İşlerimi Bir Türlü Yetiştiremiyorum Diyenler İçin 15 Etkili Zaman Yönetimi Tekniği

1PAYLAŞIM

#9 Bu yöntemi uygulamaya başladığımdan beri hayat kalitem arttı!

Kaynak: https://www.timecamp.com/blog/2018/07/15...

Zaman yönetimi çoğu insanın zorlandığı ve işlerini olumsuz etkileyen bir konudur.

Bir gün içerisinde tüm işleri yetiştirebilmek zorlayıcı olabilir. Zaman yönetimiyle ilgili daha önce birçok tavsiye almış olabilirsiniz fakat her teknik size uymayabilir. Önemli olan sizin için uygun olan ve bir süre sonra uygulamayı bırakmayacağınız tekniği seçebilmektir. Haydi gelin etkili zaman yönetimi tekniklerine birlikte bakalım...

1. Gününüzü önceden planlayabilirsiniz.

Planlama en çok bilinen ve en etkili olan zaman yönetimi tekniklerinden biridir. Planlama yapmak işlerinizi düzenlemenize ve organize etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda yapmanız gereken her şeyi görmenizi sağlar.  Eğer görevlerinizi günlük, haftalık ya da aylık olarak önceden planlarsanız işiniz çok kolaylaşacaktır. İşlerinizi planlamak için takvim veya ajandaları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda zaman yönetimi uygulamalarından yararlanabilir ya da yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz.

2. E-postalarınızı daha az kontrol edebilirsiniz.

E-postaları kontrol etmek ve cevaplamak gerçekten yorucu bir iştir. İstatistikler ortalama bir çalışanın haftada 30 saatini e-postalara bakarak geçirdiğini göstermektedir. E-postalarınızı kontrol etme sürenizi minimumda tutarak bu 30 saatte diğer işlerinizi yapabilirsiniz. E-postlarınızı sabah kontrol ediyorsanız en önemli olanlara cevap verip geri kalanları işe ara verdiğinizde veya gün sonunda cevaplandırmayı deneyebilirsiniz.

3. En üretken olduğunuz zamanı bulmalısınız.

Bazı insanlar erken kalkmayı severken diğerleri gece çalışmaya alışıktır. Eğer sabahları üretken olduğunuzu düşünüyorsanız çok erken kalkmayı deneyebilirsiniz. Geceleri çalışmayı tercih edenlerdenseniz geç saatlerde işlerinizi yapmayı seçebilirsiniz. Alışkanlıklarınızı belirli saatlerde insanların daha verimli çalıştığı söylendiği için değiştirmemelisiniz. Her insan farklı zamanlarda verimli çalışabilir. Önemli olan kendinize uygun olan saati bulmaktır.

4. İşlerinizi önceliklerine göre sıralamalısınız.

Bir günde birden çok iş yapmaya çalıştığınızda en öncelikli olanı yetiştirmekte sorun yaşayabilirsiniz. Bunu yaşamamak için işlerinizi önceliklerine göre sıralamalısınız. En önemli görevlerinizi ilk önce yapmalı ve sonra daha az önemli olanlara geçmelisiniz. Bu daha kolay planlama yapmanızı sağlayacaktır ve daha etkili çalışmanıza yarayacaktır.

5. Düzenli olarak ara vermeyi deneyebilirsiniz.

Ara vermeden çalışmak işinize yaramaktan çok size zarar verebilir. Zihninizi boşaltmak ve daha verimli çalışabilmek için ara vermeniz gereklidir. Bunun için Pomodoro tekniğini kullanabilirsiniz. Ara verdiğinizde biraz kitap okuyabilir, kahve içebilir ya da telefonunuzda zaman geçirebilirsiniz. Çalışırken ara vermeniz verimliliğinizi arttıracaktır. Tabii ki çok fazla işiniz olduğunda ara vermeden çalışmanız gerekebilir fakat bunu uzun süre yapmak yorgun hissetmenize ve yaratıcılığınızın azalmasına neden olacaktır.

Pomodoro tekniğini merak edenleri şöyle alalım. 👇

İşinizde Kullandığınızda Hayatınızı Kolaylaştıracak Pomodoro Tekniğini Tüm Ayrıntılarıyla Anlatıyoruz - onedio.com
İşinizde Kullandığınızda Hayatınızı Kolaylaştıracak Pomodoro Tekniğini Tüm Ayrıntılarıyla Anlatıyoruz - onedio.com

6. Hayır demeyi öğrenmelisiniz.

Herkesin bir limiti vardır. İnsanların sizden istedikleri her şeyi yapmanız mümkün değildir. Bunu yapmaya çalışmak sizi strese sokar ve motivasyonunuz azalır. Aynı zamanda kendi işleriniz için zaman bulamayabilirsiniz. Bu yüzden çalışma arkadaşlarınız sizden ekstra görevler yapmanızı istediğinde hayır diyebilmelisiniz.

