Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İbrahim Kalın'dan Referandum Sinyali: 'Başkanlık Sistemi Tartışması Milletten Bağımsız Düşünülemez'

 > 
24PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, başkanlık sistemi ile ilgili tartışmanın milletten bağımsız düşünülemeyeceğini vurgulayarak, "Bunun mekanizması referandumsa referanduma gidilir" açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MHP lideri Devlet Bahçeli ile gizli bir görüşme yaptığına dair iddialara yanıt veren Kalın, "Sayın Erdoğan ile Sayın Bahçeli arasında yapılmış bir görüşme yoktur" dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında gündemle ilgili değerlendirmede bulundu ve soruları yanıtladı.

Kalın, 'Başkanlık sistemi' konusunda "Böyle bir önemli konu söz konusu olduğu zaman bu tartışma milletten bağımsız, ayrı elbette düşünülemez. Bunun mekanizması referandumsa referanduma gidilir. Parlamentoda yapılacak bir takım düzenlemeler vardır ama benim asıl altını çizmek istediğim konu burada bu konu milletimizle danışılarak, görüşülerek onların görüş ve kanaatleri alınarak neticelendirilecek bir konudur" dedi.

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi iddiası

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında gizli görüşme yapıldığı iddialarına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

"Böyle bir görüşme söz konusu değil. Fakat şunun altını çizeyim, Sayın Cumhurbaşkanımıza husumet besleyerek, düşmanlık yaparak, saldırarak, hakkında birtakım senaryolar yazarak, yalan yanlış haberler yaparak siyaset yaptığını zannedenler, popülarite kazanacağını zannedenler, gündeme geleceğini zannedenler 1 Kasım seçim sonuçlarını doğru okusunlar. 1 Kasım seçim sonuçları aynı zamanda bütün bu anlamsız, temelsiz, yersiz, hepimizi yoran tartışmalara da spekülasyonlara da verilmiş bir cevaptır. Artık bunları bir kenara bırakmak gerekir."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni vatandaşların ziyaretine açmak için gerekli çalışmaları büyük oranda tamamladıklarını belirterek, önümüzdeki günlerde haftanın belli günlerinde, başvuru kabul sistemi içerisinde vatandaşların Külliye'yi ziyaret edebileceklerini bildirdi.

'Terörle mücadele kararlılıkla devam edecek'

Kalın, PKK ve Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı güvenlik güçlerinin devam eden operasyonlarına dair de bilgi verdi.

Bugüne kadar 20 bin kişiye IŞİD'le bağlantılı oldukları gerekçesiyle ülkeye giriş yasağı konulduğunu belirten Kalın, 2 bin kişinin sınır dışı edildiğini, bin kişinin ise örgütle bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alındığını söyledi.

Kalın, PKK konusunda ise "PKK’nın yaptığı terör hadiseleri, saldırıları herkesin malumudur. Gerek doğuda gerekse ülkemizin diğer noktalarında güvenlik-özgürlük dengesini sağlamak için gerekli tedbirler alındı, Alınmaya da devam edilecektir" dedi.

AA ve BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir