İnsanlığın Kökünü Kazıyarak Dünyayı Kurtarmak İsteyen Ürkütücü Oluşum: VHEMT

-

'Bu dünyaya neler ettik neler, artık bizim bu dünyada yerimiz yok!' diyenler toplanın, bu eleştiriyi bir proje halinde tanıtan VHEMT(İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi) ile tanışın. Şaşıracağız.

VHEMT, Voluntary Human Extinction Movement yani Türkçe çevirisiyle İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi 1991'de başladı.

Temelde insanlara ürememe çağrısı yapan bu hareket insanlığın üremesinin doğaya verdiği zararın artık son raddeye dayandığını, bu noktadan sonra çözümün insanlığın azalarak bitmesiyle geleceğini savunuyor.

Hareketin kurucusu olan Les U. Knight bu harekete sadece isim verdiğini söylüyor. Çünkü hepimiz bu hareketin birer lideriyiz ona göre.

Hareketin manifestosunun yer aldığı bu web sitesinde bu hareketin asla bir organizasyon olarak tanımlanmaması gerektiği belirtiliyor. Hareket onlara göre Dünya üzerinde yaşayan ve bu yaşama önem veren insanlar tarafından başlatıldı.

Hareketi tetikleyen olgular aslında hepimizin kafasını kurcalayan, rahatsız eden olgular.

Dünyadaki dehşetin sebebinin insanlık olduğu ortada ve hareketin gönünllüleri ortaya ciddi bir tez atıyor: Milyonlarca hayvan ve bitki türünün insanlık yüzünden yok olmasındansa tek bir türün, insanlığın gönüllü olarak yok olması her zaman yeğdir.

İnsanlık yok olduğunda her şey daha iyiye gitmeyebilir, hareketin önemsediği şey bu değil.

İnsanlık çoğalmaktan vazgeçtiğinde insanlık ortaya çıkmadan önce evrenin işleyişi her nasıl ilerliyorsa yine eski haline öyle ya da böyle gelecek. Bu işleyiş onu farklı bir felakete götürürse, hareketin savunucularına göre bu doğanın kendi tercihi olacak, insanın bencilliği değil.

Bu fikirlerinde bir mecaz ya da iğneleme olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Hareket hayli ciddi olduğunu altını çiziyor. Ciddiyetlerinin yanındaki mizahi duruşu yok saymıyorlar fakat bu hareketi gerçekleştirirken acıları en aza indirdiklerini düşündükleri için biraz 'eğlenceye' de hayır demiyorlar. Tek istedikleri kimsenin ürememesi, bunu mutlulukla yapmanın zararı olmaz, değil mi?

Başarılı olacakları konusunda gerçekçi olduklarını ve gerçeğin onların başarısıyla süsleneceğini savlıyorlar.

İnanç sistemlerinde dahi insanlığın sonunun bir gün geleceği varsayımına dayanarak bastığımız toprağın üzerinde hiçbir insanın kalmadığı o günün geleceğine dair öyle ya da böyle bir kabul sahibiyiz. Onlar bu süreci bilinçli bir şekilde yönetmek istiyorlar ve iki seçenek sunuyorlar destekçilerine, yani hepimize.

Kısıtlı seçeneklerimiz şöyle: Daha az çocuk sahibi olmak ya da hiç çocuk sahibi olmamak.

"Elbette inanıyoruz ki, insanlar tarafından yaratılacak olan ağır bir felaket ile oluşacak ölümleri önleyememe ihtimalimiz; aramıza, dünyaya bir kişi daha getirmemek için oldukça iyi bir nedendir."

Hareketin felsefesinde siyasi tortulara, düşman yapılara yer yok.

İnsanlığı değil, insanlığın güce sahip azınlığının yaptıklarına tepkililer. Bu yüzden de çözümlerini barışçıl yollarla, konuşarak halletme çabasındalar. Hiçbir toplu katliamın destekçisi değiller, bu tip hareket ve fikirlerin de karşısındalar. Eylemleri olan konuşmayı bilinç, özgürlük ve cömertlik aşılamak için kullanmayı benimsiyorlar. Onları dinlerken "İnsanlık ölmemiş!" diyoruz ama onlar insanlığın ölmesini istiyor...

Bu harekete katılmanın temel şartını 'değişimi kafada başlatmak' olarak belirtiyorlar.

Aralarına katılmak isteyen, yaşadıkları doğayı insanlık olmadan kurtarmak için yapması gereken şey çocuk sahibi olmamak. Kolay bir karar olduğunu düşünmüyorlar fakat kişisel fedakarlık olmadan da değişimin gelmeyeceğinde ısrarlılar. Peki, siz bu hareket hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Yorumları okuyorum da çocuk yapmak istemeyenleri görüyorum ???? Kökümüz kazınıyor haberleri yok yazık

Gizli Kullanıcı

İnsanları azaltacağız diye genç yaşlı sağ hasta zeki aptal ayırt etmeden saldırı yapıyorlar. Bunu reklamları yapılan ve hep 'Mutlu ettiği' konusu işlenen paketli ürünlerde görüyoruz. Dünya kurtulacak diye insanları kısır yapmak da neymiş? Şu Les U Knight da gitsin kendi taşşanı kessin de görelim mutlu oluyor mu! Bana göre biz sesimizi çıkarmayalım, bu gavur döllerinin nesli tükensin. Biz Türkler üremeye devam etmeliyiz. Asıl hedef Türkleri yok etmek olduğu için onlara en güzel cevabı üreyerek vereceğiz!

thesisilya

öncelikle kimsenin kimseye saldırdığı ya da kısır yaptığı yok. ''şu les u knight'' diye bahsettiğin adamın senin taşşağını kesmek gibi de bir derdi olduğunu sanmıyorum ama nedense onun ki sana batmış. ''gavur dölü'' diyorsun sen sanıyor musun ki sen saf kan bir Türksün(!) ''Asıl hedef Türkleri yok etmek'' diyorsun merak etme bu ülkede senin gibi amipler yaşadıkça bölünerek çoğalmaya devam edersiniz. zira kendinizi ''Türk'' olarak tanıtıyorsunuz.

Gizli Kullanıcı

Anlamıyorsunuz. Etrafınızda kendini 'Kürt' diye tanıtanlara bir bakın. Hiç aşı yaptırıyorlar mı, hazır gıda ile besleniyorlar mı? Bu ikisi Les U. Knight'ın iradesi harici olabilir ama amaç aynı. Peki öyleyse sormak gerek: "Neden Türkler azaltmadan etkilenirken Kürtler korunuyor?" Asıl amacın Türklerin yok edilmesi olduğunu söylerken bunu kastediyorum. Ayrıştırma bu şekilde yapılamaz. (Bu arada bir yıl önce yazdığım yorum çok kaba olmuş kabul ediyorum.)

1905tr35

Siz kimsiniz ya? en az 3 çocuk sevgili kardeşlerimm...

Gizli Kullanıcı

kesinlikle en az 3 bu sayede 2 insandan 2+1 insan gelir ve nüfusumuz 3/2 (1,5) katına çıkar. Biz Türkleriz ve bu dünyanın sahibleri olarak çoğalmalıyız

layd

iyi güzel bende bilinçsiz nüfus artışına karşı biriyim lakin insan olmayınca insansız bir dünya niye olsun ki.? aklı başında ! ülke yöneticiler bir araya gelip bu denge ve antlaşmalar yapılmalı..insanın ve diğer canlıların (vahşi ve evcil) bir arada mutlu mesut yaşaması hiç olmayacak bir şey mi..?

thesisilya

evet gülüm hiç olmayacak şey zira 170 bin yıldır dünyada (affedersin ama) sikilmedik yer bırakmadık. şu an yaşamayan milyonlarca nesli katlettik (Türdeşlerimiz de buna dahil). insansız bir dünyada gezegenin oksijen oranı olması gerek düzeye çıkar ve evrim süreci eski hızına (belki) geri dönerek bizden daha yararlı düşünebilen canlılar var olabilir

bunedirya

La, müzmin sap olarak ben de bu grubun gönüllü üyesiymişim ya la. Tamamen destekliyorum. Ben şaapamıyorsam siz de yapmayın, üremeyin aq.

Görüş Bildir