Hiçbir Şey İçin Çok Geç Olmasın... Ölüm Döşeğindeki İnsanlardan Geride Kalanlara Bir Hayat Değerinde Tavsiyeler

-

Onlar hayatlarının belki de son dakikasını yaşıyorlar, ancak hâlâ yaşadıkları her anı değerli kılmaya gayret ediyorlar. Ölüm döşeğindeki insanların geride kalanlara bıraktığı ve hayatın kendisi kadar değerli tavsiyelere kulak vermeye ne dersiniz?

1. İnanın.

İnanç, insan hayatı için çok önemlidir. Size yaşamak için bir amaç ve güzel şeylerin olacağına dair umut verir. İnanın. Ben insanlara ve diğer her şeye olan inancımı kaybedeli çok oldu ve bu bana mutsuzluktan başka bir şey getirmedi.

2. Yol gösterin.

Bazı insanlar hayattaki yollarını kaybedebilir ve doğru yolu bulabilmek için başkalarının yardımına ihtiyaç duyarlar. Onlara kendilerini yeniden keşfetmeleri için yardım edin. Yaşamak için gerekli olan o tutkuya yeniden kavuşmalarını sağlayın. Birinin rüyasını gerçekleştirmesinde pay sahibi olmak, sizin hayatınızı da anlamlı kılacaktır. Benim hayatımın dönüm noktalarından biri, kuzenimin alkol bağımlısı bir arkadaşına yardım etmekti. Onun şimdiki halini gördükçe içim mutlulukla doluyor.

3. Bir hayat yaratın.

Anne baba olmak, şu hayatta size verilebilecek en güzel hediyedir. Onun yaşayabileceği güzel bir dünya kurmak için çabalarken kendinizin de en iyi haline ulaşacaksınız. Yaşı ilerlemiş ve başarıya ulaşmış arkadaşlarımın çoğu, çocuk sahibi olmamanın pişmanlığını yaşıyor. Ne yazık ki, iş işten geçtikten sonra bunun farkına varabildiler. Siz aynı yanılgıya düşmeyin.

4. Bir yabancının gününü güzelleştirin.

Yalnız başına oturan ve gözleri uzaklara dalan birinin gününü güzelleştirin, mesela haberi olmadan o kişiye bir kahve ısmarlayın. Böyle bir şeyi neden yapalım ki diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Sebebini söyleyeyim, o kişi muhtemelen kötü bir gün geçiriyor ve başına güzel şeylerin gelebileceğine inanmaya ihtiyacı var. Siz, kimsenin onu umursamadığını düşündüğü bir anda bir yabancının bile onu düşünebileceğini gösterecek ve ona umut olacaksınız. Bilmem anlatabildim mi?

5. Hasta insanları mutlu edin.

Örneğin, ağır bir hastalıkla mücadele eden ve morale ihtiyacı olan birilerine çiçek götürün. Bir arkadaşım, kanser tedavisi gören hastalara her hafta sonu çiçek götürüyor ve onların dertlerini dinliyordu. Bana duygusal anlamda yıpratıcı bir süreç gibi geldiği için arkadaşıma bunu yaparken zorlanıp zorlanmadığını sormuştum. O da oradaki insanların ölebileceğini ve onları mutlu etmek istediğini söylemişti. Ayrıca onları öyle görmek, sağlığına dikkat etmesi için ona büyük bir ders olmuş. Siz de aynısını yapabilirsiniz.

6. Başkalarına yardım etmek için çalışın ve onlara bir amaç verin.

Ben boş zamanlarımda parasal sıkıntılar yüzünden okulunu yarıda bırakmış kişilere ders veriyordum. Benimle birlikte çalışan üç arkadaşım daha vardı. Toplam 13 kişiye ders verdik ve o insanların her biri bizim sayemizde hayallerine bir adım daha yaklaştılar. Bunun hayatımı anlamlı kılan en büyük şeylerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Siz de deneyin.

7. Okumak istediğiniz kitapların bir listesini yapın.

Benim okumak istediğim o kadar çok kitap var ki, sanki kaç yıl yaşarsam yaşayayım hepsini okumaya zamanım yetmeyecekmiş gibi hissediyorum. Keşfetmek istediğim farklı dünyaları ve öğrenmek istediğim bütün o şeyleri her gün anımsayayım diye bir liste hazırlayıp duvarıma astım. Böylece okuduklarımın üzerini çizip yepyeni maceralara dalabiliyorum. Bu liste işinin oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim.

8. Evsiz birine ayakkabı alın.

Belki bu söylediğim size garip gelecek ama ben her zaman ayakkabıları çok sevmişimdir. Evde binbir çeşit ayakkabım var ve çoğunu giymiyorum bile. Ancak ben böyle bir lüks içindeyken ne yazık ki ayağına giyecek ayakkabı bulamayan insanlar var. Belki böyle birine hediye edeceğiniz bir çift ayakkabı ile onun hayata olan kırgınlığını yok edebilir ve hala umut edecek şeylerin olduğuna inandırabilirsiniz.

9. Arkanızda bir miras bırakın.

Benim hayalim başka insanlara ilham verecek bir şeyleri arkamda bırakmaktı. Tabii siz daha küçük bir hayalle de başlayabilirsiniz. Yine de mirasınız sizden sonra tek bir kişiye bile etki etmişse amacınıza ulaşmışsınız demektir.

10. Size yol göstermesi için bir ilham kaynağı bulun.

Bu bir kişi ya da bir nesne olabilir. Eğer bir kişiyi ve onun yaşadıklarını kendinize örnek almışsanız ve o kişi sizi tanımıyorsa mutlaka tanışmaya çalışın. Kahramanınızı kendi gözlerinizle görmekten daha mutluluk verici bir şey olabilir mi?

11. Topluluk önünde konuşun.

Ben çocukluğumdan beri hep başka insanlara örnek olmak istemiştim. Bu hayalimi de bir seminer vererek gerçekleştirdim. O insanların yüzündeki aydınlık gülümsemeyi görmek ve onlara ilham vermek, benim için inanılmaz bir tecrübeydi. Ölmeden önce vermek istediğim mesajı başkalarıyla paylaşmış olmak, benim için eşi benzeri bulunmaz bir andı.

12. Sevdiklerinize zaman ayırın.

Onları bir daha göremeyeceğimiz bir an gelecek ve biz bilinçsiz bir şekilde adım adım o ana doğru yaklaşıyoruz. Her şey için çok geç olmadan önce, sevdiklerinize zaman ayırın ve onlara ne kadar çok değer verdiğinizi gösterin. Babam ölmeden önce keşke onunla daha çok vakit geçirseydim diye düşünüp duruyorum. Benimle aynı pişmanlığı yaşamanızı istemem. O yüzden elinizi çabuk tutmaya bakın.

13. Hayatınızda büyük izler bırakmış insanlara bir mektup yazın.

Ben zorlu bir çocukluk dönemi geçirdim, boşanmış bir ailenin çocuğu olmak beni tam bir asiye döndürmüştü. Hayatımı yoluna sokabilmem çok zamanımı aldı ve bu süreçte beni etkileyen birkaç kişi oldu. O insanlar sayesinde şu an olduğum kişiyim ve benim hayatımı olumlu yönde etkilediklerini onlara söylemek istiyorum. Bu yüzden her birine bir mektup yazıp hayatımı nasıl değiştirdiklerinden bahsettim. Bir teşekkür edemeden ölseydim, bu benim en büyük pişmanlığım olurdu.

14. Yağmurda dans edin.

Ben hayatım boyunca hiç dans etmedim, doğrusu nasıl dans edeceğimi de bilmem. Ama üç yıl önce keşke bilseydim diye hayıflandığım bir an yaşadım. İş çıkışı bir parkta yürüyordum, birden bire yağmur bastırınca bir ağacın altına sığındım. Birkaç metre uzağımdaki genç bir çift, telefondan neşeli bir şarkı açıp yağmur altında dans etmeye başladı. Onları seyrederken hayatı nasıl da ıskaladığımı düşündüm. O an, benim için büyük bir uyanış oldu. Artık yaşadığım her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum.

15. Kimseyle küs kalmayın.

En yakın arkadaşımı bir trafik kazasında kaybettim, kaza yapmadan önce büyük bir kavga etmiştik ve aramız açıktı. Kazadan sonra birbirimizi son gördüğümüz anın o kavga olduğunu hatırlamak beni çok üzdü. Uzun bir süre böyle ayrılmamızın pişmanlığını yaşadım. O yüzden affedici olun ve sevdiğiniz insanlarla küs kalmayın. Hayatın ne zaman sona ereceğini bilemezsiniz.

16. Aşık olun, mutlu olun.

Mutlu olmaya bakın ve bu mutluluğu aşık olduğunuz insanla paylaşın. Ben hayatımın aşkıyla evlendim ve ömrümün her bir saniyesi benim için dolu dolu geçti. Bana ilham veren ve rüyalarımı gerçekleştirmem için beni destekleyen biriyle birlikte olmak, bugüne kadar verdiğim en doğru karardı. Eğer siz de doğru kişiyle birlikteyseniz, emin olun yaşadığınız her an sizin için daha kıymetli olacaktır. Bırakın da insanlar sizin için “Sonsuza dek mutlu yaşadı.” diyebilsinler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
apprentice

Bunların bir tanesini yapsam zaten benden mutlusu olmaz. Ama zaman o kadar kötü birine gülümsesen sapık birine yardım etsen menfaat derler :/

devemavisi

İlham verici, muhteşem hikayeler ve istesem de çoğunu yapamayacağımı bilmem. Cesaretim yok maalesef bunları yapmaya.

Başlıklar

KanserKitapanne
Görüş Bildir