7. Odaklanıp tüm dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durmalısınız.

Bildirimler, e-postalar ve sürekli sizinle konuşan çalışma arkadaşlarınız dikkatinizi dağıtabilir. Odaklanmak için birçok yöntem vardır. Telefonunuzu uzak bir yere koyabilir, sosyal medyadan gelen bildirimlerini kapatabilir ya da dışardan gelen sesleri duymamak için müzik dinleyebilirsiniz. Sadece işinize odaklandığınızda çok daha kısa sürede işlerinizi yapabilirsiniz.

8. Kendinize hedefler koyun.

Kendinize hedefler koyun ve tam olarak nereye gitmeniz gerektiğini bilin. Hedefler planlamanın bir parçasıdır ve zaman yönetimi için oldukça önemlidir. Zamanınızı verimli bir şekilde kullanmak için hedeflerinizde çok ayrıntılı olmalısınız. Büyük hedef ve planlarınızı küçük parçalara ayırın ve bunları yapmak için kısa süreler belirleyin. Hedefler başarıya ulaşmanız gereken yolu çizmenize yardımcı olurlar. Aynı zamanda işlerinizi daha hızlı ve etkili bir biçimde yapmanızı sağlarlar.

9. Aynı anda birden çok işi yapmamalısınız.

Birden fazla işi aynı anda yapmak iyi bir zaman yönetimi tekniği gibi görünse de aslında size zarar verir. Bunu yapmanız verimliliğinizi düşürür. Stanford Üniversitesi'nin bir çalışması "Birden fazla işi aynı anda yapan kişiler bu işleri yaparken birçok bilgiyi aynı anda gördüklerinden o andaki hedeflerine neyin uygun olup olmadığını zihinlerinin filtrelemediğini ve bu yüzden gereksiz bilgilerle kendilerini yavaşlattıklarını göstermiştir. Bu yüzden tek seferde bir işi yapmalısınız.

10. Yaptığınız işlere ne kadar zaman ayırdığınızı bilmeniz gerekir.

Çoğu insanın belirli işlere ne kadar zaman harcadıklarına dair hiçbir fikri yoktur. Yaptığınız işlere, projelere ve farklı aktivitelere ne kadar zaman ayırdığınızı bilirseniz gününüzü daha iyi bir şekilde planlayabilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu bir işi yaparken süre tutmanızdır. Bu zamanınızı etkili bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

11. Kendinize bir sabah rutini oluşturabilirsiniz.

Sabah uyandığınızda ilk yaptığınız şey yatağınızı toplamak veya egzersiz yapmak yerine sosyal medyaya bakmak olmamalıdır. Düzenli bir sabah rutininiz olduğunda gününüzün geri kalanı daha iyi geçecektir. gününüze sağlıklı bir kahvaltı yaparak başlamanız ve sosyal medyaya birkaç saatliğine bakmamanız gününüzün geri kalanında modunuzu ve verimliliğinizi yükseltecektir.

12. Egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz.

Egzersiz enerji seviyenizi artırmak ve stres seviyenizi düşürmek için iyi bir yoldur. Aynı zamanda gereksiz düşüncelerden sizi kurtarır. Egzersiz yaptıktan sonra işinize daha iyi bir şekilde odaklanıp verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

13. Zaman yönetimi uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Günümüz dünyasında teknoloji ve uygulamalar hayatın bir parçası haline gelmiştir. Siz de zaman yönetimi uygulamaları ve insanlarla daha kolay iletişime geçmenizi sağlayacak görüntülü konuşma uygulamalarını kullanarak vaktinizi daha verimli geçirebilirsiniz. Ayrıca çalışmalarınızda yardımcı olacak yazılımlar kullanabilirsiniz.

14. Kendinizi ödüllendirin.

Üzerinde çalıştığınız bir işi veya projeyi bitirdiğinizde ara verin ve kendinizi için bir şeyler yapın. Bir fincan kahve içebilir, müzik dinleyebilir ya da arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Böyle küçük ödüller motive olmanızı sağlayacaktır.

15. İş arkadaşlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurmalısınız.

Etkili iletişim size çok fala zaman kazandırabilir. Eğer planlarınızı ve yapılacak işleri düzgün bir şekilde açıklayamazsanız bu yanlış anlaşılmalara ve sorunlara yol açabilir.

Siz zamanınızı nasıl yönetiyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Sabah Rutinine Mutlaka Eklemesi Gereken Alışkanlıkları Açıklıyoruz - onedio.com
Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Sabah Rutinine Mutlaka Eklemesi Gereken Alışkanlıkları Açıklıyoruz - onedio.com
Yaptığı İşte Stresten Karnına Ağrılar Girenlerin Kesinlikle Uygulaması Gereken 15 Etkili Yöntem - onedio.com
Yaptığı İşte Stresten Karnına Ağrılar Girenlerin Kesinlikle Uygulaması Gereken 15 Etkili Yöntem - onedio.com
Bu Bilgiler Çok İşinize Yarayacak! İşinde Daha Verimli Çalışmak İsteyenlerin Uygulayabileceği 19 İpucu - onedio.com
Bu Bilgiler Çok İşinize Yarayacak! İşinde Daha Verimli Çalışmak İsteyenlerin Uygulayabileceği 19 İpucu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir