Bu Bilgiler Çok İşinize Yarayacak! İşinde Daha Verimli Çalışmak İsteyenlerin Uygulayabileceği 19 İpucu

0PAYLAŞIM

#15 Hemen deneyeceğim!

Kaynak: https://www.careeraddict.com/increase-wo...

1. Dikkat dağıtan şeyleri en aza indirgeyin.

Yoldan geçen arabadan gelen müzik, telefon sesi ya da yakınınızda gerçekleşen bir konuşma dikkatinizin dağılmasına neden olabilir. Küçük değişikliklerle bu dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulabilir ve daha verimli çalışabilirsiniz. Tüm odağınızı işinize vermek için teknikler kullanarak arka plandan gelen sesleri duymamaya çalışabilirsiniz. Beş dakikalık bir ara verip iş arkadaşlarınızın konuşmasına katılarak konuşmayı merak edip dikkatinizi daha uzun süre dağıtmaktan kaçınabilirsiniz.

2. Kısa aralar verin.

Zihinsel olarak yorgun hissettiğinizde kendinize bir çay doldurabilir, iş arkadaşlarınızla konuşabilir ya da ekrandan gözlerinizi ayırarak dinlenebilirsiniz. Ara vermek verimliliği arttırmanın önemli yollarından biridir. Entrepreneur'da yapılan araştırmalara göre çalışmanın en iyi formülü 52 dakika boyunca çalışmak ve 17 dakika ara vermektir. Bunun için bir işi bitirip diğerine geçmeden önce biraz hareket edin ve dinlenin. Bu sayede zihninizi dinlendirmiş olursunuz ve işinize daha iyi odaklanabilirsiniz.

3. İş arkadaşlarınıza yapacaklarını anlatın.

Birçok çalışan işi anlatıp zaman kaybetmektense kendilerinin işi halletmesinin daha kolay olduğunu düşünür. Bu düşünce tarzı yanlıştır. Meslektaşlarınızın güçlü yönlerini bilmeli ve onların her adımda size ihtiyaç duymadan yapabilecekleri işleri açıklayıp işi yapmasına izin vermelisiniz. Böylece iş yükünüzü de hafifletmiş olursunuz.

4. Doğal ışıkta oturun.

Ofisinizin tasarımına ve yerine göre sadece yapay ışıkta çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Fakat yakınınızda bir pencere varsa ışık ve temiz hava almaya çalışın. Doğal ışık daha uyanık ve dinç hissetmenizi sağlar ve ofisteki verimliliği arttırır.

5. Öğle arasına çıkın.

Çoğu çalışan öğle arası vermeden tüm gün masalarında oturarak çalışmayı seçer. Araya çıkmak ve farklı bir mekanda olmak zihninizi rahatlatacaktır. İşe döndüğünüzde yenilenmiş hissedersiniz. Bütün gün ara vermeden çalışırsanız yorulabilir ve işte daha çok zorlanabilirsiniz.

6. Birden çok işi aynı anda yapmaya çalışmayın.

Aynı anda birçok işi yapmak iyi bir fikir gibi durabilir fakat üretkenliğinizi azaltır. Standford Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre zihninizi bölerek farklı işlere geçmeniz üretkenliğinizi %40'a kadar azaltabilir ve IQ'nuzu düşürebilir. Bundan sonra tek bir işe odaklanmayı deneyebilirsiniz.

7. Kendinizi müzikle motive edin.

Müzik bazı insanların dikkatini dağıtabilir fakat çoğu insan için motive edicidir. Müzik dinlemek size iyi geliyorsa hareketli ve size cesaret veren şarkılardan bir liste oluşturarak işte iyi hissetmediğinizde dinlemeyi deneyebilirsiniz. İşte kulaklık takmamanız gerekiyorsa aralarda müzik dinlemeyi de deneyebilirsiniz.

8. Masanızı dekore edin.

Çalıştığınız alanı ev hissi vermesi için kişisel eşyalarınızla dekore edebilirsiniz. İşte oldukça fazla zaman harcarsınız bu yüzden masanızda daha rahat ve mutlu hissetmeniz önemlidir. Sevdiklerinizin fotoğraflarını ve kişisel eşyalarınızı masanızda görünce işe daha iyi odaklanabilirsiniz.

9. Hareket edin.

Ayağa kalkmak ve hareket etmek beyne giden kan akışını arttırmaya yardımcı olur. Bu yüzden huzursuz hissederseniz birkaç dakika etrafta dolaşmak size iyi gelebilir.

10. Gereksiz toplantılardan kaçının.

Toplantılar bazen yararsız olabilir ve vaktinizi buna ayırmak istemeyebilirsiniz. Katılımın zorunlu olmadığı ve işinizi ilgilendirmeyen toplantılara katılmayıp görevlerinize odaklanabilirsiniz. Bu sayede daha hızlı çalışabilirsiniz.

11. Sosyal medyanın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Sosyal medya hayatın önemli bir parçası haline gelmiştir ve aynı zamanda oldukça zaman harcayıcı ve dikkat dağıtıcı olabilir. İşteyken Instagram ana sayfanızda dolaşmamaya çalışın. Görevlerinizin bir kısmını bitirdikten sonra birkaç dakikalığına sosyal medyanızı kontrol edip yeniden işinize dönebilirsiniz.

12. İşlerinizi düzenleyin.

Düzenli olmak işinizde ve hayatınızda daha üretken olmanıza yardımcı olur. Yapacağınız işleri ve ulaşmak istediklerinizi bir liste yaparak sıralayın ve görebileceğiniz bir yere koyun. Her akşam eve gitmeden önce yarın yapacağınız işleri listeleyin ve öncelikli görevleri belirleyin. Listedeki bir görevi bitirdiğinizde işaretleyin. böylece ilerlemenizi görmeniz mümkün olacaktır. Bu sayede stresinizi azaltabilir ve işinizde kontrol sahibi olduğunuzu hissedebilirsiniz.

13. Eğitim seminerlerine katılın.

Fırsatınız olduğunda işinizle ilgili eğitim seminerlerine katılmayı deneyebilirsiniz. Ofisten uzakta bir gün geçirmek ve yeni bir ortamda bulunmak zihninizi dinlendirmenize ve motive olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda işiniz hakkında yeni bilgiler öğrenip bunları uygulayabilirsiniz.

14. İlk önce sıkıcı işleri yapın.

Sabahları bir saatinizi ertelediğiniz sıkıcı görevleri yapmaya ayırın. Eğer bu görevleri gün sonuna kadar ertelerseniz daha da zorlanırsınız. Öğleden sonra saat üçten sonra üretkenliğiniz giderek azaldığı için bu işleri akşam halletmek oldukça zor olacaktır.

15. Komik videolar izleyin.

Herkesin arada biraz gülmeye ihtiyacı vardır. İnternetteki kısa ve komik videoları izleyerek biraz neşelenebilirsiniz. İşte birkaç dakikanızı buna ayırmak motive olmanızı sağlayabilir.

16. Küçük görevleri aradan çıkarın.

Eğer yapmanızın beş veya on dakika süreceği görevleriniz varsa ilk olarak onları yapın. Böylece daha önemli görevler için motivasyonunuz ve daha fazla vaktiniz olur. Aynı zamanda büyük görevleri küçük görevlere bölerek sırayla yapmayı deneyebilirsiniz.

17. Sonuca odaklanın.

Bazen ne kadar istenmese de bıkmış ve yorgun hissedilebilir. Böyle hissettiğinizde işinizi neden yaptığınızı, neden bu işi sevdiğinizi ve ulaşmak istediklerinizi düşünebilirsiniz. Daha iyi bir pozisyona geçmeyi ve işinizde ilerlemeyi düşünmek sizi motive edebilir.

18. E-postalarınızı kontrol etmek için vakit ayırın.

E-mail bildirimleri dikkat dağıtıcı olabilir. Daha iyi odaklanmak için bildirimlerinizi kontrol edeceğiniz zamanlar belirleyebilirsiniz. Bu sayede sürekli gelen maillere bakarak zaman kaybetmezsiniz.

19. Toplantıları öğleden sonraya ayarlamaya çalışın.

Birçok kişi sabah saatlerinde daha üretken olur. Bu yüzden toplantılarınızı öğle arasından sonraya 30 veya 40 dakikalık sürelerde ayarlayabilirsiniz.  Masanızdan ayrılmak işinize döndüğünüzde daha iyi konsantre olmanızı sağlayabilir. 

Bu tavsiyelerden hangilerini uyguluyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

İşinde Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Mutlaka Hayatına Dahil Etmesi Gereken Kolay Ama Etkili 17 Alışkanlık - onedio.com
İşinde Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Mutlaka Hayatına Dahil Etmesi Gereken Kolay Ama Etkili 17 Alışkanlık - onedio.com
Hepinizin Aklındaki O Soruyu Yanıtlıyoruz! Çalıştığınız Şirkette Terfi Almanızı Sağlayacak Birbirinden Etkili Yöntemler - onedio.com
Hepinizin Aklındaki O Soruyu Yanıtlıyoruz! Çalıştığınız Şirkette Terfi Almanızı Sağlayacak Birbirinden Etkili Yöntemler - onedio.com
'Başarı' Kelimesini Göbek Adınız Yapmak İçin Mutlaka Takip Etmeniz Gereken 12 Adım - onedio.com
'Başarı' Kelimesini Göbek Adınız Yapmak İçin Mutlaka Takip Etmeniz Gereken 12 Adım - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir