Kadıköylüler AVM İstemiyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kadıköylüler Kuşdili'nde Avm İstemiyor

Kadıköylüler Kuşdili'nde Avm İstemiyor

Kadıköy’ün tarihi öneme sahip, 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilen Kuşdili çayırına Alışveriş Merkezi yapılacak. Kadıköy halkı karara tepkili. İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığına itiraz dilekçesi hazırlayan Kadıköy Belediyesi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AVM kararına karşı imza kampanyası başlatıyor.

Kuşdili Çayırı, diğer adıyla “Eski Salı Pazarı” alanı için geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden yeni bir imar planı geçti. Plana göre alana “sabit pazar, otopark, lokanta, itfaiye, pastane, cafe, sinema, çarşı... ” gibi yapılar inşa edilebilecek.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, kararı, “Tam anlamıyla bir facia” sözleriyle değerlendirdi. “Bir kentin yaşayabileceği en kötü olaylardan biriyle karşı karşıyayız. Kadıköy’ün en işlek ve merkezi yerine bir Alışveriş Merkezi planlanması, akıl ve mantıkla bağdaşacak bir olay değil” diyen Öztürk, planın askıya yeni çıkmasına rağmen, ihalesinin 4-5 yıl önce yapıldığını hatırlattı. Öztürk İBB’ye şu soruları yöneltti: “İmarı belli olmayan bir şeyin ihalesi nasıl yapıldı? Kimler buranın AVM olması için bastırıyor? Bu alana bu kadar imar hakkını neden veriyor? İhale ne zaman yapıldı? Yapıldıysa kimlere yapıldı?”

KAMPANYA BAŞLADI

Kadıköylüler de dilekçeyle itiraz ediyor. Sosyal medyada #KuşdiliAVMolmasın etiketiyle kampanya yürütülüyor. Kuşdili Çayırına AVM yapılmasına karşı çıkan Kadıköylüler 15 Şubat’a kadar Kadıköy Belediyesinde bizzat gelerek dilekçeleri dolduracaklar. Ya da http://www.kadikoy.bel.tr/AltSayfa. aspx? pid =1039 adresinden dilekçeyi alıp imzalayarak belediyeye getirecekler. Ayrıca Kadıköy Belediyesi Facebook sayfasında anket de devam ediyor.

AVM YAPILSIN DİYE...

Belediye Başkanı Selami Öztürk, AVM yapılabilmesi için yapılanları şöyle sıraladı: “Bu meydana AVM yapılabilsin diye Kadıköy’ün salı pazarı kaldırıldı, hükümet konağı olarak ayrılan yere taşındı. Oradaki hükümet konağı, maliye ve adliye binaları kaldırıldı. Daha sonra adliye Kartal’a gidince buraya istinaf mahkemeleri getirildi. Sonra bu mahkemeler de kaldırıldı.

Yani AVM için Kadıköy’ün hükümet konağı yok edildi, maliye binası, kamu binaları ortadan kaldırıldı, tarihi salı pazarı taşındı.”

DAHA ÖNCE İPTAL EDİLMİŞTİ

Kadıköylüler şu anda İSPARK’ın otopark olarak kullandığı alana AVM yapılmasına karşı çıkıyor. 2008 yılında da benzer bir plan hayata geçirilmek istenmiş ancak Danıştay bu planı iptal etmişti. Ancak yeni planda önceki planın iptal gerekçelerine uyulmadı ve benzer yoğunlukta yapılaşma getiren bir plan hazırlandı. Bu plan İBB Meclisi’nden geçti ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu planın hayata geçmesi halinde 3. derece SİT alanı olan her yere bu tür yapıların yapılmasına izin verilmiş olacak. (İSTANBUL)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DanıştayFacebookİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiSinemaolay
Görüş Bildir