İş İlanlarında Yazan Sinir Bozucu Cümlelerin 13 Maddelik Deşifresi

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Hepimizin en az bir kere yaşadığı depresyonun sebebidir işsizlik. Sabahın köründe kalkıp gözler kör oluncaya kadar iş ilanlarına bakmayı çeken bilir. Bizden istenilen özellikleri anlamaya çalışmak ise adeta bir bilmece. İşte hepimizin kafasından dumanlar çıkmasına sebep olan o ilanlardaki özelliklerin aslında demek istedikleri.

1. Sektöründe öncü bir kuruluş

Bunu gördüğünüz anda başvuru yapmaktan vazgeçin. Ne iş olsa yaparızcıların kendini kamufle etme şekli. Tam olarak ne idüğü belirsiz tic. ltd. şti.

2. Prezentabl eleman

Bunun ne demek istediği hiç bir zaman çok net olmadı. Ancak genelleyecek olursak eli yüzü düzgün ve iş hayatının rezilliğine alışmış bireylerden bahsediliyor diyebiliriz.

3. Esnek çalışma saatlerine uyumlu

Nedense bu saatler hep işverene göre esner. Bir gün de çalışana "canın ne zaman isterse o zaman gel" diyen bir esneklik daha görülmemiştir. "At gibi koşturucaz seni" demenin başka bir çeşidi.

4. Ekip çalışmasına yatkın

Resmen bir kaos ortamı davetiyesi. Kastettiği şu: "yaptığın işe hepimiz karışıcaz, kafan allak bullak olacak ve sen hiç bir şeye hayır diyemeyeceksin".

5. Fiziğine ve giyimine özen gösteren

İşte bu kısım çileden çıkılan nokta. İnsanların bilgisini, tecrübesini ve özverisini tamamen yok sayıp kendisine aksesuar arayan firmaların vazgeçilmez talebi. Kendileri beyin gücüyle çalışmadığı için ihtiyaç duydukları şey de zeka olmuyor haliyle.

6. Seyahat engeli olmayan

Seyahat bir engel değil bir özgürlüktür. Elbette iş için çıkılan yolculuklar tatil yolculuğuna benzemez ama burada anlatılmak istenen "evindeki yatağını çok özleyeceksin, seni kilometrelerce sürüm sürüm süründüreceğiz"dir.

7. Yoğun tempoda çalışabilecek

"Annenizden doğduğunuza pişman edeceğiz" uyarısı. Bunu yaparken de insanın söylemeye utanacağı paralar verip, şirketin toplam cirosu kadar iş gücü beklemeleri de şahane!

8. Analitik düşünce yeteneğine sahip

Aynı anda telefonla konuşup bilgisayarda iş yaparken, bir yandan da patronuna çay getirebilenleri arayan nadide bir özellik.

9. Kariyer hedefi olan

Aklı başına gelene kadar etinden, sütünden faydalanılmak istenen, gözü henüz açılmamış zavallıların hayallerinin sömürülme sinyali.

10. Liderlik vasıflarına sahip

Yani "personelle yemek yemeyeceksin" diyor. "En önemli görevin de sabah 3 dakika geç gelen personele yıllardır biriktirdiğin egonu püskürtmek olacak. Bunları yaparsan 2 ay sonra maaşına zam, kartvizitinde değişiklik yaparız" demenin pohpohlanmış hali. Hevesli bir köleye dönüşmeniz an meselesi.

11. Yöneticisini asiste edebilecek

Patronunuzun yasak aşkı falan varsa bunu bilmiyormuş gibi davranıp eşi aradığında "şu an toplantıda" diyebilmenizi istiyorlar.

12. Kendi müşteri portföyü olan

İstiyor ki vereceği maaşı eleman kendisi çıkartsın, gerekirse bir önceki şirketindeki müşterileri çalsın, şirkete deli gibi para kazandırsın ama bizi çok uğraştırmasın.

13. Ücret dolgundur

Kaçın arkadaşlar!

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-ali-cagan

Bir de meslekte en az şu kadar yıl tecrübeli eleman arıyorlar. Neredeyse bütün ilanlarda tecrübeli olsun ifadesi var. Hayatında hiç çalışmamış biri ömrünün sonuna kadar çalışmasın istiyorlar sanırım. Bir kere de deyin ki yetiştirilmek üzere eleman arıyoruz.

matrcomes

Uyuzum iş ilanlarına.

abigail-dersion

Ücret dolgundur :D :( bu galeriye gülsem de gerçekler ağlatır :(( mecburiyet işte

cakma-trakyali

çok güldüm ama doğru :)))

miray-gurses

Yakın zamanda,şirketin piyasanın boku yemişliğinden mütevellit rekabet edememesi nedeni ile şirket küçülmesi adı altında toplu çıkarma ile işsiz kaldım! Sonuç? Saçma sapan para karşılığı ''Esnek'' saatlerle sadece 1 gün olan izinde bile evden ''gerektiğinde'' destek olabilecek,4 kişilik iş yükünün üzerimde olacağı görüşmeler yapmak!! Bakalım kaç ay sürecek adam gibi iş bulmak! Ha dipnot: webte arayıp ulaştığı işe alım görüşmesi nasıl yapılır başlıklarından okuduklarıyla saçma sapan sorular sorup dumura uğratanları ek olarak birde bunu okulunda okuyan saçma İK cıları söylemiyorum bile.. (ikcılar saldırmasın içinizde bunu hakkı ile yapan muhakkak vardır ama çoğunuz çöp)

Görüş Bildir