Gökyüzünün Sonsuzluğuna Meraklı Olanlara: Uzay ve Galaksi Temalı 13 Yapım

7PAYLAŞIM

Gelişen teknoloji ve açığa çıkan yeni hikâyelerle uzay ve galaksi temalı filmler geçmişten bugüne izleyicisini soluk soluğa bırakmaya devam ediyor. Bu filmlerle hem yaşadığımız evrenin sınırlarına dair yeni fikirler ediniyor hem de hikâyelerinde kayboluyoruz.

Gökyüzünün sonsuzluğuna meraklı olanlara, uzay ve galaksi temalı filmleri sizler için derledik.

İyi seyirler!

1. Event Horizon (1997)

Event Horizon - IMDb 6.7

Paul W.S. Anderson'ın yönetmen koltuğunda oturduğu 1997 yapımı Event Horizon, bir kurtarma ekibinin kara deliğin içinde kaybolan ve sonrasında içi dolu şekilde geri dönen uzay gemisini araştırma hikâyesini konu ediniyor. Filmde Laurence Fishburne, Sam Neill, Jason İsaacs ve Kathleen Quinlan gibi isimler yer alıyor.

2. Moon (2009)

Moon - IMDb 7.9

Sam Rockwell'in başrolünde yer aldığı 2009 yapımı Moon, astronot Sam Bell'in Ay'da, bilgisayarı GERTY ile birlikte çalışarak geçirdiği üç yıllık görevinin sonlarına yaklaşırken Dünya'nın güç sorunlarını azaltmaya yardımcı bir kaynağı gezegenimize göndermesinin akabinde yaşadığı kişisel bir karşılaşmayı anlatıyor.

Filmin yönetmen koltuğunda Duncan Jones oturuyor.

3. The Martian (2015)

The Martian - IMDb 8.0

7 dalda Oscar'a aday gösterilen 2015 yapımı The Martian, ekibi tarafından öldüğü düşünülen bir astronotun Mars'ta mahsur kalışını ve hayatta olduğunu Dünya'ya işaret etmenin bir yolunu bulmak için verdiği mücadeleyi hikâye ediniyor. Matt Damon'ın astronot Mark Watney'ye hayat verdiği filmde kadroda kendisine Jessica Chastain, Kristin Wiig, Jeff Daniels, Sean Bean, Sebastian Stan ve Donald Glover gibi yıldız isimler eşlik ediyor.

Andy Weir'ın aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini usta isim Ridley Scott üstleniyor.

4. First Man (2018)

First Man - IMDb 7.3

Damien Chazelle ve Ryan Gosling'i ikinci kez bir araya getiren 2018 yapımı First Man, astronot Neil Armstrong'un hayatına ve 20 Temmuz 1969'da Ay'da yürüyen ilk insan olmasına yol açan efsanevi uzay misyonuna yakından bir bakış sağlıyor. Gosling'in Neil Armstrong'a hayat verdiği filmde Claire Foy seyirci karşısına Janet Armstrong olarak çıkıyor.

5. 2001: A Space Odyssey (1968)

2001: A Space Odyssey - IMDb 8.3

Stanley Kubrick'in Oscar ödüllü 1968 yapımı filmi 2001: A Space Odyssey, insanlığın ay yüzenin altına gömülü gizemli bir eseri keşfettikten sonra akıllı süperbilgisayar H.A.L 9000'in yardımıyla kökenlerini bulma arayışına çıkışının hikâyesini anlatıyor.

6. Total Recall (1990)

Total Recall - IMDb 7.5

Arnold Schwarzenegger ve Sharon Stone'un başrolleri paylaştığı 1990 yapımı Total Recall, bir adamın Mars gezegeninin sanal tatil anılarını zihnine yerleştirmek için girdiğinde, beklenmedik ve üzücü olaylar silsilesinin onu gerçekten bu gezegene gitmeye zorlayışını anlatıyor.

7. WALL·E (2008)

WALL·E - IMDb 8.4

Andrew Stanton'ın yönetmenliğini üstlendiği Oscar ödüllü Wall-E, uzak bir gelecekte, küçük ve bir o kadar sevimli bir atık toplama robotunun yanlışlıkla insanlığın kaderini belirleyecek bir uzay yolculuğuna çıkışını konu ediniyor.

8. Apollo 13 (1995)

Apollo 13 - IMDb 7.6

NASA'nın uzay aracı büyük bir iç hasara uğradıktan sonra üç astronotun hayatını tehlikeye atarak Apollo 13'ü Dünya'ya güvenli bir şekilde geri döndürmek için bir strateji geliştirme mücadelesini anlatan 1995 yapımı Apollo 13'in yönetmenliğini Ron Howard üstleniyor. Filmde Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon ve Kathleen Quinlan gibi isimler yer alıyor.

9. Alien (1979)

Alien - IMDb 8.4

En başarılı seri filmler içerisinde başı çekenlerden biri olan Alien serisinin ilk filmi 1979 yapımı Alien'da, bir ticaret uzay gemisi, imdat çağrısına benzer bir bilinmeyen iletimi aldıktan sonra mürettebattan biri gizemli bir yaşam formunun saldırısına uğrar ve çok geçmeden yaşam döngüsünün daha yeni başladığını fark ederler. Ridley Scott'ın yönetmenliğini üstlendiği filmin kadrosunda Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Harry Dean Stanton, Veronica Cartwright ve John Hurt gibi isimler rol alıyor.

10. Interstellar (2014)

Interstellar - IMDb 8.6

Christopher Nolan'ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2014 yapımı Interstellar, kâşiflerden oluşan bir ekibin, insanlığın hayatta kalmasını sağlamak için uzayda bir solucan deliğinden geçmeye çalışmasını anlatıyor. 4 dalda Oscar adaylığı ve 1 dalda ödülü bulunan Interstellar'ın kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, David Oyelowo ve Michael Caine gibi yıldız isimler yer alıyor.

11. Gravity (2013)

Gravity - IMDb 7.7

7 dalda Akademi Ödülü'nün sahibi 2013 yapımı Gravity, bir kaza sonucunda uzayda mahsur kalan iki astronotun hayatta kalmak için beraber çalışmalarını anlatıyor. Bu iki astronota iki usta oyuncu Sandra Bullock ve George Clooney hayat veriyor.

12. Close Encounters of the Third Kind (1977)

Close Encounters of the Third Kind - IMDb 7.6

Steven Spielberg'in yönetmenliğini üstlendiği 1977 yapımı Close Encounters of the Third Kind, bir elektrik hat işçisi olan Roy Neary'nin bir UFO ile yaşadığı yakın karşılaşmanın ardından sessiz ve sıradan günlük hayatının nasıl altüst olduğunu anlatıyor. Filmde Roy Neary'ye Richard Dreyfuss hayat veriyor.

13. Arrival (2016)

Arrival - IMDb 7.9

Dünya çapında on iki gizemli uzay aracı ortaya çıktıktan sonra uzaylı yaşam formlarıyla iletişim kurmak için orduyla birlikte çalışan bir dilbilimcinin hikâyesini anlatan Arrival'ın yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve otururken filmin başrollerini Amy Adams ve Jeremy Renner paylaşıyor.

Önerileri aldık. Peki izlerken ne yiyeceğiz? Sen de film - dizi keyfini Ruffles ile taçlandır, ekran başında olduğun her andan keyif al.

Aç bi’ film Ruffles’la dalgana bak!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert.uckan.1

hepsini izledim. yok mu bunlar kadar iyi film tavsiyesi..?

gzm-ynklr

9,10 güzeldi.

mahirrihamahirriha

Interstaller ve Gravity, kaç sene geçmiş üzerinden. Daha dün gibi çıkalı.

Görüş Bildir