Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Google Yapay Zeka ile Matrix Yaratıyor

11PAYLAŞIM

Google DeepMind'ı Satın Aldı

Google, Londra merkezli yapay zeka şirketi DeepMind'ı satın aldı. 500 milyon dolardan fazla bir ücrete gerçekleştirilen satış ile Google teknoloji alanındaki büyük ölçekli satın almalarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Yapay zeka alanında son zamanlarda dev şirketlerin gerçekleştirdiği atılımlar ve satın almalar, internet alışkanlıklarına ve teknoloji yönelimlerine önümüzdeki yıllarda yepyeni boyutlar geleceğini gösteriyor. Google'ın DeepMind'ı satın almasının dışında Facebook'un NYU'dan Profesör Yann LeCunn önderliğinde yapay zeka laboratuvarı kurması, IBM'in süper bilgisayarı Watson'ın yapay zekasının öğrenme sürecine girmesi ve Yahoo'nun fotoğraf analiz girişimi LookFlow'u satın alması ile istediğimiz şeyleri öğrenen ve buna göre fikir yürüten servisler önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkabilir. Elbette bundan sonrası biraz daha korkutucu, zira Hollywood filmlerinde bu işin sonunun hiçbir zaman iyi bitmediğini biliyoruz.

DeepMind, bir sinirbilimci olan Demis Hassabis tarafından kurulmuş bir şirket. Geliştirme kısmında ise Skype ve Kazaa'nın geliştiricisi Jaan Tallin'in imzası bulunuyor. Araştırmacı olarak ise Shane Legg görev alıyor.

Direkt olarak Google'ın kurucu/CEO'su Larry Page tarafından gerçekleştirilen satın almayla birlikte DeepMind'ın kurucusu üçlü Google için çalışmaya başlayacak ve Google'ın 2012 yılında yapay zeka öğrenme ve dil işleme bölümüne mühendis yöneticisi olarak işe aldığı fütürist, yazar, girişimci Ray Kurzweil ile birlikte çalışacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir