İlk Kez Lens Kullanmaya Başlayacakların Mutlaka Bilmesi Gereken 16 Önemli Durum

-

Hayatında ilk kez kontakt lens kullanacak olanların mutlaka bilmesi gereken 16 önemli durumu Buzzfeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/annaborges/teac...

1. Kontakt lensler için yapılan muayene, gözlük muayenelerinden biraz daha karmaşıktır.

Dolayısıyla hızlı bir muayene beklememelisin. Gözün için doğru olan lenslerin belirlenmesinden önce göz sağlığını da inceleyen bir dizi muayene yapılıyor. Gözünün yapısına da bakılıyor.

2. Büyük olasılıkla lensleri takma ve çıkarma konusunda birçok kez deneme yapacaksın.

"Kontakt lensler tıbbi cihazlardır ve bu yüzden hastaların yanlış kullanımda ciddi zarara yol açabileceklerini biliyor olmaları gerekiyor."

Bu da demektir ki, doktorun yanından ayrılmadan önce lenslerin nasıl kullanılması gerektiğini enine boyuna öğrenmen gerekiyor. Bunun için de yarım saat ile bir saat arasında bir zaman dilimini daha doktorun yanında geçirmen gerekiyor. Bazen daha fazla bile sürebiliyor, özellikle gözüne dokunma konusunda sıkıntı yaşayan biriysen.

3. İlk randevunu acelen olmayan bir günde seçmen çok önemli.

Lensleri kullanmayı öğrenmek zaman alacak bir iştir. Dolayısıyla o süreçte güvende olduğunu bilmek için bu konuda öğrenebildiğin kadar şeyi öğrenmen gerekiyor. "Ne kadar acele edersen, o kadar strese girersin. Bu da yeni bir şeyler öğrenmeni zorlaştırır."

4. Ön hazırlık olarak tırnaklarının temiz, yumuşak ve kısa olduğundan emin olmalısın. Hatta belki o gün için göz makyajı yapmamayı bile düşünebilirsin.

Eninde sonunda tırnak uzunluğunuz önemli olmadan lensleri takıp çıkartmayı öğreneceksiniz. Fakat başlangıçta işlerin kolaylaşması için tırnakların kısa olması önemli. Bunun yanı sıra tırnakların temiz ve yumuşak olması her zaman önemli. Yanlışlıkla gözünüzün korneasını çizmek istemezsiniz, değil mi?

Makyaj konusuna gelince, lens kullanmaya başladığınızda makyajı lensleri takmadan önce yapmaya; gece yatmadan evvel de önce lensleri çıkartıp sonra makyajı temizlemeye alışmalısınız.

5. Hangi lensin sana uygun olduğunu belirleyecek olan birçok faktör var. Yaşam tarzından tut, kişisel tercihlerine kadar...

6. Temel görüş ihtiyacı olan birçok insan için en iyi seçenek günlük olarak kullanılan lenslerdir.

Her gün temiz ve yeni bir çift lens kullanıyorsun. Yanında her zaman lenslerini taşıyorsun. Sürekli temiz tutmak zorunda değilsin. Birçok hasta için bu lensler çok daha kullanışlı. 

Bu lensler, diğerlerine göre daha pahalı. Özellikle her gün kullanıyorsanız... Fakat ücret kaygısı olanlar için doktorlar 14 günlük ve 30 günlük lensleri öneriyorlar. Tek kullanımlık lensler gibi, sadece fiyatı daha uygun.

7. En az bir kontrol muayenesi planla.

Doktorunuz lenslerinizi bir hafta kullanmanızı isteyecektir, dolayısıyla onlardan memnun olup olmadığınızı anlamanız için bir fırsat yaratacaktır. Bundan sonrasında da size uygun olup olmadıklarına göre, aynı şekilde devam etmeni veya birkaç farklı markayı da denemeni isteyecektir.

8. İlk ve bir sonraki doktor randevun arasında geçen süre zarfında, lenslerinin uygun olup olmadığına dikkat et.

Lenslerin uygun olup olmadığını anlamak zor olmayacaktır. Zaten yanlış giden bir şeyler varsa, görüşünüzde ve gözünüzün yapısında sorun yaşarsınız. Bunun yanı sıra fark edebileceğiniz birkaç şey daha var:

* Gözünü kırptığında lens kayıyormuş gibi hissedersiniz. 

*Lensin kenarlarını hissedebilirsiniz. 

* Ne kadar uzun süre kullanırsanız, lens o kadar rahatsız hissettirir. 

*Eğer lensler uzağı görmek için kullanılıyorsa, yakını görmekte güçlükler yaşarsınız; veya tam tersi.  

*Baş ağrıları ve göz yorgunluğu yaşarsınız.

* Yanma, kaşınma, rahatsızlık hisleri

9. Doğru lensi bulmak bazen uzun sürebilir. Cesaretiniz kırılmamalı, bunun normal olduğunu unutmamalısınız.

Herkesin gözü, gözünün yapısı, kimyası, kuruluğu değiştiği için doğru lensleri bulmak kolay olmayacaktır. Dolayısıyla birden fazla deneme, değiştirme olmasının normal olduğunu unutmayın. Sürece kendinizi bırakın ve sabırlı olun, buna değecek.

10. Söylenene göre zaten doğru lensleri kullanıyor olsanız bile bunlara alışmak zaman alacaktır.

Çünkü daha önce gözünüze hiçbir şey takıp çıkartmadınız. Dolayısıyla alışana kadar bunların zorluğunu yaşayacaksınız. Elbette gözünüzün içerisinde başka bir cisim olmasını normal karşılayamazsınız, fakat bunun farkında olmalısınız. Bunun geçecek bir süreç olduğunu ve normal olduğunu unutmamalısınız.

11. Gözünüzde lensler varken uyuyamazsınız, duş alamazsınız veya yüzemezsiniz. O yüzden denemeyin.

Doktorunuz bunu size söyleyecektir fakat yine de birçok insan bunu deniyor ve sonrasında "Olmuyor!" diye şikayet ediyor. Bunların dışındaki diğer su sporlarını yaparken de durumun aynı olduğunu unutmayalım. Özellikle hijyen açısından zaten lensleriniz ile suya girmek istemezsiniz. Enfeksiyon kapabileceğiniz gerçeğini aklınızda tutun.

12. Her ne kadar dikkat edersek edelim, ilk kez lens kullanan birçok kişinin yaşadığı başka iğrenç şeyler de var.

Bunlardan en kötüsü, lens kutusunu kapağı açık bir şekilde banyoda bırakmak olabilir. Tuvaletten fışkıran su, birçok bakteriyi o kutunun içerisine taşıyor. Lenslerin olması gerekenden daha uzun süre kullanılması da bu hatalardan biri. Günlük, haftalık, aylık olmaları fark etmez, bunlar kullanılmak için yapılıyor. Lensler, iç çamaşırları gibidir. Yani onları olması gerekenden daha uzun süre kullanmamalısınız. 

Lenslerinizi kullanmadığınız zaman kutusu dışında bir yerde bırakmayın.

13. Siz sormadan biz söyleyelim, lensleriniz kafanızın içine doğru yuvarlanmayacak veya kaçmayacak.

Bunu merak etmeniz çok normal, çünkü birçok insan bu konuda sorular soruyor. Fakat böyle bir şey söz konusu bile değil, merak etmeyin. Eğer lensinizi bulamıyorsanız ve gözünüzde de değilse, büyük olasılıkla düşmüştür.

14. Lensleri takma ve çıkartma konusunda defalarca deneme yapmanız normal. Herhangi bir şekilde gözünüze zarar vermedikçe bunda bir sıkıntı yok.

Mesela, lenslerinizi işaret parmağınız yerine orta parmağınızla takmanın daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Veya göz kapaklarınızı sonuna kadar açarak takmak daha rahat geliyor olabilir. 

Her şeyden önemlisinin güvenliğiniz ve sağlığınız olduğunu unutmayın. Lenslerinizi ne şekilde çıkarırsanız çıkarın, korneanızdan değil gözünüzün beyaz kısmından çıkardığınızdan emin olun. Bu şekilde yaptığınız sürece istediğiniz metodu deneyebilirsiniz.

15. Herhangi bir şüphe durumunda lenslerinizi hemen çıkartın.

Her ne kadar bu lens kullanımı konusunda yeni olsanız ve ne yapmaya çalıştığınızı öğrenme aşamasında olsanız da, eğer herhangi bir şekilde acı veya ağrı hissederseniz hemen çıkartın lenslerinizi. Aksi takdirde, küçük bir problem çok daha büyük bir probleme sebep olabilir.

Tabii bunların yanı sıra ne olursa olsun doktorunuza danışmaktan da çekinmeyin.

16. Ve sonunda kutlamalara başlayın, artık daha rahat görebiliyorsunuz.

Birçok insan gözlükten lense geçişi daha çok seviyor. Elbette lenslerin kendine göre zorlukları, sorumlulukları ve problemleri var fakat bir kez olsun o mükemmel görüşü yaşadığınızda ve yine de dünyaya camların arkasından bakmadığınızda bu sizi mutlu edecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysegulerbas

İlk kullanmaya başladığım zamanlarda gözümden lensi çıkarayım dedim baktım lens yok herhalde düştü dedim ama düşse fark ederim. Neyse bir kaç sonra gözümü ovuşturduğumu hatırladım göz kapağımı kaldırdım lens göz kapağımın altında ahhahhahahahha lens göz kapağımın altına kaçmış. Siz siz olun gözünüzü aşırı şekilde ovuşturmayın kapatın gözünüzü dinlensin sevgili bozuk gözlüler...

marmeladov

Yazının tercüme olduğu "doktorunuz eşliğinde 1 saat çalışma yapın" denilmesinden belli asdfghkk. Ülkemizdeki göz doktorlarının sana ayırdığı zaman sadece 5 dakikadır bro.

starryknight

11. maddenin hepsini yaptım. Uyuduğumda oldu lensle duşa girerken de çıkarmıyorum. Denize girerken de günlük lens almıştım denizden çıkınca atmıştım.

marblingg

Ben renkli lens kullanıyorum, hareli olanlardan *.* Her zaman değil ara sıra kullanıyorum. Şu profil fotoğrafımda görünen de renkli lens zaten. 10sn de takıp 10 sn de çıkarabiliyorum. Yeni tanıyanlar anlamıyor lens olduğunu, önceden tanıyanlar da garipsemiyor, yakışıyor çünkü. Ama bunun lens kullanmayı bilmekten ve sağlıklı bir göze sahip olmaktan geçtiğini belirteyim. Geçen göz doktoruna gittim, hayatımda gördüğüm en sağlıklı gözler dedi. Sanırım tek şanslı olduğum konu da bu :D

she__ra_

#11 madde yanlış :) kullandığınız lense göre farklılık gösterir. Ben 5 derece miyobum ve 18 yıldır lens kullanıyorum. İlk başlarda kullandığım lensleri her gece çıkarmak zorunda kalıyordum ve genelde takıp çıkarırken yırtıyordum, rahatsızlık veriyordu, sürekli batıyordu, iki dünde bir gözüm kızarıp şişiyordu. Sonra göz doktorumun tavsiyesi ile aylık lenslere başladım. Duş alıyorum, havuza giriyorum, denize giriyorum ve hatta uyuyorum da :) gözümde lens olduğunu bile unutuyorum

Görüş Bildir