖNÜNE GİTTİ

İnsanlık dışı bir olaya kurban giden M. A. için bugün tarihi Fethiye Camisi’nde mevlit okutuldu. Cami çıkışı bahçede konuşan Kars Belediye Başkanı MHP’li Murtaza Karaçanta, toplanan kalabalığa sabırlı olmalarını ve polisin dikkatini dağıtmamalarını istedi.

Taşkınlık ve provokasyonlara alet olunmamasına dikkati çeken Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, polisin en kısa sürede katili bulacağına inandığını bildirdi. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan ve Faikbey Caddesi’ne doğru sloganlar atarak yürüyen yaklaşık 6 bin kişi, buradan M. A.'nın ailesine ait İstasyon Mahallesi’ndeki evin önüne gitti.

İŞYERLERİNİ AÇMADILAR

Aileye toplu başsağlığı dileğinde bulunan ve destek veren Karslılar, bu yüzden işyerlerini açmadı. Kalabalığın geçtiği yollarda bulunan okullarda pencerelere çıkan öğrenciler, yürüyüşçülere destek verirken, Mert’in katillerinin bulunması için slogan attı. Yürüyüş nedeniyle kent trafiği kilitlenirken, araç sahipleri de klakson çalarak yürüyüşe destek verdiler.

EMNİYET MÜDÜRÜ: BAYRAMI, KATİLİ YAKALADIKTAN SONRA YAPACAĞIZ

Yürüyüşü yakından izleyen Kars Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, M. A.'nın öldürülmesi nedeniyle Emniyet teşkilatının 169’uncu yıldönümü kutlamalarını iptal ettiklerini bildirdi. M. A. cinayetiyle ilgili tüm bilgi ve belgeleri değerlendirmesi için Ankara’ya Kriminal Daire Başkanlığına gönderildiğini ifade eden Emniyet Müdürü Çakmak, bu tür olayların faillerinin yakalanmasının zaman alabileceğini bildirdi.

Vatandaşların sağduyulu olmalarını isteyen Emniyet Müdürü Çakmak, cinayetle ilgili olarak bilgisi olanların ihbarlarını gizli tutacaklarını söyledi. Emniyet Müdürü Çakmak, "Polis haftası kutlamalarını iptal ettik. Emniyet olarak Mert’in olayına odaklandık. Katil ya da katilleri yakaladıktan sonra bayram yapacağız" dedi.

İKİ KIZ İHBARDA BULUNDU

Öte yandan kamera görüntüleri elde bulunan 40- 45 yaşlarındaki şüphelinin kimliği ve yakalanması için çalışma yapan polise dün akşam üzeri 2 kız çocuğunun yaptığı ihbar üzerine maskeli bir kişiyi de aramaya başladı.

Halitpaşa Mahallesindeki su deposu yanında oyun oynayan iki kız çocuğunun iddiasına göre, maskeli bir kişi yanlarına geldi. Değişik hareketler yapan orta yaşlı, siyah montlu maskeli kişi, daha sonra taş atarak uzaklaştı. Ailelerin haber vermesi üzerine polis, çevredeki güvenlik kameralarını inceleme aldı.

KARS’TA ÖLDÜRÜLEN MERT İÇİN BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ’NDE EYLEM

Olayın acısını yaşayan M.A.'nın İstanbul’daki yakınları bugün saat 12.30’da Boğaziçi Köprüsü Anadolu Yakası’ndaki gişeler önünde toplandı. Aralarında M. A.’nın amcası Cemil A.’nın da bulunduğu 30 kişilik grup, katilin en kısa sürede yakalanmasını istedi. "Çocuklar uyurken susulur ölürken değil" ve "M. A. ölümsüzdür katili hesap verecek" yazılı pankart açan göstericiler "M.A'ya uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan attı.

Amca Cemil de "Katilin yakalanmasını bugün yarın bekliyoruz. Emniyet çalışıyor ama bize bilgi vermiyor. Katil kimdir neyin nesidir ortaya çıkarılsın. Küçücük cocuğa işkence yapmışlar bu bir vahşet. Derhal katilini istiyoruz. Bulsunlar. Tek M. A. ölmedi hepimiz öldük" dedi.

Grup, kısa bir oturma eyleminin ardından dağıldı.

Bedir ALTUNOK/KARS - Elvan EZBER / İSTANBUL (DHA)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir