İran'dan İngiltere'ye IŞİD Suçlaması

-

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, IŞİD'in "İngiltere'nin kirli politikaları" sonucu ortaya çıktığını öne sürdü.

İran'ın resmi ajansı İRNA'nın haberine göre, ülkenin ‘dini merkezi’ konumundaki Kum kentinde konuşan Firuzabadi'nin hedefinde IŞİD ve İngiltere vardı.

IŞİD'in kuruluşu ve ilk dönemlerinde El Kaide'yle bağlantılarına değinen Firuzabadi, "Selefi ve tekfirci terör örgütü IŞİD, sömürgeci İngiltere'nin kirli politikaları sonucu ortaya çıkmıştır. Düşman, siyonist rejim ve İngiltere'nin finansal desteğiyle, Emevi ve Abbasiler'in hilafet düzenini kurmak istiyor. Günümüzde IŞİD, İslam ve Şiiliğin en büyük düşmanıdır" ifadelerini kullandı.

Firuzabadi 17 Aralık'ta, "Suudi Arabistan'ın petrol gelirleri, IŞİD gibi terörist ve aşırı grupların hizmetinde. Suudi Arabistan, petrol üretimini arttırarak Batı'yı yakıt açısından güvence altına alıyor. Bu ülke, IŞİD gibi terörist örgütlerin kurucusu ve organizatörüdür" iddiasında bulunmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, daha önce ABD’yi 'IŞİD koalisyonunda bölge ülkelerine çifte standart uygulamakla, koalisyonda bulunan bazı ülkeleri ise Suriye ve Irak’taki 'terörü' finanse etmekle' suçlamıştı.

Washington’ın gelecek dönemde samimiyetini ispat etmesi gerekeceğini söyleyen Afham, geçtiğimiz hafta da İran ile ABD arasındaki nükleer müzakereler sırasında IŞİD konusunu görüştükleri iddialarını yalanladı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Ebu Talibi ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin açıkladığı operasyonun hedeflerinde başarılı olmasını ve aynı zamanda bölgedeki ülkelerin egemenliğine ve halkın iradesine saygı göstermesini istemişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir