İkonik Şarkıları Arapça'yla Harmanladığı Yorumlarıyla Tanınan Lübnanlı Soprano: Mayssa Karaa

12PAYLAŞIM

Lübnan'da doğup büyümüş, sonra da ailesiyle birlikte Amerika'ya taşınmış, yeteneğiyle kısa süre içerisinde keşfedilmiş çok çok yetenekli bir müzisyen Mayssa Kara. Kendi tarzıyla yorumladığı ikonik şarkılarla dikkat çekse de geçtiğimiz yıl ilk albümünü yayınlayarak büyük beğeni toplamıştı. Başarılı ve yetenekli bu genç kadını kısa süre içerisinde tüm dünya konuşacak diye düşünüyoruz. Bu sebeple sizler için kendisini tanıtalım istedik, buyrunuz...

Mayssa Karaa, Beyrut'ta doğmuş büyümüş, Amerika'da yaşayan muhteşem bir sese sahip bir müzisyen.

Yeteneğiyle kısa sürede kendisine Hollywood'da da yer bulan Mayssa'yı kısaca tanıyalım istedik.

Öncelikle tüm dünyada tanınmasına vesile olan White Rabbit yorumuyla başlayalım...

Grace Slick'in 60'ları kasıp kavuran bu meşhur şarkısını Mayssa, American Hustle'ın soundtrack albümü için yeniden yorumlamıştı. Şarkıya Arapça sözler de ekleyen müzisyen, büyüleyici sesiyle de birleştirince bu şahaneliği, ortaya böyle bir şey çıkmıştı. 2015'te albüm Grammy adaylığı alınca Mayssa Karaa da adını böylece tüm dünyaya duyurmuş oldu.

White Rabbit, müzisyenin kendine özgü yorumuyla çıkardığı işlerin sonuncusu değildi. Hem bu Metallica yorumuyla...

Hem de bu Pink Floyd yorumuyla yeteneğini gözler önüne sermiş, dinleyiciye de harikulade bir seyir keyfi yaşatmıştı.

Müziği sevse de kariyerini inşaat mühendisliği ile inşa etmeyi düşünen Mayssa, klasik müzik eğitimi almış. Daha sonra da babasının desteğiyle Boston'da Berklee Müzik Okuluna girmiş.

Çok küçük yaşlarından şarkı söylemeye başlayan Mayssa'nın macerası gittiği Katolik okulunun korosunda başlamış profesyonel olarak. Beyrut'taki yaşamı boyunca birçok etkinlikte ve sosyal sorumluluk projelerinde sahne almış, ailesiyle Boston'a taşındıktan sonra da babasının kendisi adına Berklee Müzik Okuluna başvurup seçmelere çağrılması üzerine müzik kariyerine Amerika'da devam etmiş.

Mayssa, Batı müziğini Arapça ve Arap kültüründen yani köklerinden etkilerle harmanlamayı tercih ediyor.

Ve şarkıları hikayelerden, kendi kültüründen besleniyor.

Mayssa, Call me a Stranger isimli ilk single çalışmasını 2018'de çıkardı.

Söz ve müziği kendisiyle birlikte Rich Jacques ve Kyler England imzasını taşıyor. Nereye gidersek gidelim kendini yabancı gibi hisseden herkes için yazdım bu şarkıyı diyen Mayssa, ilk single'ının herkesin kalbine olumlu bir şekilde dokunmasını umduğunu da eklemeyi ihmal etmiyor. Klibin yönetmenliğini de Columbia Tatone üstlenmiş.

Simple Cure isimli tamamı İngilizce olan ilk albümünü ise 2019'un yazında yayımlayan Mayssa, Hollywood'un ana akım sularında kendine hızlıca yer edinmiş oldu.

Albümündeki şarkılarının sözlerini de kendisini yazan Mayssa, şarkılarının tamamının bir hikaye anlattığını söylüyor. Albümün basit piyano tınılarından epik orkestra sounduna kadar çeşitlilik gösteren şarkıları modern dünyanın kaosunda bile içimizdeki güç aracılığıyla huzuru bulabileceğimizi anlatıyor. Albümün adı "basit tedavi" de bu amaçtan doğmuş.

Müziğiyle aynı zamanda kültürünü de tanıtmak istediğini söyleyen Mayssa, müziğini pasaportuymuş gibi tanımlıyor.

"Amerika'ya gelip bir balon içerisinde yaşayayım gibi bir niyetim olmadı hiç. Büyümek için geldim buraya, kültürümü başklarına anlatmak ve onların kültürünü öğrenmek için geldim," diyen Mayssa müziğiyle de bunu anlatmak istiyor. Amerika'ya 11 yaşında geldiğini ancak bazen iki yer arasında sıkışıp kalmış, kimliğinin bir parçasını kaybetmiş gibi hissettiğini söylüyor. "Ne zaman dünyamın bu parçasını bilmeyen biriyle tanışsam ona kültürümün ve geleneklerimin zenginliklerini anlatmak zorunda hissediyorum kendimi," diyen müzisyen işte tam da bu hislerini ve kızgınlıklarını müziğine ve şarkılarının sözlerine döküyor.

Albümüne bir de Jefferson Airplane sürprizi eklemiş. Yine tamamen kendine özgü yorumunu kattığı Somebody to Love kulaklara bayram yaşatmalık bir yorum...

2008'de ALS teşhisi konulan ve bu sebeple Lübnan'ın Stephen Hawking'i olarak anılan çocuk doktoru ve yazar Jamil Zogheib, Lübnan için önemli biriydi. Yazdığı Hymn of Happiness adlı bu şiiri Mayssa besteleyip söylemişti.

Yeteneği onu her geçen gün çok iyi yerlere taşımaya devam ediyor, ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşıyor.

Mayssa bu harika sesiyle İngilizce ve Arapça'nın yanı sıra Farsça, İtalyanca, Fransızca, Sırpça, Yunanca gibi diller olmak üzere dokuz dilde de şarkılar seslendiriyor.

Yakın zamanda bu yetenekli kadının adını çok daha fazla duyacağımıza şüphemiz yok ! 😍

Peki siz nasıl buldunuz? Yorumlarda buluşalım... 👇

BONUS: Mayssa Karaa'nın Berklee Abu Dhabi ve Berklee Boston'dan müzisyenlerle yaptığı Fairouz yorumu Ya Tayr'ı da izlemeden geçmeyin!

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Bravo.

Görüş Bildir